Týždenný súhrn špekulácií: Nové začiatky starých známych

iPad Pro Magic Keyboard 2020
História sa opakuje, ale vo vylepšenej podobe.

Uplynulý týždeň bol obzvlášť špeciálny. Ešte pár hodín pred WWDC sa objavovali špekulácie o tom, čo môžeme čakať a naopak, čo čakať nemôžeme. Leakeri sa zhodli na názve operačného systému macOS Big Sur a rovnako sa potvrdili plány s prechodom na vlastné procesory. A nedočkali sme sa premenovania iOS na iPhoneOS, o ktorom vravel Jon Prosser natoľko presvedčený o svojej pravde, že začal zosmiešňovať prominentných leakerov.

Tiež sa potvrdili reči o prechode na vlastné procesory a hoci leakeri vraveli o čipoch A14, Apple napokon oznámil vývojársky Mac so starším A12Z Bionic procesorom. Zaoberať sa únikmi, ktoré sa už medzičasom potvrdili alebo vyvrátili, zrejme nemá cenu a tak sa pozrime na to, čo priniesli ostatné fámy, zamerané na iPhone 12 a ďalšie, zatiaľ neohlásené produkty.

iPhone 12 je nový iPhone 4. A ešte viac – alebo menej.

Na internete sa ešte v nedeľu objavili makiet iPhone 12, ktoré dokazujú jednu vec. Ak reflektujú skutočne použité materiály, potom nás čaká oživenie iPhonu 4. Aspoň po dizajnovej stránke. Nový iPhone opäť ponúkne sklíčko na prednej i zadnej strane, no rovnako tak plochý rám z nehrdzavejúcej ocele. No na rozdiel od iPhonu 4, rám nebude matný ale lesklý. Nič to však nemení na skutočnsoti, že sa iPhone 12 veľmi, veľmi podobá na iPhone 4.

Analytik Ming-Chi Kuo tiež zopakoval, že súčasťou balenia iPhonu 12 nebudú slúchadlá EarPods. Tie chce vraj Apple odstrániť z krabice jednak kvôli zníženiu výrobných nákladov a jednak kvôli snahe zvýšiť predaje AirPods. Kuo pritom očakáva, že Apple prichystá špeciálnu akciu, kde pri kúpe iPhonu 12 zrejme dostanete AirPods so zľavou. S tým sa zhodujú aj analytici z inštitúcie Barclays a analytik Wedbush, Dan Ives. (9to5mac)

Iné informácie sa objavujú o nabíjačke. Na internete sa najprv objavila inforámácia o novej 20-wattovej nabíjačke, ktorá má sprevádzať nový iPhone. Bude však súčasťou balenia? To je otázne. Kým Mr. White vraví, že iPhone 12 ponúkne 20-wattovú nabíjačku, podľa Barclays tomu tak nebude. Vravia, že iPhone 12 nebude mať v balení žiadnu nabíjačku.

iPhone 12 20W Charger Mr White

V tomto ohľade sa prikláňame na stranu leakera. Odstrániť nabíjačku z balenia by bol riskantný krok a hoci by Apple mohol argumentovať, že to je kvôli ochrane životného prostredia, spoločnosť by sa určite kvôli tomuto kroku dostala do pozornosti nejednej organizácie chrániacej záujmy spotrebiteľov.

Čo sa uniknutej 20W nabíjačky týka, produkt s modelovým označením A2305 je už registrovaný v nórskej databáze certifikovanej elektroniky. Takisto bola registrovaná nabíjačka s modelovým označením A2247 v Nórsku aj Austrálii. (MySmartPrice)

A2305 20W Adapter NEMKO

O novom iPhone sa tiež hovorí, že by mal mať 120Hz Pro Motion displej. Tento druh displeja už dnes nájdeme na iPade Pro, ale na iPhone by šlo o absolútnu novinku. Niektoré telefóny majú už dnes rýchlejší displej, vďaka čomu je na nich pozorovateľne plynulejší obraz. No kým vo väčšine prípadov majú ustálenú frekvenciu, Apple má záujem o technológiu variabilnej obnovovacej frekvencie, ktorá by sa prispôsobovala obsahu na obrazovke a tým by mohla šetriť batériu. Navyše, iOS 14 obsahuje nové nastavenie Obmedzenia snímkovania v sekcii Prístupnosť.

