Mac OS 10.7 Lion?

Domov Diskusné Fóra Ostatné Mac OS 10.7 Lion?

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 141 až 160 (z celkového počtu 170 )
  • Autor
    Príspevky
  • #272588
    ericek.111
    Účastník (Participant)

    ved Mac OS X vyjde v stredu 13. 7. 2011

    #272833
    hatto
    Účastník (Participant)

    pouzivate niekto inkscape? mne ho lion nechce spustit…

    #272929
    probie
    Účastník (Participant)

    Uz som chcel vytvorit novu temu, ale tuna sa to hodi. Narazil som na celkom zaujimavy clanok.

    http://gizmodo.com/5819418/mac-os-x-lion-this-is-not-the-future-we-were-hoping-for

    Co na to hovorite ?

    #272932
    raul
    Moderátor

    tolko, ze uvidime :D

    #272945
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    chlapci, co ste tu diskutovali okolo zalohy Instalacky Liona na DVD apod.

    Fakt je ten, ze Lion si pri instalacii vytvori samostatnu particiu s Disk Utility, Terminalom apod. na opravu disku. A zaroven, svete div sa, je tam aj nainstalovanie systemu nanovo. Ten image je skopirovany do tej particie. Particia je neviditelna priamo v systeme, zobrazi sa iba pri podrzani ALT pri starte.

    Takze ak nebudete menit cely disk, je vsetko v pohode. Ak disk menit budete, napalit .dmg z App Store instalacky nebude problem. Osobne odhadujem, ze je mozne ze Lion sa po instalacii opyta, ci si chcete zalohovat instalaciu na nejaky flash disk apod. Aj ked v Golden Master tato moznost nie je.

    #272948
    Robee
    Účastník (Participant)

    podľa všetkého nebude problém to dmg vytiahnuť manuálne…

    osobne pravdepodobne využijem najprv možnosť virtualizovať (k DP/GM verziám prístup nemám), Lion má dosť features, pre ktoré sa mi osobne oplatí upgradovať, otázka je či hneď, hlavne keď zatiaľ chýba ten full-screen šach :-)

    otázne je ako to bude s podporou u VMware/Parallels/Virtualboxu – ale tak majú už skúsenosti s virtualizáciou Servra 10.5 aj 10.6

    osobne som zvedavý či Apple upravý EULA aj pre Snow Leopard – kvôli Rosetta, i keď čo viem, boli by potrebné aj zmeny v systéme

    #272965
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Robee: licencia Client verzie Liona umoznuje virtualizaciu, ale virtualizacne masiny na to nie su pripravene. Na webe su navody, ako to rozchodit (vyseparujes DMG z instalacky, oblbnes virtualizacku nech si mysli ze to je Server) a potom to nahodit ide.

    Mal som takto GMko Liona ale poviem Ti – nestoji to za to. Je to pomale ako svina.

    #272966
    Robee
    Účastník (Participant)

    Jozef:
    myslel som si, že to asi ešte bude problém – keďže tá zmena v EULA prišla len nedávno

    ale mám viacero Macov, na ktorých to môžem vyskúšať, takže mi to žily úplne netrhá

    skôr som zvedavý či Apple nejako “uhne” v Rosetta požiadavke, ten humbuk okolo FCP X ukázal, že aj Apple je do určitej miery trochu ako každá vláda – keď sa urobí dostatočný rámus tak aspoň nejako reaguje

    iná vec je, že problémy s FCP X sú predsalen viac v línii Apple ako Rosetta, vieme, že Apple rád občas možno až príliš teatrálne demonštruje svoju inak chválihodnú schopnosť urobiť rez

    ale to uvoľnenie napr. aj klientskej verzie 10.5 a 10.6 pre virtualizáciu by bolo elegantné riešenie…netuším do akej miery je to technický problém, ale z virtualizácie ich serverovej časti usudzujem, že ťažko niečo neriešiteľné…úprimne táto možnosť práve u OS X Lion je trochu…pre mňa nepochopiteľne načasovaná, ibaže by mal byť Lion fakt posledný OS X a slúžil by tak už dopredu ako budúci Classic pre OS XI? iOS 9/10?…uvidíme…v opačnom prípade by bolo logickejšie umožniť vritualizovať niečo predprelomové, ak bude mať Lion ďalšieho OS X nasledovníka tak je vysoká pravdepodobnosť kompatibility…

    #272970
    dolfi01
    Účastník (Participant)

    Ja by som sa chcel opytat, viete niekto ci Lion bude mat v sebe iLife 11?? Alebo tam bude iLife 09?? Alebo ako to je?

