SSD disk crucial MX500

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware SSD disk crucial MX500

Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
  • Autor
    Príspevky
  • #528505
    MatrixXx
    Účastník (Participant)

    Caute, ma niekto skusenosti s tymto SSD diskom? Mam pocit ze odkedy som ho kupil a nainstaloval do mojho MBP 13″ mid 2012 zacal som mat problemy s plynlostou celeho systemu.

    Ked som ho dal vypnut nevypol sa, nezobudil sa zo spanku ked som ho otvoril a ine. Povodne som si myslel ze to bude OSkom ale uvedomil som si ze to zacalo po tom ako som nainstloval tento disk. Kazda recenzia pomoze, snad sa uz teraz najde niekto kto aj nieco napise a nie ze si tu pisem sam so sebou

    #528530
    nocom
    Účastník (Participant)

    Cau. Tento disk v kapacite 250 GB jsem asi pred dvema mesici daval do sveho stareho MBP 13″ mid 2010 a nic takoveho nepozoruju. Sice je to uz muj zalozni stroj, ale stale se pouziva, i kdyz uz mene. Taky jsem nad tim dost premyslel, co tam vubec dam, protoze v tom je NVidia MCP89, coz byly (spolu se starsi verzi v MBP 2009) chipsety dobre zname svou nekompatibilitou s radou SSD – zpravidla to skoncilo tim, ze bezely na nizsi rychlosti, nez je max. rychlost SATA sbernice. MX500 je novejsi rada disku, takze jsem se o tomto problemu moc kloudneho nedocetl (info bylo jen o starsim Crucialu M500, ktery bezel na tomto MBP OK), ale i tak nemam zatim zadny problem, v System Information mi ukazuje Negotiated Link Speed: 3 Gigabit, tedy presne jak ma v tomto pripade byt (kdyby si to s tim nerozumelo, bude tam jen 1,5 Gigabit). Ty bys ale zadne problemy s kompatibilitou mit nemel, ve 2012 mas Intel chipset.

    Jedine co mohu vytknout, ze predchozi SSD, vyrobce RunCore (cista Cina), radic Indilinx, ktery odesel klasickou nahlou smrti po cca 6 letech, byl o neco malo rychlejsi, ale tohle nejak neresim. Na tom RunCore jsem nemel nikdy zapnuty TRIM v systemu, protoze to tehdy kloudne neslo, ale na tom Crucialu jsem uz pouzil prikaz trimforce a vse se zatim jevi OK. Puvodne jsem chtel vzit i ten starsi model M500, abych mel jistotu kompatibility se svym MBP, ale ten mel pro zmenu nejake problemy na Linuxech prave s trimforce – ztracel data. Jak je to na Mac OS se clovek samozrejme nedozvi, protoze do toho nikdo nevidi a Apple se nevyjadri, ale jsou to pribuzne systemy, proto jsem to nechtel riskovat.

    Jinak je tam High Sierra 10.13.6, takze sformatovano na APFS.

    #528547
    applefruit
    Účastník (Participant)

    pri vymene za SSD by som odporúčal nainštalovať trim enabler alebo disk sensei a zapnúť trim podporu, nedávno som menil v MBP mid2012 hdd za ssd od Crucial a zapnutie TRIM dosť urýchlilo celý systém, dovtedy som s Crucial SSD skúsenosť nemal, iba so Samsung EVO a OCZ SSDčkami, pri Samsungu som rozdiel nepocítiľ, no pri Crucial áno, takže možno by Ti mohol tento tip pomôcť. Trim sa dá zapnúť aj bez tej utility ak si zdatnejší v termináli, ale napr. ten disk sensei je mať fajn, aj pre celkové sledovanie stavu SSD, tak snáď pomôže :-)

    #528549
    nocom
    Účastník (Participant)

    TRIM Enabler dnes uz nema v novych systemech vubec zadny smysl instalovat. Dnes je to zbytecna utilita 3. strany, kterym je lepsi se radeji vyhybat, tim spise pokud delaji takoveto zasahy. Zdatnost v terminalu pro aktivaci TRIMu vyzadovana neni, protoze napsat “sudo trimforce enable”, potvrdit a zadat uzivatelske heslo, snad zvladne i retardovany jedinec :)

