iMac Pro obsahuje T2 koprocesor s pokročilým šifrovaním, RAMku vám vymenia len v servise

imac pro gallery side 800x473 - iMac Pro obsahuje T2 koprocesor s pokročilým šifrovaním, RAMku vám vymenia len v servise

O novom iMacu sme sa po spustení predaja dozvedeli hneď niekoľko zaujímavostí. Obsahuje druhú generáciu TX procesora, ktorý poznáme z MacBooku Pro. Taktiež je opäť o niečo ťažšie dostať sa k RAMke.

Minulý rok dostali nové MacBooky Pro spolu s Touch Barom aj vstavaný ARM čip T1, ktorý je variáciou na systémový čip z Apple Watch. Ten má na starosti predovšetkým beh spomínaného Touch Baru, ale aj zabezpečenie FaceTime kamery, či Touch ID senzoru (uchovávanie odtlačkov v bezpečnostnej enkláve). iMac Pro má v sebe druhú generáciu čipu a okrem týchto funkcií má na starosti aj zabezpečenie a samotné bootovanie systému.

T2 čip má teraz pod kontrolou viaceré systémové súčasti, vrátane obrazového a zvukového ovládača a SSD úložiska. Apple napríklad vraví, že čip ovláda a vylepšuje mapovanie pixelov, vyváženie bielej, expozíciu, či rozpoznávanie tvárí prostredníctvom vstavanej FaceTime kamery – podobne ako na iOS zariadeniach. T2 taktiež zabezpečuje bootovanie systému a šifrovanie.

Spomínaná bezpečnostná enkláva uchováva šifrovací kľúč, ktorý nikdy neopustí koprocesor a neukladá sa tak na disk. Podľa Applu taktiež umožňuje pokročilé AES šifrovanie, ktoré neovplyvňuje rýchlosť SSD prenosov. Nadšenci na Twitteri taktiež už objavili nové možnosti zabezpečeného bootovania, ktoré takýto hardvér umožňuje.

Používatelia si pomocou Startup Security Utility budú môcť nastaviť firmvérové heslo, ktoré zabráni preinštalovaniu systému treťou stranou, alebo dokonca bootovanie z externého úložiska. Taktiež si budete môcť nastaviť, aby sa dal nainštalovať len najaktuálnejší a Applom overený softvér, bude to však logicky vyžadovať pripojenie na internet.

(Ne)rozšíriteľnosť

Ďalšou novinkou je dodatočné inštalovanie pamäte RAM. iMacy všeobecne nie sú ľahko rozšíriteľné a u modelu Pro tomu nie je inak. Avšak pokým klasický 27″ iMac má na zadnej strane dvierka s prístupom k RAMke, iMac Pro paradoxne na výmenu bude potrebovať servisný zásah. Potvrdil to Rene Ritchie z iMore, ktorý sa na to opýtal priamo Apple.

https://twitter.com/reneritchie/status/941324098583511040?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.macrumors.com%2F2017%2F12%2F14%2Fimac-pro-ram-upgrade-apple%2F

Ak teda budete chcieť po kúpe rozšíriť veľkosť pamäte, iMac Pro budete musieť zaniesť do autorizovaného servisu. Takéto riešenie však môže vyjsť vo finále lacnejšie ako navolenie vyššej konfigurácie. iMac Pro sa dá objednať až s 128 GB ECC RAM, no Apple si za ňu účtuje povestnú prirážku a za takúto konfiguráciu si priplatíte 2 400 dolárov. 64 GB vás vyjde na 800 dolárov.

Servisný poskytovatelia by však teoreticky mohli ponúkať iné značky pamätí, či dokonca umožniť zákazníkom priniesť si vlastné, čo by vo výsledku vyšlo omnoho lacnejšie. S výmenou SSD, procesoru alebo grafickej karty, sa však môžete rozlúčiť. Na to by mal byť určený pripravovaný modulárny Mac Pro.

iMac Pro si už môžete objednať cez oficiálny Apple Store, viac info o dostupnosti a cene na Slovensku nájdete v našom článku.

iMac Pro sa začne predávať 14. decembra

komentár
  1. indie neznamena autorizovany servis, cize RAM si bude vediet vymenit kazdy s prislusnym naradim a znalostami.. kazpadne je to zbytocne komplikovane..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
cover macblog 71 380x220 - Vyšli aktualizácie OS
pokračovanie článku

Vyšli aktualizácie OS

Apple vydal nové verzie svojich systémov pre viacero zariadení.
cover macblog 74 380x220 - Ako si vypnúť U1 čip na iPhone 11
pokračovanie článku

Ako si vypnúť U1 čip na iPhone 11

Apple v nedávnej aktualizácii svojho iOS pridal možnosť vypnúť sledovanie polohy. Stalo sa tak po tom, čo sa viacerí sťažovali, že…
246x0w 246x220 - Na App Store sa objavila aplikácia DoubleTake
pokračovanie článku

Na App Store sa objavila aplikácia DoubleTake

Ešte na iPhonovom evente v septembri nám Apple ukázal demo aplikácie FiLMiC Pro. Táto aplikácia sa odlišuje skvelou funkciou,…