Stabilita a funkčnosť Parallels Desktop v praxi

Vývoj virtualizačného softwaru Parallels Desktop sledujem už od prvých betaverzií z minulého roka. V tej dobe poskytoval program trochu menej funkcií, nedalo sa bootovať z Boot Campu, Coherence mód neexistoval a rýchlosť bola nižšia. Napriek tomu, že VMWare už Parallels doháňa a užívatelia hlásia s Fusionom lepšie skúsenosti aj rýchlosť, Parallels Desktop si stihol nakúpiť dostatočný počet ľudí na to, aby sme sa mu ešte dlhú dobu venovali.Parallels Desktop s Windows XP SP2 (bez nlite úprav) mi bežal v teste bez vypnutia, suspendu alebo iného prerušenia celkom 4 dni. Za ten čas som nepostrehol žiadny problém, spomaľovanie primárneho Mac OS X alebo problémy s pamäťovým manažmentom (žiadne swapovanie alebo farebnú loptičku smrti). Virtuálnemu stroju som pridelil 768 MB pamäte, no Activity monitor v čase nečinnosti napriek tomu hlásil využitie programu len niečo cez 200 MB. Zdá sa, že PD si už v aktuálnych verziách nerezerevuje celú vyhradenú pamäť vopred, ale stroju ju prideľuje dynamicky. Inak si to s mojimi (obmedzenými) znalosťami neviem vysvetliť.

Responzivita PD je na MBP 2,16, 2GB RAM na úrovni (odhadom) staršieho Athlonu 64 3000+. Aplikácie sa spúšťaju prakticky instantne. Ak sa nachádzate vo full screene, pri kancelárskej práci takmer nie je možné zistiť, že pracujete vo virtualizovanom prostredí. Samozrejme len do chvíle, pokiaľ nenaštartujete Photoshop alebo inú výpočtovo náročnejšiu aplikáciu – tam je už spomalenie značné. Dlhodobé konvertovanie a úprava videa vo VirtualDube primárny Mac OS X taktiež výrazne nespomaľovala a mohol som počas konverzií normálne pracovať. Intel Core 2 Duo v testoch virtuálneho prostredia preukazuje spomalenie oproti natívnemu behu asi 25%, spôsobené je to predovšetkým polosoftwarovým pamäťovým manažmentom. V praxi je citeľne „peak“ spomalenie do cca 40%. Intel pripravuje v budúcich procesoroch vylepšenú virtualizačnú technológiu, takže výkon sa ešte zvýši.

Ilustračný screenshot:

USB zariadenia ako tlačiareň a fotoaparát fungovali bez problémov. Môj test však nebol o nájdení chýb a bugov pri skúšaní všetkých dostupných funkcií. Väčšina užívateľov Mac OS X potrebuje Windows len na spustenie špecifickej utility/programu alebo Internet Exploreru. Parallels Desktop sa vo verzii 3186 počas nonstop štvordňového behu ukázal ako veľmi stabilná (a na rýchlom Macu aj výkonná) základňa pre bežnú prácu s Windows XP.

Súvisiace články:

komentárov
  1. V pátek mi přišlo filmové DVD s tak zvrácenou “ochranou”, že jsem ho v OSX vůbec neviděl (ani v Disk Utility), a abych se na něj mohl podívat (na cestách, stolní DVD-player nebyl po ruce), musel jsem ho v Parallels/WinXP Home SP2 nagrabbovat DVD Shrinkem. Trvalo na na stejném stroji jako máš ty (MBP 2.16) cca sedmnáct minut = ani při výpočtově náročnější operaci jsem nenarazil na vážnější výkonové omezení. Photoshop je zmetek sám o sobě, ten bych jako referenční aplikaci raději nejmenoval ;-)

    0
    0
  2. Mate nekdo zkusenosti s ovladaci pro Win XP dodavane s BootCamp 1.2 ? Pri virtualizaci v OSX to jede vse jak ma. Ale pokud nabootuji nativne do XP, tak nefunguje klavesnice, iSight atd… Pred nainstalovanim BootCamp 1.2 vsechno slapalo jako po masle. XP pouzivam pouze kuli IE a GPS aplikacim …Ale ta klavesnice je dost podstatna zalezitost …

    0
    0
  3. Mam kupeny parallels workstation, ale momentalne pouzivam vmware fusion beta 3. A som spokojnejsi. Parallels v ide zerie kludne 15-20% CPU co je dost otravne. Takisto prekreslovanie (hlavne pri scrollovani) je lepsie vo vmware. Oproti tomu ma parallels lepsie urobene zdielanie adresarov, vo vmware je to miestami dost pomale.

