Týždeň v skratke: nový iPad, školstvo, veľký update pre iOS a redizajn Apple Watch…

Týždeň pred sviatkami sa niesol v duchu eventu, ktorý Apple usporiadal v Chicagu. Svetu ukázal nový iPad, no predovšetkým softvér určený do školských lavíc.

Okrem toho vyšiel aj veľký update v podobe iOS 11.3. Nové verzie dostali aj ostatné systémy, vrátane macOS, a ďalší update pre iOS príde v lete, Apple ho už betatestuje. Facebook stále rieši veľkú kontroverziu a Uber na Slovensku končí. Apple Watch by mali na jeseň dostať väčší displej.

Prečítajte si zhrnutie tých najzaujímavejších bleskoviek za uplynulý týždeň. Nielen z nášho webu a nielen zo sveta Apple.

Nahradí nový iPad s Apple Pencil učebnice? Zdroj: Bloomberg

iPad miesto učebnice

V Chicagu sa nekonali veľké prekvapenia. Event bol zameraný na študentov a učiteľov, čomu zodpovedajú aj vlažné reakcie našich čitateľov. Apple predstavil nový iWork, softvér na spravovanie tried a žiakov, zlacnil iCloud úložisko pre študentov a spustil novú kreatívnu iniciatívu pre školy.

Všetky detaily o predstavených novinkách sa dočítate v samostatných článkoch, ktoré sme pre vás zhrnuli na jedno miesto.

Zhrnutie: Čo všetko priniesol event v Chicagu

Aj keď nový iPad je určený pre študentov, zaujme predovšetkým bežného zákazníka. S cenovkou 349 eur za základný model ide o dobrý deal, aj keď nedisponuje high-tech vychytávkami drahšieho Pro modelu. Podporuje však Apple Pencil!

Apple predstavil lacný 9,7″ iPad s podporou Apple Pencil

Starší 9,7″ iPad je teraz k dispozícii aj ako repasovaný (refurbished) model. Ak sa teda v najbližšej dobe ocitnete v Amerike.

Lacnejšia je aj Pencil, aj keď len pre študentov. Aj to len o 10 dolárov.

Samostatne je teraz dostupné aj príslušenstvo pre iMac Pro. Myš, trackpad a klávesnica v čiernom vyzerajú veľmi lákavo, aj keď sú o niečo drahšie.

Nové Pages nenahradia tvorcu učebníc iBooks Author pre Mac. Serenity Caldwell z iMore spísala všetko, čo je v tejto oblasti nové.

Čo si o iPade v školách myslia reálni učitelia? Aj keď na papieri ide podľa nich o skvelý kocnept, v praxi je nerealistický, hlavne kvôli cene. Na túto tému sa vyjadril Engadget, 9to5Mac, The Verge a analytik Jack Madden.

Vyšlo iOS 11.3, 11.4…

Vydania sa po takmer troch mesiacoch dočkal iOS 11.3. Ide o veľký update, ktorý si samostatnú číslovku zaslúži. A neobsahuje len nové Animoji. Kompletný zoznam zmien a noviniek nájdete v samostatnom článku.

Apple vydal iOS 11.3, prináša nové Animoji, Zdravie batérie, ARKit 1.5 a mnoho ďalšieho

Aktualizácie dostali aj všetky ostatné platformy. watchOS sú teraz na verzii 4.3 a tvOS na 11.3.

Malý update dostal aj najnovší prírastok do Apple rodiny, reproduktor HomePod.

V Apple Music teraz oveľa ľahšie nájdete hudobné videá. Zgrupuje ich nová sekcia, aj s ručne tvorenými playlistami.

macOS odteraz oficiálne podporuje externé grafické karty. Ich zoznam nájdete tu. Verzia 10.13.4 okrem toho pridáva aj ďalšie vylepšenia.

Apple vydal macOS High Sierra 10.13.4 s podporou pre eGPU

iOS 11 dostane aj štvrtú veľkú verziu. iOS 11.4 je už dostupný ako beta pre developerov. Prináša dlho odkladané funkcie ako Messages on iCloud, AirPlay 2 a rozhranie ClassKit. Vyjsť by mohol niekedy začiatkom leta.

Zuckerberg vs Cook

Facebook zažíva najväčšiu krízu od svojho spustenia. Medzi jeho používateľmi kvôli škandálu s Cambridge Analytica rastú obavy o súkromie a mnohí z nich sa pridávajú k hnutiu #deletefacebook. Po Elonovi Muskovi si svoj účet na sociálnej sieti zmazal aj kultúrny gigant Playboy.

Zdroj: Vox

Olej do ohňa prilieva aj fakt, že sociálna sieť si už celé roky uchováva údaje o vašej histórii hovorov a SMS správ. Aspoň v prípade používateľov Androidu.

Kvôli škandálu bol odložený aj plánovaný smart reproduktor od Facebooku. Teraz by šlo o skutočne zlé PR.

Marka Zuckerberga celá situácia mrzí. Zaplatil si celostránkové reklamy s ospravedlnením vo viacerých novinách.

zuckerberg-ad-newspapers
Zdroj: The Verge

Spoločnosť sľúbila, že plánuje predstaviť zmeny. Jedinou takou sú zatiaľ zjednodušené nástroje na kontrolu súkromia.

