Všetko čo potrebujete vedieť o programe výmeny batérií na iPhone

Koniec minulého roka sa pre Apple niesol v znamení kontroverzného prípadu so spomaľovaním iPhonov so starými batériami. O kauze sa už toho popísalo veľa, v spleti informácií však nie je ľahké vyznať sa.

Apple ponúka výmenný program za zvýhodnenú cenu, týka sa však aj vás? Keď máte nárok na novú batériu, mali by ste ho aj využiť? Ako je to s výmenami na Slovensku a v Čechách? A čo vlastne stálo za celou touto kontroverziou? Prečítajte si naše zhrnutie s najčastejšie kladenými otázkami.

Prečo Apple spomaľuje staré iPhony?

Podľa oficiálneho stanoviska spoločnosti ide o prevenciu nečakaného vypínania iPhonov so staršími a opotrebovanými batériami. Ak si spomeniete, pred nejakým časom sa zákazníci začali sťažovať na vypínanie vybraných modelov iPhonov pri nízkych teplotách, či nízkej úrovni batérie. Spôsobovali to náhle výkyvy zaťaženia procesoru, pri ktorých staršia batéria jednoducho nedokáže poskytnúť dostatočné napätie a telefón sa vypne.

Apple v iOS 10.2.1 priniesol funkciu, ktorá takýmto výkyvom zabraňuje dynamickým upravením výkonu zariadenia. To sa v praxi ale prejavuje znížením maximálneho výkonu zariadenia. Apple tvrdí, že ide o nepatrný rozdiel, no používatelia si môžu všimnúť napríklad pomalšie spúšťanie aplikácií, či iné obmedzenia.

Pre podrobnejšie informácie odporúčame prečítať si oficiálne vysvetlenie Applu, ktoré je teraz už preložené aj do slovenčiny. Nájdete ho na tomto odkaze.

Prečo ide o problém

Problémom a najväčším zdrojom kontroverzie je v tomto prípade fakt, že Apple o tejto “funkcii” vyše rok nikoho neinformoval a výkon zasiahnutých zariadení znižoval potajomky. Preto je teraz terčom medzinárodných žalôb a kritiky svojich zákazníkov.

Navyše, používatelia nemajú možnosť zistiť stav svojej batérie priamo v iOS a ani systém samotný im znižovanie výkonu neoznámi. Za uplynulé mesiace si tak nejeden zákazník miesto výmeny batérie rovno kúpil novší iPhone – aj napriek tomu, že by bol s tým svojim aj naďalej spokojný.

Čo s tým Apple bude robiť

Ako odškodné za nedostatok transparentnosti spoločnosť ponúka výmenu batérie za zvýhodnenú cenu 30 eur. Program sa týka modelov iPhone 6/6+ a novších (6s/6s+, SE, 7/7+, 8/8+ a X) a využiť ho budete môcť až do 31. 12. 2018.

Okrem toho Apple pripravuje update pre iOS, ktorý prinesie lepšiu transparentnosť ohľadom vašej batérie a jej opotrebovania. Táto funkcionalita je už dostupná ako súčasť beta verzie iOS 11.3, ktorá sa na verejnosť dostane v najbližších mesiacoch.

Apple vydal iOS 11.3 Beta 2, obsahuje novú Battery Health funkcionalitu

Mám opotrebovanú batériu?

Kým Apple s týmto updatom príde, stav svojej batérie môžete zistiť cez rôzne aplikácie tretích strán. Ak máte Mac, môžete využiť bezplatnú utilitu coconutBattery. Tá ponúka prehľadné info o stave batérie vášho Macu, ako aj pripojeného iOS zariadenia. Stiahnuť si ju môžete na tomto odkaze.

