Nový H.266/VVC ponúkne vyššiu kvalitu videa v iOS

Nástupca kódeku H.265/HEVC prichádza po niekoľkých rokov ladenia a štandardizácie.

Polovičný objem

Nový štandard vydal Fraunhofer Heinrich Hertz Institute. Čo prinesie kódek s prívlastkom verzatilného kódovania videa (VVC) pre zariadenia Apple? Ak by sme to mali zhrnúť do jednej vety, bude to najmä výrazné šetrenie objemu dát. 

H.265/HEVC, ktorý je v súčasnosti prirodzenou voľbou napríklad Kamery vo vašom iPhone, spotrebuje približne 10 gigabytov na prenos 1,5 hodiny dlhého videa s parametrami 4K UHD. Pre porovnanie, nový H.266/VVC “zhltne” iba 5 gigabytov. Kódek teda bude v praxi vyžadovať o polovicu menej dát pre video v rovnakej kvalite.

Pri navrhovaní H.266 sa počítalo s 4K a 8K videom. Práve vďaka výraznému skoku v šetrení dát umožní nový kódek zachytávať vysokokvalitný obraz bez zahltenia úložiska veľkými súbormi. A nielen to. Aj samotný stream audiovizuálneho obsahu v UHD rozlíšení bude menej náročný na spotrebu mobilných dát.

Beh na dlhú trať

Kedy sa implementácie H.266/VVC dočkáme? Treba myslieť aj na to, že je vo veľkej miere stále využívaný aj starší kódek H264/AVC, ktorý tu bol ešte pred súčasným H265/HEVC – pritom prvá verzia H.265 sa objavila už začiatkom roku 2013. Do iOS si tento kódek našiel cestu o 4 roky neskôr.

Nebude to teda hneď, no výrazné benefity nového kódeku určite v budúcich iOS zariadeniach oceníme.

zdroj: 9to5Mac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple chce do roku 2024 predstaviť vlastné auto!

Spoločnosť podľa čerstvých zákulisných informácií napreduje v oblasti technológie samoriadiacich automobilov a chce sa zamerať na výrobu osobných vozidiel, ktoré by mohli obsahovať vlastnú prelomovú technológiu batérií.
pokračovanie článku

Dostali ste pod stromček nový Mac? Tieto aplikácie sa vám môžu zísť!

Pod stromčekom ste možno objavili nový počítač. Keď ste si prezerali krabicu, zistili ste, že je od spoločnosti Apple. S radosťou ste krabicu otvorili, rozbalili váš nový Mac, spustili ho, chvíľu ste sa orientovali v operačnom systéme macOS (keď ste prešli z Windowsu, ostrieľaní "appláči" už vedia) a teraz rozmýšľate, aké aplikácie by sa pre vás na začiatok mohli hodiť. V tomto článku vám preto predstavíme pár TOP aplikácií pre nových užívateľov Mac.