Tim Cook bol hosťom v talkshow pre MSNBC. Hovoril o súkromí, politike a programovaní. Pri otázke, čo by robil v koži Zuckerberga, odpovedal jednoducho: “Nebol by som v jeho situácii.”

Pár dní nato Zuckerberg strieľa naspäť na Cooka. “To, že si od vás nejaká spoločnosť pýta viac peňazí, neznamená, že sa o vás aj viac zaujíma.”

Americkí vládny predstavitelia medzitým opäť tlačia na tech spoločnosti, aby zjednodušili odomykanie svojich telefónov. Viceprezident softvéru Craig Federighi opäť potvrdil stanovisko Applu na túto tému.

Displeje budúcnosti a nové Apple Watch

Na horizonte je nová displejová technológia – microLED. Založená na rovnakom princípe ako OLED, akurát s ešte lepšími farbami a obrazovou kvalitou. Apple údajne pracuje na vlastných takýchto displejoch, v najbližších rokoch ich však nečakáme.

Aj keď ostanú pri OLED, Apple Watch by tento rok mohli dostať až o 15 % väčší displej. Išlo by tak o prvý redizajn hodiniek od ich predstavenia.

apple watch 2018
Takto by mohol vyzerať väčší displej Watch pri zachovaní rovnakého tela. Zdroj: Benjamin Geskin

Hodinky by taktiež konečne mohli dostať oficiálnu apku pre Spotify. Prezradil to anonymný tip pre server MacRumors. Apple by ju mohol predstaviť na WWDC ako súčasť watchOS 5, spolu s rozhraním StreamKit.

Aj najnovšia vlajková loď od OnePlus bude mať v displeji výrez, ktorý spopularizoval iPhone X. Pridáva sa tak k čoraz väčšiemu počtu Android telefónov, ktorý si tento dizajn osvojili.

Zdroj: OnePlus

To, že výrezy nemusia byť vždy len na obtiaž, dokazuje aj apka Halide Camera. Minimalistický manuálny fotoaparát toto miesto šikovne využíva na užitočné informácie ako napríkald histagram.

Tvorca Apple loga o dizajne

Rob Janoff, dizajnér pôvodného Apple loga, poskytol interview pre 9to5MacForbes. Hovorí o tom, aké je to pracovať s Jobsom a čo robí z človeka dobrého dizajnéra.

Rob Janoff vytvoril ikonického nahryznuté jablko, ako aj logo pre Jobsovu spoločnosť NeXT. Zdroj: Forbes

Originálny televízny obsah od Applu by sa mal do obehu dostať už budúci rok. Podľa New York Times plánuje spoločnost spustiť platformu pre svoje stále rastúce portfólio seriálov spustiť medzi marcom a letom 2019.

O portovaní svojho VR titulu na Mac hovorí vývojárske štúdio Survivos. Apple má podľa nich pre VR “veľké nadšenie”.

Microsoft čakajú zmeny

Microsoft oznámil veľké zmeny vo vedení spoločnosti. Šéf Windows divízie po 21 rokoch odchádza a jeho povinnosti sa rozdelia do iných oddelení. Samotný vývoj systému bude mať na starosť sekcia s AI a cloudom a “experience” povedie nový tím zameraný na aplikácie a nové funkcie.

Acer vydal prvý Chrome OS tablet. Stojí 329 dolárov, obsahuje stylus od Wacomu a určený je pre študentov. Konkurovať bude priamo novému iPadu.

Zdroj: Acer

Xiaomi zas predstavil nový Mi Mix 2S. Vzhľadom pripomína iPhone X, no prekvapivo nemá v displeji výrez. Ponúka však podobnú výbavu za polovičnú cenu a čo je pôsobivé, v prestížnom hodnotení fotoaparátov od DxO dostal rovnakú známku – 97 bodov.

Uber, QR kódy a Pokémoni…

Čítačka QR kódov v iOS 11 obsahuje chybu, vďaka ktorej sa môžet dostať na podvodné stránky.

Foxconn odkúpil výrobcu príslušenstva Belkin a tvorcu sieťových doplnkov, Linksys.

Pokémon GO dostalo novú gameplay funkcionalitu. Od piatka môžu tréneri plniť questy a dostávať za ne odmeny. Medzi ne patri aj mýtický Mew.

To, že výrobcovia príslušenstva pre Apple produkty, už nevedia čo so sebou, dokazuje aj nový obal na prenášanie HomePodu od firmy Capra.

No kto už potrebuje prenášať svoj domový reproduktor v 89-dolárovej koženej taške, ktorá vyzerá ako lopta na americký futbal?

Prehliadač Microsoft Edge je už dostupný aj na iPad. Avšak stále nie na Slovenskom Store.

Uber na Slovensku končí. Aspoň dokým nezmení spôsob svojho fungovania. Rozhodol tak bratislavský okresný súd.

CarPlay sa rozširuje do nových vozidiel. Objaví sa aj v modeloch 2019 od ToyotyLexusu.

Google odkúpil vyhľadávaciu platformu na GIFká, Tenor. Pomôcť by im mala na vylepšenie hľadania obrázkov v Google Search.

Ďakujeme za virtuálne prelistovanie našim zhrnutím. Prajeme pekný a úspešný zvyšok týždňa :)

komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť