Dostali ste pod stromček nový Mac? Tieto aplikácie sa vám môžu zísť!

Pod stromčekom ste možno objavili nový počítač. Keď ste si prezerali krabicu, zistili ste, že je od spoločnosti Apple. S radosťou ste krabicu otvorili, rozbalili váš nový Mac, spustili ho, chvíľu ste sa orientovali v operačnom systéme macOS (keď ste prešli z Windowsu, ostrieľaní “appláči” už vedia) a teraz rozmýšľate, aké aplikácie by sa pre vás na začiatok mohli hodiť. V tomto článku vám preto predstavíme pár TOP aplikácií pre nových užívateľov Mac. 

Amphetamine

Síce zvlášny názov pre aplikáciu, no presne vystihuje jeho funkciu. Jedea z najobľúbenejších aplikácií a “musth-have” pre užívateľov macOS. Amphetamine udružje Mac prebudený, zabraňuje počítaču  prechod do režimu spánku alebo zabraňuje aj auto-dim (zhasnutie displeja) funkcii. Ideálne pre sledovanie streamov, sťahovania tor..teda vlastne z internetu alebo v akomkoľvek prípade, kedy sa nedotýkame klávesnice ani myši ale potrebujeme aby bol Mac stále zapnutý.

Stiahnuť si ho môžete tu

Sensei

Hľadáte kompaktné riešenie pre údržbu vášho nového zariadenia? Skúste túto aplikáciu. Sensei vám pomôže uvoľniť potrebné miesto na disku, odinštalovať aplikácie či sledovať celkový stav vášho Macu. V prípade, že ste majiteľom verzie s menšou kapacitou úložiska, určite oceníte možnosť vymazať nepotrebné súbory ako napríklad jazykové mutácie systému, aby ste získali viac miesta.

Kúpiť si ho môžete tu

VLC Media Player

Jedná sa o výkonný prehrávač médií od neziskovej spoločnosti VideoLAN. VLC Media Player je open-source (voľne šíriteľný) program, ktorý beží na všetkých platformách od Windowsu, Macu a Linuxu cez Android a iOS zariadenia. Avšak ako sa líši od tých predinštalovaných? Jednoducho. Dokáže prehrať takmer akýkoľvek mediálny súbor, ktorý do neho hodíte. Najlepšie je, že na to nepotrebujete žiadne dodatočné codepacky. Akýkoľvek mediálny súbor, ktorý sa nebude dať prehrať na predinštalovaných prehrávačoch pôjde vo VLC bez problémov. Stiahnuť si ho môžete tu.

Dropbox

Cloud storage služba. Určite ste už o nej počuli, keďže sa jedná jednu z najznámejších aplikácií svojho druhu. Po inštalácií tohto programu získate 2GB úložiska zadarmo a zároveň vytvorí služba vo vašom Macu zložku Dropbox. Všetko čo do nej dáte sa automaticky synchronizuje s vaším cloud úložiskom. Pokiaľ máte aplikáciu nainštalovanú aj v inom zariadení, vami pridaný dokument sa tam automaticky okamžite objaví. Ak program nemáte, môžete k dokumentom a súborom pristupovať ľahko pomocou internetového prehliadača a súbory upravovať alebo sťahovať. Jednoduchý, intuitívny, rýchly cloud storage program, ktorý je zároveň zadarmo. Veľmi dobrý pomocník pri práci s dokumentami, kde nie je čas na používanie USB alebo posielania cez internet.

Stiahnuť si ho môžete tu

CCleaner

Taktiež jedna z veľmi známych multiplatformových aplikácií. CCleaner je program na údržbu úložiska vášho počítača. Ak máte aplikáciu, ktorú nepoužívate a nechce sa vám ju ručne vymazávať s tým, že budete hľadať ešte priečinky, ktoré vytvorila, je CCleaner aplikácia práve pre vás. Nie len, že dokáže vymazávať aplikácie so všetkým súbormi, ponúka vám možnosť rýchleho mazania nepotrebných a dočasných súborov ako je história prehliadania, súbory cookie, história vyhľadávania vo Finderi a podobne. Taktiež si budete môcť skontrolovať, ktoré aplikácie sa spúšťajú pri štarte a vypínať alebo zapínať ich. Veľmi užitočný program, ak chcete vymazať aplikáciu so všetkým čo priniesla, alebo chcete uvoľniť nejaké miesto na disku. Samozrejme sa jedná voľne dostupnú aplikáciu.

Stiahnuť si ho môžete tu

1Password

V dnešnej dobe máme toľko účtov na rôznych stránkach, že pamätať si ich je niečo veľmi ťažké. Určite každý z nás používa na každú jednu stránku iné meno a heslo, že? Aplikácia 1Password si všetky heslá pamätá miesto vás. Stačí si vytvoriť hlavné heslo do programu a získate prehľad o všetkých heslách. Aplikácia taktiež dokáže okrem hesiel, udržať v tajnosti a v maximálnom bezpečí aj vaše informácie o kreditnej karte. Auto-fill funkcia je samozrejme tiež podporovaná. Aj “kontrolné otázky” si 1Password pamätá. Synchronizácia s iCloud a Dropboxom je samozrejmosťou a pri príplatku si môžete zobrať vaše heslá so sebou v mobilnej aplikácií. Avšak, táto aplikácia je spoplatnená a neodporúčame jej nelegálne sťahovanie, kvôli možnej úprave kódu, kde by mohla k vašim heslám pristupovať tretia strana.

Kúpiť si ho môžete tu

Alfred

Po stlačení kombinácie (väčšinou CMD+ medzerník) vyvoláte Spotilight. Teda rýchle vyhľadávanie na základe kľúčových slov a znakov. A teraz si predstavte túto možnosť trocha dosť nadupanú steroidmi. To je Alfred. Po zadaní kľúčových slov alebo znaku vám tento pomocník zobrazí všetko od lokálnych súborov, cez výsledky na Wikipedii, Google kontakty a mnoho ďalšieho. Veľmi produktívna aplikácia, ktorá je zadarmo.

Stiahnuť si ho môžete tu

Day One

Plánujete na novom Macu písať denníky alebo si robiť iné zápisky? Odporúčame aplikáciu Day One, ktorá si v takom prípade nájde u vás uplatnenie. Aplikácia ponúka zabudovanú synchronizáciu s iPhonom či iPadom, takže svoje poznámky budete mať poruke, aj keď práve nesedíte pri Macu.

Stiahnuť si ho môžete tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.
pokračovanie článku

Zbohom Pro Max, vitaj iPhone 15 Ultra?

Slovník marketingového tímu Applu sa tento rok rozšíril o nové slovíčko "Ultra". Na začiatku roka spoločnosť odhalila svoj doteraz najvýkonnejší procesor M1 Ultra, a v uplynulých dňoch začala predávať robustné hodinky Apple Watch Ultra. Budúci rok sa k nim pridá zjavne ďalší produkt.