    #272971
    sleepwalk3r
    Účastník (Participant)

    iLife nieje (ani nikdy nebol) sucastou operacneho systemu. Je to samostatny balik ktory s da zakupit cez AppStore alebo ho dostanes k novemu pocitacu.

    #272973
    dolfi01
    Účastník (Participant)

    sleepwalk3r: To ma nenapadlo… Tak nic, idem kupovat teda… Dik za odpoved!

    #273010
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Robee: co sa virtualizacie tyka, tak tam vidim niekolko pricin, preco Apple zmenil EULA.

    1.) Velke mnozstvo vyvojarov pre Mac ako aj iOS – potrebuju testovat a mali vyvojari neraz 2 masiny nemaju
    2.) Lion Server je rieseny ako dodatocny download komponent z App Store. Najprv stiahnes Lion Client a potom dokupis komponenty pre Server verziu. Tazko by teda bolo odlisit pre virtualizacku, o aku verziu sa prave jedna.

    Rosetta – neprichadza do uvahy, to je uplne mrtve (3x hura). Rosetta nestoji len na 1 baliku, ktory vykonava samotny binarny preklad kodu (defakto disassembler – preklapka – assembler). Vyzaduje si to priamo podporu v systeme na urovni mnozstva kniznic, ktore toto musia podporovat, aby ich prelozena aplikacia mohla pouzivat.

    V tom bol asi do buducna problem. Netahat za sebou spatnu kompatibilitu, ktora by mohla byt problem v buducnosti. Snow Leopard bol taka priprava na upratovanie. Chapme ho ako domace vyhadzanie bordelu do krabic, ktore dame ku kontajnerom. Lion je uz finalne upratovanie po tom, ako boli odstranene primarne veci, ukryvajuce bordel (skrinky za ktorymi je prach, zbytocnosti v skriniach, ktore schovavaju dalsi bordel za sebou).

    Nezabudajme, ze Mac OS X bude aj nadalej sluzit ako vyvojove laboratorium pre technologie a novinky, ktore budu v iOS. Tazko by bolo mozne do buducna mat v tom poriadok a posuvat sa dalej vo vyvoji iOS, ak by sa niesol bordel z Mac OS X. Odklon od velkeho Mac OS X bude coraz viac vyrazny. Bude tu s nami, ale necakajme extra rapidny posun vpred ako je tomu teraz pri mobilnych OS. Proste stolne operacne systemy narazili na nejaku hranicu prinasania extra noviniek a rychly vyvoj sa presunul na pole mobilnych OS. Kazdy SW produkt takto jedneho dna skonci. To iste sa tyka browserov (pridavanie dalsich funkcii je zbytocne a kontraproduktivne), kancelarskych balikov atd., atd. A casom sa to stane aj v iOS ci Androide. Co prinesie buducnost netusime :)

    #273087
    raul
    Moderátor

    Jozef, nemas nahodou blog? Dobre sa to cita :)

    #273103
    Robee
    Účastník (Participant)

    Jozef:

    myslím, že tvoj postreh prečo už pôjde Lion virtualizovať je pravdepodobne správny. dobrá úvaha :-)

    k Rosetta: technicky to ovládam a viem, že Rosetta zďaleka nie je len ten 2 MB download, a samozrejme nemyslím si, že by bolo dobré podporovať ju donekonečna – osobne ale vidím veľmi veľa ponosov (aj keď samozrejme dotknutí vždy najviac kričia, aj keď ich je oveľa menej) na jej absenciu, čo by elegantne riešila možnosť virtualizovať už OS X Snow Leopard