Na internete sa tiež objavilo tvrdenie, podľa ktorého Apple ponúkne dve verzie svojich telefónov: so 4G a s 5G pripojením. Tie so 4G technológiou budú lacnejšie a predávať sa budú najmä na trhoch, ktoré zatiaľ nemajú 5G. Čo je celkom logický krok, na druhú stranu pri Apple sme zvyknutí, že nezvykne predávať rôzne hardvérové verzie svojich produktov v závislosti od trhov, preto nevieme, čo si máme o tejto informácii myslieť.

Leaker vraví, že 5.4-palcový iPhone 12 so 4G pripojením sa začne predávať za 549 dolárov a 6.1″ iPhone 12 Max so 4G pripojením bude stáť 649 dolárov. 5G verzie by mali byť o 100 dolárov drahšie. S takýmito cenami by Apple mohol prekonať Samsung, ktorého S10 s 5G pripojením začína na $999. O cenách najvyšších modelova ani nehovoriac. Ak by to bola pravda, znamenalo by to, že piedestálu “predražených telefónov” by už nevládol Apple, ale Samsung. Za zmienku stojí aj to, že tento mobil je menší, než nový iPhone SE.

Ako budeme nabíjať iPhone 13?

Špekulácie sa množia aj o tom, ako si vlastne nabijeme iPhone 13. Európska únia skonštatovala, že jeden port vládne všetkým a bude to USB-C. Apple sa tak bude musieť od určitého momentu vzdať Lightningu. To ale ešte nemusí znamenať, že iPhone 13 budeme nabíjať pomocou USB-C. Apple totiž vidí budúcnosť bezdrôtovo a niektoré špekulácie hovoria o tom, že iPhone 13 nebude mať žiaden fyzický konektor.

Iné špekulácie ale vravia, že iPhone 13 predsa len ponúkne USB-C konektor, ktorý nájdeme už teraz na iPade Pro. Najnovšie sa k takejto verzii prikláňa Economic Daily News. V jeho správe sa uvádza, že na výrobe USB-C konektorov a káblov pre budúcoročný iPhone sa postará tajwanská firma Longwell. Bude dodávateľom číslo 2 po boku japonskej firmy Sumitomo.

DisplayPort Alternate Mode
Certifikačný symbol DisplayPort Alternate Mode na zariadení s USB-C konektorom. (Foto: VESA)

AirPods 3 (ne)potešia

Veľa sa hovorí o tom, aké nové slúchadlá má Apple v pláne. Počuli sme o tom, že nás určite čaká tretia generácia AirPods, rovnako tak si niektorí stoja za produktom s veľmi [vlož vhodné slovo sem] názvom AirPods Pro Lite. O tomto produkte sme už našťastie nepočuli, ale analytik Ming-Chi Kuo naznačuje, že môže ísť skrátka o tretiu generáciu AirPods.

Tie by podľa neho mali vychádzať nie z predošlých dvoch generácií AirPods, ale z modelu AirPods Pro. Má ísť o in-ear slúchadlá so silikónovými “štupľami”, čo však nemusí vyhovovať každému. Je ale možné, že na rozdiel od AirPods Pro modelu neponúknu aktívne potláčanie šumu ani priestorový zvuk.

Nová Apple TV, nová herná konzola?

Apple síce nepredstavil novú Apple TV, ale onzámil niekoľko noviniek v systéme tvOS. Takisto oznámil podporu pre ovládače Xbox Elite Controller 2. generácie a Xbox Adaptive Controller pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Spoločnosť Apple však údajne pripravuje vlastný ovládač, ktorým by mohla popularizovať službu Apple Arcade.