    #528550
    applefruit
    Účastník (Participant)
    @nocom: máš pravdu, ale údajne majú kernel extension pre trim certifikovaný applom, tak niet sa čoho báť, keď už sme pri termináloch a niekto by si to chcel do budúcna riešiť takto jednoducho, potom iTerm2 mu príde tiež určite vhod :-) kedysi to takto nešlo, teraz už hej, len by som ešte dodal :-)
    #528556
    MatrixXx
    Účastník (Participant)

    Vdaka ludia, cez ten disk sensei som zistil ze je vypnut tak som ho zapol cez terminal. Uvidim co to spravi ci to pomoze, zatial vdaka vsetkym :)

    #528561
    nocom
    Účastník (Participant)
    @applefruit: Sice nevim, jak na tom je TRIM Enabler dnes, nejak mne to nezajima, protoze dnes je to zbytecny software, ale i kdyby nakrasne meli certifikovany extension, stejne mi to prijde jako skrabani levou nohou za pravym uchem, prikaz v terminalu je mnohem cistejsi cesta, jednodussi, rychlejsi, tak proc si mam komplikovat zivot. Ale mozna jsem jen staromodni a dnes opravdu kazdy uz bezpodminecne vyzaduje klikatko na kdejakou blbost, utilitu na to a tamto, byt to v konecnem dusledku ma nulovy vyznam. Kdyz jeste neslo TRIM aktivovat oficialni cestou, a vsichni blbli po TRIM Enableru, protoze bez toho jim disk prece umre za mesic, jak jim nakukal nejaky “znamy pocitacovy expert” (na baterky), tak jsem to proste nechal byt a spolehal na garbage collection algoritmy vlastniho SSD, vydrzel 6 let, tedy dele nez bych cekal, tak snad mu to nakonec ani tak neublizilo. Odmital jsem pouzit utilitu, do ktere nevidim, ktera muze potencialne ohrozit ma data, se kterou meli uzivatele ruzne problemy, a ve ktere bylo nutno tehdy po kazdem updatu systemu znovu TRIM zapinat. Hlavne jsem vedel, ze TRIM neni tak kriticka funkce, jak se snazi mnozi prezentovat, a SSD se o sebe umi docela dobre postarat sam diky vlastnim garbage collection algoritmum, coz v podstate neni nic jineho nez TRIM na urovni firmwaru.
    Ty dalsi veci jako Disk Sensei nebo iTerm2 uprimne netusim co to je, ono proc taky. Keep it simple. Pocitac na denni bazi pouzivam aby mi slouzil, nezabyvam se sledovanim stavu SSD, ono to je stejne k nicemu. Dulezite je hlavne mit za vsech okolnosti zalohu. SSD zpravidla odchazeji ze dne na den a pochybuji o tom, ze mne na to je schopna nejaka utilita upozornit spolehlive do te miry, abych se vykaslal na zalohu. Na co mi pak takova utilita tedy je? Ale samozrejme, pokud nekoho bavi instalovat kdejakou blbinu, tak at si poslouzi, jen mi to tak nejak pripomina manyry mnoha uzivatelu Windows :)
    //EDIT: @MatrixXx: Zda je TRIM zapnuty nebo ne lze zjistit snadno i bez jakekoliv utility. Staci jit pres jabko (a drzet option/alt), vybrat System Information, vlevo zvolit rozhrani SATA, a tam u sveho disku uvidis Trim Support: Yes/No.
    #528566
    MatrixXx
    Účastník (Participant)

    Ja som len rad ze nemusim stahovat 400 appiek na kdejaku blbost, ale ked je moznost ist na to cez terminal mile rad ju vyuzijem, radsej si to aj vygoogilm (ked som dokazal rozchodit tazenie na desktope toto je oproti tomu mala nasobilka :D) no zapol som to cez ten terminal tak uvidim, aj ked niektore problemy mam stale ale to mozno nebude suvisiet s SSD. Namiesto mechaniky som dal HDD a ten sa mi stale zobudza jak retardovany, kazdych 5 sekund…zacne sa tocit potom klud potom zas zacne pracovat a zas klud, nechapem, idem pogooglit trochu este, ale ak by vas nieco napadlo dajte vediet :)

Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.