    0
    0
  4. Viem, BootCamp je reklamná vec hlavne kôli Windows Vista, XP. Mňa by ale už skôr zaujímal beh linux distribúcie na Parallels alebo VM Fusion. Mohol by niekto skúsiť a povedať?

    ďakujem predom

    0
    0
  5. Ja prave testujem uz 2 tyzdne VMWare Fusion beta 3 a tiez som s tym velmi spokojny, bezi mi v tom linux a mne islo hlavne o to, pripojit cez VMWare do linuxu specialne zariadenie, aby som s nim vedel pracovat v linuxe a chvala bohu ide to pekne. Aj rychlost je velmi slusna .. az na to kompilovanie :)
    Este sa chcem pohrat dat VMWare k dispozicii obi dva CORE z CPU .. ci to zaznamena zmeny.

    0
    0
  6. Michal: Synteticke testy su fajn, ale skus napriklad otvorit 10mpx fotku. Urob rotaciu o 90 stupnov v nativnom (1,5 sec.) prostredi a potom vo virtualizovanom (3sec). A to je uz 2x pomalsie, aj ked zanedbatelne… Zalezi od toho co robis a ako to merias.

    0
    0
  7. XcoRpi > mimo XP pouzivam Parallels v kombinaci s RedHat AS4 kuli Oracle vyvoji a testovani. Nema to chybu. MacBook s 2G RAM je IMHO nutnost, predtim to dost odkladalo na disk.
    Funguje jak graficke prostredi (GNOME) , ktere jsem ale jenom zkusil jestli jako jo.
    Jinak me vyhovuje nakonfigurovany Oracle tak jak potrebuji a pripojuji se do Linuxu pres SSH Terminal z OSX. Tudiz z meho pohledu interakce pouze na sitove vrstve.
    Nepozoruji zatim zadne problemy s vykonem a stabilitou jak hosta tak hostitele. Funguje jak sleep i hybernace. Jsem s tim maximalne spokojen.
    Konecne muzu ladit a vyvijet Oracle u sebe na kompu a zaroven pouzivat seriozni operacni system na ostatni praci a zabavu. No flame please ;)

    Daniel > vis, me to az zas tak netrapi ze to nejede v nativnim modu (XP), a ani me to neprekvapuje ;) Me staci obcas pustit IE z Parallels a tam problemy nejsou ;) Jenom me zajimalo jestli ma nekdo podobne zkusenosti.

    0
    0
  8. Máte niekto skúsenosť s kombináciou Parallels a BootCamp ? Mám PD 3188, BootCamp 1.2 a Windows XP Pro SP2b OEM. HW: 24″ iMac Core 2 Duo – 1GB RAM. Pre obe prostredia používam NTFS partíciu BootCamp. Všetko funguje, okrem zmysluplnej aktivácie Windows. Pokiaľ spustím XP z prostredia PD (v ňom som Windows aktivoval) je všetko vporiadku. Pri štarte XP z BC Partície si XP žiada novú aktiváciu a keď poslúchnem, XP tvrdia, že musím použiť iný (nový) produktový kľúč a ak ho nemám, mám si ho kúpiť. Všetok softvér mám samozrejme legálne. Vie niekto poradiť ?

    -miro-

    0
    0
  9. To asi bude problem, nakolko v XP v BootCamp nemas este vytvoreny nejaky licencny zaznam o registracii a v PD si uz tuto registraciu spravil a udaje sa zapisali niekde do M$ .. a okrem toho sa posielaju aj informacie o tvohom HW .. a samozrejme HW v PD sa javi inac, ako v BootCamp .. takze potom tvoj registrovany kluc ma priradene ine HW parametre z PD .. ake sa snazi posielat z BootCamp. Takto sa chrani M$ ciernym kopirovanim jednej verzii na viacej kompov. Myslim si, ze na google najdes zarucene navod, ako to “ocurat” … pretoze nie si jediny ani posledny, ktory to takto riesi.

