Z garáže do každej ruky: História Apple (3. časť)

V predchádzajúcich dvoch dieloch sme sa pozreli na úplne začiatky spoločnosti Apple Computer Inc. od založenia až do vydania prvých produktov, ktoré preslávili spoločnosť. Dnes sa bude článok niesť v duchu “temných 90. rokoch” spoločnosti. Prečo práve temné? Dozviete sa nižšie. 

Lisa a Macintosh

V januári roku 1983 sa na trhu objavuje Apple Lisa. Jednalo sa v tej dobe o nadčasový produkt, no z trháku sa stal prepadák. Nadčasovosť, ktorou disponovala Lisa (hardvér) si vyžadovala najnovšie technológie. Preto bola cena tohto počítača stanovená na 10 000 amerických dolárov. Bohužiaľ, práve kvôli tejto cene sa toto zariadenie na trhu osobných počítačov neujalo.

Zamestnanci toto zariadenie nazývali aj “Jobsovo desaťtisícové monštrum Lisa”. Atkinson a Raskin ostali pracovať na ďalšom vývoji počítača Lisa. No Jobs bol kvôli “tlakom zhora” presunutý do vývojového tímu projektu Macintosh. Cieľom projektu Macintosh bolo vytvoriť ozaj osobný počítač, s priateľským a intuitívnym GUI, peknou skriňou, klávesnicou a hlavne so všetkým, čo by na prácu potreboval bežný používateľ.

24. 1. 1984 boli predstavené prvé modely Macintosh, ktoré sa postupom času stali skvelými pomocníkmi pri tvorbe hudby, filmov a desktop publishingu. Svoje umiestnene si Macintosh našiel aj vo sfére umenia.

Zlé kolegiálne vzťahy

Do Apple bol naverbovaný John Sculley, bývalý prezident spoločnosti Pepsi, ktorý sa v roku 1983 stal hlavným výkonným riaditeľom spoločnosti Apple Comupter Inc. Zo začiatku išlo všetko dobre, no neskôr začal mať Jobs so Sculleym problémy až to takej miery, kedy sa spolu vôbec nebavili. Toto “nepriateľstvo” vyvrcholilo Jobsovým odchodom zo spoločnosti Apple Computer Inc.

Od roku 1985 podporovala spoločnosť Apple Computer iba dve platformy: Apple II a Macintosh. Paradoxne neboli tieto dve zariadenia vôbec kompatibilné, aj keď boli od jednej spoločnosti. Apple II sa stal veľmi obľúbeným nástrojom vo firmách, no Macintosh mal zjavné problémy uchytiť sa v rôznych sférach spotrebiteľov. Macintosh sa vo svojej pôvodnej podobe predával až do roku 1990 a jeho platforma sa medzitým rozvíjala. Časom získal aj softvér pre neho vyvinutý a nazýval sa MacWrite 1.0 a MacPaint 1.0. Asi netreba vysvetľovať, k čomu tento softvér slúžil.

Úspech menom PowerBook

Ani rok 1989 nebol pre Apple Computer úspechom. Spoločnosť uviedla na trh prvý prenosný Macintosh Portable, ktorý nebol veľmi úspešný a ani sa príliš nepredával. Ďalší krok späť. Všetko sa zmenilo, keď sa na trhu v roku 1992 objavila novinka od Powerbook, ktorý bol na trhu dlhú dobu veľmi obľúbený.

Strata génia, súboj s NeXTom a Apple Corps vracia úder

1985 bol pre Jobsa a Apple Computer veľmi stratový. Spoločnosť prišla o svojho zakladateľa a génia a Jobs prišiel o spoločnosť, ktorú založil. Nenechal to tak a založil NeXT, ďalšiu spoločnosť zaoberajúcu sa počítačmi. Tá bohužiaľ nebola veľmi úspešná. Čo je však podstatné, NeXT vytvoril operačný systém NeXTstep, ktorý bol založený na Unixe. O NeXTstepe bude ešte reč.

Apple Corps si do merítka opäť zobral spoločnosť Apple Computer. Tentokrát sa ale nejednalo o logo, značku či názov. Apple do svojich počítačov zakomponovalo aj funkciu nahrávania zvuku a podporu MIDI. Apple Corps tento súdny spor vyhral a finančné vyrovnanie sa oproti prvému sporu vyšplhalo až na závratných 26,5 miliónov amerických dolárov.

A nebol to iba Apple Corps, ktorý sa zameral na Apple. Ostatné technologické spoločnosti, ktoré vyvíjali systémy (Atari, Amiga a IBM) sa pridali do komerčného boja. Tieto roky označujú mnohé zdroje ako “temné časy” Applu. Spoločnosť síce patrila medzi technologické špičky, no ničil ju jej vlastný, zle postavený riadiaci manažment.

Súdny spor s Apple Corps sa neskončil len finančným vyrovnaním ale aj finálnym stanovením práv spoločností. Apple Corps získala práva na používanie Apple s akoukoľvek kreatívnou prácou, ktorej hlavným obsahom bola hudba. Apple Computer Inc na druhej strane získalo práva na označenie služieb a produktov, ktoré akokoľvek súvisia s prehrávaním, reprodukovaním alebo iným distribuovaním hudobného obsahu. Ale bol v tom aj háčik. Apple Computer Inc. nemalo právo distribuovať obsah prostredníctvom fyzických médií.

V histórii Applu budeme pokračovať v ďalšej časti našej minisérie.

Všetky časti seriálu:

Z garáže do každej ruky: História Apple (1. časť)

Z garáže do každej ruky: História Apple (2. časť)

Z garáže do každej ruky: História Apple (3. časť)

Z garáže do každej ruky: História Apple (4. časť)

Z garáže do každej ruky: História Apple (5. časť)

Z garáže do každej ruky: História Apple (6. časť)

UložiťUložiť

komentáre
  1. Nie je v dátume preklep ?

    24. 1. 2017 boli predstavené prvé modely Macintosh, ktoré sa postupom času stali skvelými pomocníkmi pri tvorbe hudby, filmov a desktop publishingu. Svoje umiestnene si Macintosh našiel aj vo sfére umenia.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.