Apple oznámil visionOS 2 a širšiu dostupnosť Vision Pro headsetu

Apple Vision Pro headset sa tento rok nedočká len novej verzie operačného systému, ale tiež sa dostane na ďalšie trhy.

Apple tak oznámil, že headset, ktorý bol pôvodne v predaji iba v USA, sa začne predávať aj v Ázii a Európe. Už tento štvrtok – 13. júna – Apple spustí predobjednávky na headset v kontinentálnej Číne, Hong Kongu, Japonsku a Singapure. Do predaja potom headset vstúpi v piatok 28. júna. V ten istý deň Apple spustí predobjednávky v Austrálii, Kanade, Francúzsku, Nemecku a Spojenom Kráľovstve. V týchto krajinách sa headset začne následne predávať v piatok 12. júla.

Vďaka tomu teraz vieme, za aké ceny sa bude Apple Vision Pro predávať v Európe. A ako sa už dalo čakať, sú vyššie v porovnaní s cenami v USA – je však treba dodať, že u nás je už v cenách produktov zarátaná DPH. Európske ceny však, každopádne, začínajú na 3 999€ za 256GB model, 4 249€ za 512GB model a 4 499€ za 1TB model. K tomu sú dostupné aj šošovky ZEISS, kde čitateľské stoja 115€ a na predpis 169€. Apple takisto ponúka nadštandardné poistenie AppleCare+ a to za cenu 549€ alebo 27,99€ mesačne.

Apple tiež dáva na vedomie, že visionOS App Store teraz obsahuje viac ako 2 000 aplikácií, a okuliare sú kompatibilné aj s ďalším 1,5 miliónom aplikácií určených pôvodne pre iPhone a iPad. Rovnako tak je vďaka funkcii Mac Virtual Display kompatibilný aj so softvérom určeným pre Mac, avšak podmienkou je mať a používať počítač Mac.

Čo sa týka nového operačného systému visionOS 2, tu si Apple prichystal hneď niekoľko nových funkcií pre užívateľov. Novinkou je možnosť vytvárať priestorové fotografie z existujúcich 2D fotografií, na čo sa využíva pokročilé strojové učenie a výkon M2 čipu. Nositelia headsetu tak môžu svojim spomienkam dodať tretí rozmer, a pripomenúť si staré časy nielen na klasickej fotke. Takto vytvorené priestorové fotky je možné zdieľať s priateľmi osobitne alebo cez SharePlay.

Pri tejto príležitosti Apple a Canon oznámili vývoj novej priestorovej šošovky pre digitálny fotoaparát EOS R7, vďaka čomu bude vo svete dostupné ďalšie zariadenie – po boku iPhone 15 Pro a Pro Max – schopné zhotoviť fotografie a videá pre Apple Vision Pro. Spoločnosť takisto prinesie možnosť úpravy priestorového videa do Final Cut Pro, zatiaľ čo aplikácia Vimeo prinesie možnosť nahrávania priestorových videí na svoju sieť. Canon nešpecifikoval cenu svojho nového objektívu, upresnil však, že sa objaví na trhu už túto jeseň. Záujemcovia ho môžu hľadať pod názvom RF-S7.8mm F4 STM DUAL Lens.

Canon EOS R7 RF-S7.8mm F4 STM DUAL lens

visionOS 2 prinesie podporu pre nové ručné gestá, ktoré slúžia na náhľad domovskej ponuky, ovládacieho centra či informácií o čase a stave batérie, ale prinesie aj možnosť zmeny hlasitosti. Funkcia Mac Virtual Display bude vylepšená. Po novom bude bežať vo vyššom rozlíšení a vytvorí ultra-široký displej, ktorý je ekvivalentom dvoch 4K monitorov. visionOS 2 tiež rozšíri podporu pre ovládanie myšou, a takisto bude zobrazovať fyzickú klávesnicu Magic Keyboard tak, ako dnes zobrazuje iPhone či MacBook.

Domovská obrazovka bola vylepšená tiež, a po vzore iOS 18 prináša možnosť ľubovoľného rozmiestňovania ikon aplikácií. Režim Travel Mode bol vylepšený a teraz podporuje vlaky. Ponuku prostredí rozšíri Bora Bora. A režim Guest User pre zmenu poslúži, ak chcete svoj headset s niekým zazdieľať. Členovia rodiny či kolegovia tak môžu byť pridaní ako hosťovskí užívatelia a headset si zapamätá ich špecifické dáta – ako sú oči a pohyb rukou – na 30 dní.

Prehliadač Safari dostane možnosť sledovania videí z populárnych webov ako je YouTube či Netflix v prostrediach, prípadne užívatelia majú možnosť kliknúť na panoramatický obrázok a použiť ho ako dočasné prostredie. Aplikácia Apple TV prinesie možnosť sledovania viacerých (piatich) streamov naraz. Aplikácia Mindfulness pre zmenu prinesie nový režim “Sleduj svoje dýchanie”. Pribudnú tiež živé titulky naprieč celým systémom, čo je užitočná funkcia pre ľudí so sluchovým znevýhodnením. Napokon pribudne možnosť sledovať obsah cez AirPlay z iPhonu, iPadu a Macu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.