    Apple totiž prechádza ako vieme postupne
    10.5 – vyhodil Classic
    10.6 – vyhodil PPC podporu natívne
    10.7 – vyhodil Rosetta

    ok – to je 6 rokov od Tigera a prechodu na Intel na prispôsobenie, prečo ale neumožniť virtualizáciu, ktorá by odbúrala aj posledné ponosy – primárny systém má byť moderný a nezaťažený kompatibilitou – súhlas

    navyše tých 6 rokov je podobný čas ako držal kompatibility Classic

    keď už ale vôbec sa hodilo na stôl to virtualizovanie, nevidím dôvod prečo to nedať aj na 10.6 a odstrániť aj posledný hlas nespokojnosti – tak či tak je virtualizácia veľmi vedomé/neBFU rozhodnutie, ktoré nemožno celkom porovnávať s natívnymi emulačnými vrstvami priamo od Apple ako boli Classic a Rosetta

    tak či tak je povolené len na Apple HW

    len taká poznámka na záver – osobne mám už len veľmi málo PPC aplikácií a žiadna nie je kritická, tak asi prinajhoršom nakúpim alternatívy na App Store, ide mi skôr o úvahu na túto tému a priznám sa, mám istú záľubu vo virtualizovaní starších OS, niekedy pre zábavu, niekedy pre nutnosť kompatibility

    a čo sa týka mobilných OS, myslím, že už začínajú :-)…úprimne som zvedavý čo Apple urobí s každoročným updatovaním iOS, lebo tých 7-10 viditeľných features na pridanie sa bude zbierať stále ťažšie – a som veľmi zvedavý čím takým sa bude líšiť napr. iOS7 od iOS5 – osobne totiž ešte celkom nevidím marketingový priestor na Snow Leopard iOS – teda verziu s masívnou optimalizáciou s minimom viditeľných zmien…aj keď zase ak sa niekto odváži tento krok na poli mobilných OS spraviť, bude to takmer určite Apple

    #273111
    mrzo
    Účastník (Participant)

    Dost kriticky clanok – http://gizmodo.com/5819418/mac-os-x-lion-this-is-not-the-future-we-were-hoping-for Co si o nom myslia pouzivatelia beta verzie? Je to az take zle? Po pravde minimalne chaosu pri pouzivani celeho Mission Control (App launcher, Expose, Spaces, Full screen apps) sa obavam aj ja, najme na ne multitouch systeme (starsie MacBooky, iMac…)

    #273141
    EdDy
    Účastník (Participant)

    mrzo: s Mission Control som mal chaos prvý deň aj ja. Ale keď sa na to zvykne, je to v pohode. Ale .. až na fullscreen mi ten Lion nič nové nedáva :D

    #273173
    mrzo
    Účastník (Participant)

    No ja sa skor tesim na versioning ukladanych suborov, resume aplikacii, ci uz po zavreti, alebo po restarte systemu a aj na full disk FileVault… Ten Mission control mi prisiel uz z prvych videii strasne neprehladny a netusim ako sa bude dat ovladat (ako dobre) bez multitouch trackpadu. Uvidime…

    #273174
    edkis
    Účastník (Participant)

    Vie niekto poradit vytvoril som standard konto pre priatelku nastavil prostredie systemu ako mam ja lenze nefunguje mi korektne v tomto ucte trackpad drag. Je funkne az po stlaceni trackpadu. V mojom ucte stalci 2x poklepat drzat a nasledne tahat zlozku a presuvat. Trackpad v system preferences mam nastaveny totzne.
    PS: nepomohol ani restart systemu

    #306306
    igino
    Účastník (Participant)

    Od vcera sa mi deje zaujimava vec v Lion-e. Aplikacie (aj systemove) maju v Docku ikonu s velkym rozlisenim. Avsak akonahle aplikaciu spustim, tak ma rozlisenie hrozne-male. Nepostihlo to vsetky ikony, ale konkretne u mna: iTunes, iMessages, AdressBook, Google Chrome a este par dalsich, na ktore si nespomeniem. Nepomoze ani ikonu z docku odstranit a nanovo vlozit. V adresari aplikacii je normalna, chytim ju myskou, stale je dobre rozlisko, ale akonahle uvolnim tlacidlo mysi a ikona sa umiestni v docku, zmeni sa jej rozlisenie na nedostatocne. Stretol sa s tym niekto?

    #306310
    mrzo
    Účastník (Participant)

    2 igino – skusal si restart Docku? Napr. v terminale “killall Dock”… A nie nestretol, ani na Lionovi ani na starsich verziach.

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 141 až 160 (z celkového počtu 170 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.