Po pripojení si treba všimnúť dva údaje. Full charge capacity ukazuje vašu terajšiu maximálnu kapacitu batérie a Design capacity pôvodnú, továrenskú kapacitu batérie. Ak je druhý ukazovateľ príliš nízko (dajme tomu pod 80 %, Apple však konkrétne čísla neuvádza), vaše zariadenie môže byť spomaľované a zvážiť tak môžete výmenu batérie.

coconut battery macOS iphone 8

Ak nemáte Mac, použiť môžete rôzne benchmarkové apky priamo na vašom iPhone. Overený je napríklad Geekbench 4. Ak budú testované CPU výsledky výrazne nižšie, ako je priemer pre vaše zariadenie, taktiež by vám výmena batérie mohla pomôcť.

Najnovších modelov iPhone 8/8+ a iPhone X sa spomaľovanie zatiaľ netýka, aj keď výmena batérie za zvýhodnenú cenu sa na nich vzťahuje. Apple však potvrdil, že v ďalších iOS verziách funkciu so znižovaním výkonu prinesie aj na ne.

Ako postupovať pri výmene

Ak ste zvážili, že čerstvá batéria by vášmu iPhonu prospela, alebo jednoducho chcete využiť akciovú cenu, môžete tak spraviť aj na Slovensku. Apple program prevádzkuje priamo, či nepriamo po celom svete. Stačí s iPhonom zájsť do jedného z autorizovaných servisov.

Zisťovali sme, ako je to s výmenou u našich APR. Napríklad iStores ponúka výmeny na všetkých podporovaných modeloch iPhonu za 30 eur. Zaniesť ho pritom stačí do ktorejkoľvek z predajní, kde by vám ho mali prevziať aj keď ste iPhone nekupovali priamo u nich.

Vlastné servisy má iStores priamo v predajniach v bratislavskom Avione a v Europa SC v Banskej Bystrici. Ďalšou možnosťou je zaniesť iPhone priamo k jednému zo servisných stredísk, napríklad Swiss Service.

V súlade s informáciami zo zahraničných médií je však dostupnosť náhradných batérií pomerne obmedzená a v závislosti od modelu môže byť čakacia doba 2 týždne, alebo až 2 mesiace. Pri návšteve predajne, alebo servisného strediska si vás zapíšu do poradovníka a následne budú kontaktovať. Samotná výmena bude potom prebiehať na počkanie (1-2 hodiny) pri návšteve servisu, alebo do 3 pracovných dní pri odovzdaní na predajni.

Pre našich čitateľov z Čiech máme aj informácie od miestnej pobočky iStores. Tá ponúka výmenu za 790 Kč na ktorejkoľvek zo svojich predajní. Doba výmeny by sa mala pohybovať do 7 pracovných dní.

Podmienkou akejkoľvek výmeny je originálna batéria. To znamená, že ak ste si od zakúpenia zariadenia nechali meniť batériu, vtedy váš nárok na zľavu prepadá. Logicky taktiež nemôžete využiť zvýhodnenú cenu výmeny dvakrát na tom istom zariadení.

UložiťUložiťUložiťUložiť

UložiťUložiť

komentárov
 1. Ako odskodne za nedostatok transparentnosti…. Co ak o taketo odskodne nemam zaujem. Pride mi dost neseriozne jednanie. Apple ma sklamal na plnej ciare.

  0
  0
 2. “Apple v iOS 10.2.1 priniesol funkciu, ktorá takýmto výkyvom zabraňuje dynamickým upravením výkonu zariadenia.” Tomuto asi uveri len dieta. Zariadenia spomalovali aj predtym. Syn mi davnejsie na ipade 2 nainstaloval IOS 8 a odvtedy je nepouzitelny. Dovtedy som tam mal IOS 6 a slapal ako hodinky.

  0
  0
 3. Ja mam 5c. Preco vymenou nepodporuju aj tento model?
  Nechcem si kupit velku tehlu, len preto ze niekto vymyslel kopu hluposti v iOS. Musi mi vydrzat kym nepride mala SE2.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť