Apple: Spotify chce všetky benefity App Storu bez toho, aby niečim prispelo

Túto stredu podalo Spotify oficiálnu sťažnosť na Európsku komisiu, týka sa Applu a ich neférových taktík s poplatkami v App Store.

Nešlo by o nič nové, Spotify sa na podmienky v App Store sťažuje už roky. Tentoraz však okrem oficiálnej sťažnosti na regulačných úradoch rozbehlo doslovnú mediálnu antikampaň proti Applu. 

CEO Spotify, Daniel Ek, sa vyjadril v dlhom preslove a spoločnosť dokonca spustila samostatnú stránku apelujúcu na Európsku komisiu, timetoplayfair.com, vrátane časovej osi s roztomilými postavičkami a animovaným videom.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=136&v=l8SShgWqJvg

A o čo vlastne ide? Apple podľa švédskej firmy nehrá fér, nakoľko si za každý predaj alebo mesačnú platbu od aplikácií v App Store strháva 30 % pre seba. Problém spočíva predovšetkým v tom, že Apple prevádzkuje vlastnú streamovaciu službu, ktorá je v priamej konkurencii so Spotify. Apple tak získava neférovú výhodu.

Spotify sa môže rozhodnúť platiť poplatky Applu alebo jednoducho vo svojej iOS apke neponúkať prémiové predplatné. Nemôže totiž používateľov presmerovať na svoj web, ani spomenúť konkrétnu cenu predplatného. 

Toto všetko sme tu už párkrát mali. Tentoraz však Spotify prilieva olej do ohňa a tvrdí, že Apple často naschvál blokuje schválenie ich aplikácie na App Store a mení pravidlá za chodu, tak ako sa im to práve hodí. Sťažuje sa taktiež na to, že im spoločnosť neumožňuje pridať podporu pre Siri a HomePod, a tiež komplikuje vývoj Apple Watch aplikácie.

Apple vracia úder

Dnes ráno Apple odpovedal vlastnou tlačovou správou a priveľmi si v nej nekladie servítku pred ústa. Celé prehlásenie si môžete prečítať na webe spoločnosti.

V správe v podstate tvrdí, že Spotify by bez App Storu nebolo tam, kde je dnes a žiada si výnimku od pravidiel, ktoré sa týkajú všetkých ostatných aplikácií. Služba si chce zachovať všetky benefity platformy a jej zákazníkov bez toho, aby niečim prispela.

„Spotify má úplné právo rozhodovať o svojom vlastnom biznis modeli, no nedá nám nevyjadriť sa, keď firma zaobalí svoje finančné motivácie do zavádzajúcej rétoriky o tom kto sme, čo sme vytvorili a čo robíme na podporu nezávislých vývojárov, hudobníkov, skladateľov a tvorcov každého druhu.“

Applu sa nepáči, že Spotify chce v mene fair play konkurencie čerpať výhody App Storu a nezaplatiť za to ani cent. Upozorňuje, že bezplatné aplikácie a hry distribuuje prakticky zadarmo a v súčasnosti len veľmi malá skupina používateľov využíva predplatné Spotify prostredníctvom App Storu.

Spotify už budúci týždeň zamieri na Apple Watch

Spoločnosť sa ohradila aj v prípade Siri, Apple Watch a zámerného sabotovania funkcionality. So švédmi sa údajne snažila spolupracovať na integrácii hlasovej asistentky a funkcie AirPlay 2, dostala však len odpoveď, že na ich podpore pracujú. Apple ukazuje, že Spotify je voľne dostupná aj na ostatných platformách ako CarPlay a ich apka pre Apple Watch je momentálne najsťahovanejšou položkou v sekcii hudba.

„[Spotify] distribuuje hudbu, ktorú milujete a popritom sa snaží prispievať čoraz menej a menej umelcom, hudobníkom a autorom, ktorí ju vytvárajú – dokonca týchto kreatívcov ťahá po súdoch.“ 

No a v neposlednom rade sa Apple oprel do nedávnej súdnej kauzy ohľadom licenčných poplatkov pre autorov hudby. Všetky hudobné služby s výnimkou Apple Music a Tidalu sa totiž odvolávajú proti rozhodnutiu amerických úradov, podľa ktorých by mali navýšiť poplatky autorom hudby o celých 44 %. Taktiku, ktorú označil za „nielen zlú, ale dokonca nebezpečnú a škodlivú pre hudobný priemysel ako celok.“

Na viacerých frontoch

Zdá sa, že konflikt sa len tak rýchlo neskončí a bude zaujímavé sledovať, čo sa stane teraz, keď obe strany vytasili svoje najsilnejšie zbrane. Zrnko pravdy je predsa len na oboch koncoch a o výsledku budú musieť zrejme rozhodnúť autority. 

Akokoľvek to celé skončí (alebo neskončí), môže to mať reálny dopad na celý ekosystém Applu, či už v dobrom alebo zlom slova zmysle. Spotify má možnosť svojim konaním nastaviť precedens, podľa ktorého sa budú riadiť aj ostatné spoločnosti. 

Už o necelé dva týždne napríklad Apple vstúpi do ringu s Netflixom, ktorému sa poplatky App Storu tiež dlhé roky nepozdávajú…

komentárov
 1. dopadne to tak, že spotify stiahne apku z app storu a bude klud. Stejne nerozumiem, preťo si niekto plati cez appstore spotify ked platit im priamo je lacnejšie….

  0
  0
 2. to 3nterprise: presne tento nazor som potreboval vediet. ked nemas co k veci napisat tak si to nechaj ore seba alebo chod na smecko

  0
  0
 3. Spotify asi bude tahat za kratsi koniec v tomto spore .Vyskaju pre to lebo sa citia, ze Apple im slape na paty. Maju to svedi marne.:-)

  0
  0
 4. johnST: preco by mal? cital si clanok?

  “Spotify sa môže rozhodnúť platiť poplatky Applu alebo jednoducho vo svojej iOS apke neponúkať prémiové predplatné. Nemôže totiž používateľov presmerovať na svoj web, ani spomenúť konkrétnu cenu predplatného. ”

  Toto je cisto monopolne spravanie. Keby si mal rozum, tak si rad ze mas konkurenciu .. nakoniec sa vysmievas jak decko.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť