Z garáže do každej ruky: História Apple (2. časť)

Ako sme v predošlom článku zistili, začiatky spoločnosti Apple neboli vôbec ružové. Inak to nebude ani v tomto článku. Poďme sa bližšie pozrieť na ďalší kus histórie spoločnosti Apple Computer. 

Nové logo, nové udalosti

Rok 1977 bol pre Apple časom zmien. Spoločnosť predstavila revolučný Apple II, ktorý tvoril 70 % jej príjmu a zároveň stiahol z predaja Apple I. No zmenou prešlo aj logo spoločnosti. Oproti pôvodnému bolo omnoho jednoduchšie. Svetlo sveta uvidela prvá podoba nahryznutého jablka.

Toto logo spoločnosti sa časom už iba prerábalo, no nikdy sa nezmenilo. Logo navrhol Rob Janoff. Iba 28 ročný dizajnér, ktorý netušil, že navrhol logo, ktoré bude v budúcnosti poznať takmer každý a bude stelesňovať snahu robiť veci inak, inováciu a udávanie trendov. Logo síce bolo jednoduchšie, avšak omnoho ťažšie sa dalo zopakovať a to kvôli jeho farebnému prevedeniu.

Prečo je farebné prevedenie také, aké je, nie je úplne jasné. Niektorí hovoria, že je to symbol homosexuálneho “otca” počítačov A. Touringa, ktorý zomrel po tom, ako si odhryzol z jablka otráveného kyanidom. Iní zase tvrdia, že farebnosť loga je symbolom farebných monitorov, ktoré so sebou priniesol Apple II.

Inovácie sa dočkali aj kazetové disky. V roku 1978 predstavila spoločnosť Apple Disk II, podľa Wozniaka omnoho spoľahlivejšia čítačka prenosných médií. Dokonca aj rok 1979 sa niesol v znamení nových produktov. Avšak neboli to iba počítače, či hardvérové príslušenstvo.

Tento krát sa všetko točilo okolo programu AppleWriter 1.0. Ale ani tam spoločnosť nezaspala na vavrínoch a okrem softvéru vyvinula aj tlačiareň Apple SilentType alebo Bell & Howel Disk II. Čo sa týka počítačov, objavili sa na trhu aj nové verzie Apple II. Okrem produktov sa rozrástla aj rodina Apple. Na konci roku 1979 zamestnávala spoločnosť už 250 ľudí.

Prvý súdny spor

Bol to pre Apple až príliš krásny rok. Bola by škoda, keby ho niečo pokazilo. Napríklad taký viacnásobný súdny spor. Hudobná spoločnosť založená skupinou The Beatles zažalovala spoločnosť Steva Jobsa za krádež obchodnej značky Apple.

Súdny spor sa nakoniec skončil až o dva roky a to finančným vyrovnaním. The Beatles sa mierne prepočítali. Odhadovalo sa, že odškodné sa bude pohybovať okolo sumy 50 – 200 miliónov dolárov. Apple Corps (The Beatles) avšak vysúdili iba niečo okolo 80,000 amerických dolárov.

Bol začiatok 80. rokov 20. storočia. Na scéne počítačových technológií sa objavujú stále noví konkurenti. Na trh sa pridal IBM so svojou platformou PC (Personal Comupter = osobný počítač), na ktorom bežal aj diskový operačný systém s názvom DOS od Microsoftu. Steve Jobs často útočil na IBM s tým, že keby Apple neprišiel s myšlienkou osobných počítačov, tak by o to IBM ani nezakoplo. V tom čase bol IBM najväčším výrobcom počítačov. V skratke takmer monopol. Steve sa im dokonca vysmial aj vo svojom článku pre časopis Times. A takmer rozpútal vojnu.

Nič prelomové a zmeny vo vedení

Žiadne ďalšie prelomové predstavovanie sa v týchto rokoch už nekonalo. Apple priniesol na trh nový modem, či nový model tlačiarne. Apple predstavil aj Apple III. No ten nebol u spotrebiteľov komerčne úspešný, dokonca ani po aktualizácií. Apple sa začal celkom intenzívne zaujímať dokonca aj o výrobu monitorov a tak verejnosti predstavil Monitor II a Monitor III. O ich úspechu sa veľa nevie. V týchto rokoch v spoločnosti veľmi rýchlo narástol počet zamestnancov na 1 000 ľudí.

XEROX a Stevova zmena sveta počítačov

V roku 1982 sa pomenili aj hlavy vedenia. Prezidentom spoločnosti sa stal Mike Markkula a predsedom Steve Jobs. Pod Jobsom sa usadil predošlý prezident spoločnosti Mike Scott. Na scéne sa objavuje aj Apple Lisa. Počas toho prišli do spoločnosti pracovať dnes už známe mená ako Jeff Raskin a Bill Atkinson, ktorí sa podieľali na vývoji tohto nového druhu počítača.

Tento nový počítač mal byť prelomový keďže používal GUI (Graphical User Interface = grafické užívateľské rozhranie), myš, siete a objektovo orientované programovanie. V roku 1979 navštívil Steve Jobs XEROX v Palo Alto. Po tejto návšteve určil Jobs budúcnosť počítačov. Budú využívať ikony a grafické rozhranie.

V histórii Applu budeme pokračovať v ďalšej časti našej minisérie.

Všetky časti seriálu:

Z garáže do každej ruky: História Apple (1. časť)

Z garáže do každej ruky: História Apple (2. časť)

Z garáže do každej ruky: História Apple (3. časť)

Z garáže do každej ruky: História Apple (4. časť)

Z garáže do každej ruky: História Apple (5. časť)

Z garáže do každej ruky: História Apple (6. časť)

UložiťUložiťUložiťUložiť

UložiťUložiť

UložiťUložiťUložiťUložiť

komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť