Apple Intelligence je viac než len reakciou Applu na ChatGPT

Dnes to už môžeme povedať oficiálne. Apple Intelligence je dlho pripravovaná revolúcia v AI, ktorú si vychutnáme na moderných Apple zariadeniach. Samozrejme s dôrazom na súkromie.

Systém Apple Intelligence kombinuje schopnosti generatívnych modelov s personalizovaným prístupom, aký poskytujú svojim užívateľom iPhone, iPad a Mac, a prináša tak plejádu užitočných a relevantných funkcií. Nová platforma bude hlboko integrovaná do systémov iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia, pričom využíva výkon súčasných Apple čipov, aby vedela spracovávať slušnú časť informácií lokálne na zariadení, bez nutnosti pripojenia k internetu. A procesy, ktoré vyžadujú viac výkonu, prebiehajú cez šifrovanú komunikáciu na serveroch s Apple M čipmi cez Private Cloud Compute rozhranie.

Umelá inteligencia umožní napríklad rozšírenú prácu s textom v aplikáciách Mail, Poznámky a Pages, ale aj v aplikáciách tretích strán. Dostupné nástroje umožnia prepísať text tak, aby pôsobil lepšie, overiť gramatiku, alebo upratať dlhšie texty. S tlačidlom Prepísať vznikne viacero verzií vášho textu, a je len na vás, ktorú si zvolíte. Môžu obsahovať humorné poznámky alebo môžu byť viac prispôsobené kontextu udalosti, pre ktorú ste si svoj text pripravovali. Overenie gramatiky nie len, že opravuje chyby a navrhuje zmeny, ale zároveň vysvetľuje, prečo navrhuje dané úpravy. Upratovanie zas umožní prerobiť poznámky na odseky, zoznamy či tabuľky.

 V aplikácii Mail dokáže umelá inteligencia pochopiť kontextu prijatej pošty a tak zobrazí na samom vrchole prioritné správy. Teda napríklad e-mailové pozvania na obed konajúci sa o pár hodín, upozornenia na termíny alebo správy od aerolínií. V dlhších e-mailoch môže AI na samom vrchu obrazovky ukázať zhrnutie správy. Textový jazykový model tiež prináša možnosť rýchlej odpovede, kde si môžete zvoliť dodatočné požiadavky, ako napríklad, že sa zúčastníte obeda, a dorazíte Uberom.

Jazykový model tiež umožní zariadeniam chápať, ktoré upozornenia sú prioritné a ktoré nie. Už sa tak nestane, že by notifikácia o synchronizácii obsahu WhatsAppu prekryla dôležitú správu od vášho nadriadeného. Nový režim sústredenia, nazvaný Obmedziť vyrušenia, bude zobrazovať iba tie notifikácie, ktoré systém pokladá za dôležité.

Apple Intelligence sa dočká zaujímavého prepojenia s Poznámkami aj Telefónom. Môžete si nielen vytvárať audionahrávky, ale systém z nich vie vytvoriť thrnutia a tiež vie vytvárať textové prepisy. Pokiaľ funkciu zapnete počas hovoru, účastníci sú upovedomení o tejto skutočnosti.

V posledných rokoch sme sa mohli zabávať generovaním AI obrázkov na internete, a Apple umožní to isté, aj keď v trochu odlišnej podobe. Funkcia Image Playground umožní generovať vtipné obrázky z rôznych prvkov a to v troch štýloch – animácia, ilustrácia, skica. Funkcia bude mať vlastnú aplikáciu, no zároveň bude integrovaná do Správ a ďalších. Generovanie obrázkov pritom prebieha priamo na vašom zariadení. Generátor rozumie konverzáciám, a náležite tomu vie odporúčať generovanie relevantných obrázkov.

Za zmienku stojí, že v aplikácii Poznámky môžete využiť Image Playground na vytvorenie fotiek zo skíc. Rovnaká funkcia bude dostupná aj v aplikáciách Keynote, Pages a Freeform, ale aj v apkách tretích strán, ak sa rozhodnú využívať nové Image Playground API.

A ako sa dalo čakať pri tom enormnom množstve smajlíkov, na iPhone prichádza Genmoji. Teda možnosť generovať emoji v grafike, ktorá je príznačná pre Apple smajlíky. Takisto je možné vytvoriť emoji z fotiek vašich známych. K tomu, týmito vlastnými smajlíkmi možno reagovať, ako keby šlo o bežne dostupné smajlíky. Pravdepodobne to však bude fungovať len medzi Apple zariadeniami.

Praktické využitie má umelá inteligencia aj v novej verzii aplikácie Fotky. Je tu možnosť retušovať fotografie, napríklad z nich teda odstraňovať nedostatky, ako sú rôzni ľudia na pozadí. S funkciou Spomienky je pre zmenu možné vytvoriť príbehové videá na základe požiadaviek, ktoré si sami zvolíte. Napríklad tak môžete vytvoriť film o chytaní rýb s tématickou hudbou z Apple Music.

A v neposlednom rade sa hlbšieho prepojenia s týmito modernými AI technológiami dočká Siri. Áno, Siri zostáva, je však výrazne pokročilejšia. Po novom je tiež možné s ňou komunikovať buď hlasom alebo písaním. Siri je tiež viac vnímavejšia, vie navrhovať relevantné povely v závislosti od situácie, upozornení, udalostí v Kalendári a Pripomienkach, a vie toho veľa ďalšieho. K tomu vie teraz lepšie reagovať na veci, ponúkať návody alebo, ak vám váš známy napíše, že má nové telefónne číslo alebo prácu, viete si hneď uložiť tieto údaje k jeho kontaktu. Siri je tak po novom pripravená zodpovedať na tisíce otázok a nehrozí, že by pri každej druhej príležitosti ponúkala svoju doteraz tradičnú odpoveď: “Môžem skúsiť vyhľadať výsledky na internete.”

Napríklad sa môžete opýtať Siri aj to, aby vám spustila podcast, o ktorom ste sa pred časom rozprávali s vašim známym. Bude toho jednoducho veľa, a ešte viac vďaka podpore ChatGPT-4o. Znamená to, že ak Siri bude mať problém zodpovedať otázku, môže si nechať poradiť od OpenAI platformy, a následne výsledky aktivity odprezentuje Siri sama.

Apple dodáva, že všetci užívatelia iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia budú môcť využívať jazykový model GPT-4o zadarmo bez registrácie, ale predplatitelia budú mať prístup k svojim exkluzívnym funkciám. Tie však teraz budú svojim spôsobom integrované do zariadení. Na úvod bude funkcia dostupná v americkej angličtine.

Čo sa týka kompatibility, Apple Intelligence vyžaduje čip M1 alebo iPhone 15 Pro / Pro Max.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.