    0
    0
  10. Dominik: Mam psd s jednou vrstvou v 10MPx rozliseni, velikost je neco pres 30MB. V Photoshop CS funkce Rotate canvas trva v nativnim i virtualnim prostredi pod pul vteriny. Jestli tam je nejaky rychlostni rozdil to opravdu nejsem schopen poznat protoze to je prilis rychle. Tak jsem fotku zvetsil na 5000×3750 16bit/kanal CMYK (soubor ma nyni 150MB). Rozdil v rychlosti ale ani nyni ani se stopkami v ruce nejsem schopen zjistit, oboje trva neco malo pod 2 vteriny.

    Jinak otevreni Photoshopu CS s touto fotkou trva v nativnim prostredi 4 vteriny (samozrejme pri opakovanem otevreni aby se vyloucil vliv nacitani z disku) a ve virtualnim prostredi na chlup stejne. Zajimave.

    0
    0
  11. moje skusenosti s parallels: posledny built mi raz restartol, dovod neviem preco. raz som mal problemy so sharovanim pripojenia na internet, ale tiez je to vacsinou v poriadku. co sa tyka rychlosti, zavisi, co vsetko mam spustene v mac os x, ak je toho prilis vela, tak aj pri 2GB mi swapuje o106 (mal som aj 3GB swap file). inak spokojnost, aj ked pri final verzii VMware asi prejdem na neho (pri builte ktory som skusal bol este o poznanie pomalsi ako PV), no ale pokial su zatial zadarmo, tak to neriesim este.

    0
    0
  12. Michal: Zaujimave. Takze u mna bude nejaka chyba… Pozriem sa na to :)

    Moze to byt poctom pridelenych procesorov virtualnej masine. Ja mam prideleny jeden core.

    0
    0
  13. Daniel: Ďakujem. Aj keď si ma nepotešil :) “… M$ to ma premakane …” ; čakám, kedy bude potrebná nová licencia na každý účet pod Windows.

    0
    0
  14. Možná bychom se měli spolčit uživatelé Windows na Macu, aby Microsoft našel nějaké řešení, kdy bude možné používat légalně zakoupené OEM Windows jak pomocí Bootcamp, tak pomocí virtualizace. Taky mě to trápí a zatím kvůli tomu používám Windows XP pouze v Bootcamp, ačkoliv potřebuji pouze dvě aplikace. Zatím se mi nechce rešit aktivaci znovu – ach jo

    0
    0
  15. Patrik – A že by jsme se spolčili a mohli legálně koupený OSX spouštět na jiných počítačích, než Apple :-) aˇje to z jedné vody !

    0
    0
  16. Bufo: pridavam se ke tvemu spolku :)

    Dominik: to je mozne, CS pravdepodobne dva jadra vyzuit neumi tak ja zadny rozdil asi ani pozorovat nemuzu.

    0
    0
  17. inak je tam chybny link na clanok “Vista v Parallels Desktop nie je legálna” resp. je dvakrat za sebou a preto to vypysuje 404ku… :)

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 18, iPadOS 18, macOS Sequoia a ďalšie

Spoločnosť Apple dnes, iba pár dní pred vydaním iPhonu 16 a ďalších noviniek, vydáva plejádu najnovších operačných systémov. Medzi nimi prekvapivo aj macOS Sequioa, ktorý sa tak stal najrýchlejšie vydanou verziou macOS od roku 2012.
Apple Maps
pokračovanie článku

Apple fotí Slovensko, takto vyzerajú jeho autá

Ako z filmu Eurotrip. Práve to si zrejme o dažďom zasiahnutom Slovensku pomyslia zahraniční užívatelia iPhonu, keď konečne uvidia našu malebnú krajinu v srdci Európy v službe Apple Maps Look Around.
pokračovanie článku

Apple predstavil iPhone 16 a iPhone 16 Plus

Jednou z najväčších, ak nie najväčšou novinkou večera, je nepochybne nový iPhone 16. Už klasický model totiž prináša plejádu vylepšení oproti svojmu predchodcovi. Dostupný bude naďalej v dvoch veľkostiach.