Spotify: Apple využíva svoj App Store ako zbraň voči konkurencii

spotify icon iphone billboard 1548 - Spotify: Apple využíva svoj App Store ako zbraň voči konkurencii

Už je tomu rok, čo sú Spotify a Apple v priamej konkurencii a ich vzájomný konflikt sa naďalej vyostruje.

Spotify sa už niekoľkokrát nechalo počuť, že poplatky, ktoré si Apple účtuje za každé predané predplatné v iOS aplikácii (30 % z každého mesačného predplatného) sú nefér voči ostatným spoločnostiam a predovšetkým voči konkurenčným hudobným službám. Spoločnosť už dávnejšie zákazníkov nabáda, aby si svoj Premium účet aktivovali cez ich stránky a nie cez aplikáciu na iPhone, kde je výška predplatného kvôli poplatkom o tretinu navýšená.

spotify app - Spotify: Apple využíva svoj App Store ako zbraň voči konkurencii

Konflikt sa vyostril pred pár dňami, kedy Apple požiadal Spotify, aby v aplikácií prestali propagovať svoju letnú promo akciu, v ktorej dostanete tri mesiace prémiovej služby len za jeden dolár. Spotify informáciu odstránil, no spolu s ňou sa zbavil aj možnosti predplatného cez App Store – Apple totiž tvorcom aplikácií nepovoľuje ponúkať inú formu predplatného. Apple následne odpovedal tým, že update aplikácie jednoducho neschválil a Spotify odkázal, že ak chce aplikáciu využívať na získavanie nových zákazníkov, musí využívať ich systém predplatného.

Spotify reagoval zverejnením listu, v ktorom tieto praktiky prirovnáva k zbrani na ublíženie konkurencii. Apple Music totiž poplatky odvádzať nemusí a zákazníkom tým pádom ponúkať nižšie ceny predplatného pri rovnakých ziskoch. Spotify už svoju sťažnosť poslalo na prešetrenie aj americkému kongresu.

komentár
  1. ano, znie to logicky .. ak chce konkurovat cenou, musi si ukrajovat zo svoho zisku. apple ma vyhodu to, ze okrem sluzby ponuka aj hw, takze ma vacsiu kontrolu kedze vsetko patri jemu. cisto teoreticky z pohladu zakaznika sa jedna o service vs cena a neriesim kto co preco. tu by som sa ale opytal, viete niekto ako funguje apple music na androide? tam apple tiez plati poplatok do googlu ked si kupim cez appku sluzbu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
MacBook Air 2020
pokračovanie článku

Apple predstavil nový MacBook Air a Mac mini

Apple dnes okrem nového iPadu Pro predstavil aj nový MacBook Air a mierne aktualizoval Mac mini. Keby sme to mali zhrnúť, majitelia nového modelu sa môžu tešiť na dvakrát viac výkonu, dostupného úložiska a novú klávesnicu Magic Keyboard, známu zo 16" MacBooku Pro.