Dedikovaný ovládač by mal byť určený prioritne pre novú Apple TV 6. generácie s čipom A12X Bionic a aktívnym chladením, vďaka čomu by tento čip mohol byť výkonnejší než v iPade Pro, kde sa pôvodne nachádzal. Na druhú stranu, Apple sa teraz snaží viac presadzovať čip A12Z Bionic, čo je to isté, len s odomknutým ôsmym grafickým jadrom, vďaka čomu sa využíva plný potenciál čipu.

Nový iPad Pro ešte tento rok?

Hoci sme si pri Appli zvykli na ročné aktualizačné cykly, občas dochádza k extrémom. Napríklad iPad Pro alebo iPod touch sú aktualizované len sporadicky. Občas však nastanú situácie, kedy Apple zvolí opačný extrém: aktualizuje jeden produkt aj dvakrát ročne – a s jedným názvom horším ako druhým.

Taká bola situácia v roku 2012. V marci toho roku Apple uviedol na trh Nový iPad, neoficiálne označovaný aj ako iPad 3. generácie (recenzia). Napohľad bol podobný s predchodcom, mal však výkonnejší A5X čip a Retina displej. A len pol roka nato prišiel na trh iPad s Retina displejom, ktorý mal čip A6X a Lightning konektor. Áno, bola to 4. generácia tabletu.

Zdá sa, že podobný extrém, alebo slovami z komentárovej sekcie, podraz, čaká ľudí, ktorí si v uplynulých mesiacoch kúpili iPad Pro (2020) s čipom A12Z Bionic. Spoločnosť Apple údajne už koncom roka začne predávať novú generáciu 12.9-palcového iPadu Pro s mini-LED displejom. O výrobu displejov sa postará LG Display. Testovacia výroba začala dokonca už v týchto dňoch. Zhotovenie výsledného produktu má na starosti Foxconn. Tento nový model má údajne disponovať procesorom A14X Bionic a 5G podporou. (The Elec)

Hovorí sa aj o tom, že Apple opäť oživí 24-palcový iMac. V minulosti to bol najväčší model v ponuke, dnes bude buď najmenší alebo stredne veľký. Bez ohľadu na túto skutočnosť však môžeme od 24″ iMacu čakať redesign. Podľa špekulácií má ísť o niečo medzi iPadom Pro a Pro Display XDR.

Analytik Ming-Chi Kuo túto skutočnosť znovu pripomenul, ale už nehovorí o prechode z Intelu na vlastný procesor. Zariadenie sa má však dostať na trh koncom roka, v čase, kedy Apple sľubuje uvedenie prvého počítača s A12Z alebo novším. Jedna pani tiež povedala, že iMac ponúkne Face ID, ale to sa vraj nestane. (WCCFTech)

iMac 24"
Takto si ho pamätáme: iMac 24″

Intel si za to môže sám, tvrdí bývalý zamestnanec

Apple v pondelok oznámil to, na čo sa dlho čakalo. Že končí s Intel procesormi a v priebehu nasledujúcich dvoch rokov osadí všetky svoje Macy vlastnými procesormi. Apple na konferencii povedal, že je to kvôli zjednoteniu produktového portfólia a výkonnostným rozdielom. Bývalý pracovník spoločnosti Intel, François Piednoël ale vraví, že Intel si za to môže sám.

Podľa neho dopadla kontrola kvality pri procesoroch Skylake neuveriteľne zle a od Applu dostávali priveľa poznámok a hlásení o problémoch. Dokonca ich bolo tak veľa, že zamestnanci Applu sa stali jednotkou v nahlasovaní chýb. “Ak váš zákazník nájde takmer toľko isto chýb, čo vy, potom ste na veľmi zlej ceste,” povedal na margo chybovosti procesorov Skylake bývalý pracovník. Podľa neho bol práve toto zlomový moment, kedy sa Apple rozhodol schváliť prechod na vlastné procesory. Zjavne totiž Apple zhodotnil, že je preň lepšie pracovať na vlastných procesoroch, než sa spoliehať na nespoľahlivé. (PC Gamer)

Apple Silicon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?