Apple potvrdil, že predaje iPhonu sú nedostatočné a mení kvartálne očakávania

Rok 2019 pre Apple nezačal dobre. Jej tradičné ohlasovanie dátumu oznámenia finančných výsledkov za 1. kvartál fiškálneho roku 2019 sprevádza list Tima Cooka.

CEO Tim Cook v liste na oficiálnom webe spoločnosti uvádza, že spoločnosť nenaplní pôvodné očakávania a vinníkom sú najmä slabé predaje iPhonu. Vo výsledku to znamená, že spoločnosť bola nútená predbežne znížiť očakávania od kvartálnych čísel. Konkrétne očakáva zníženie tržieb z pôvodne očakávaných 89-93 miliárd na 84 miliárd, kým hrubá marža ostáva naďalej na úrovni 38%.

Tim Cook v liste hovorí o niekoľkých dôvodoch, ktoré sa týkajú iPhonu. Predaje sú slabšie a svoj podiel na tom majú aj dátumy vydania modelov iPhone XS, XS Max a XR oproti minuloročnému X-ku. Oveľa väčší podiel na tom má ale Čína. iPhone sa v Číne predáva slabšie, za čo môžu jednak napäté ekonomické vzťahy medzi Čínou a USA a jednak ceny, keďže Huawei dokáže ponúknuť tamojšiemu trhu high-endové zariadenia za nižšiu cenu. To sa odrazilo aj na drastickom prepade predajov iPhonu v Číne, kde jeho predaje klesli pod úroveň z predošlého roka.

Iným dôvodom pre pokles je aj klesajúci záujem o kupovanie iPhonu na paušál a nižšie ceny za výmenu batérií na rozvinutých trhoch. Značná časť užívateľov si namiesto nového modelu kúpila jednoducho novú batériu, keďže tie sa stali cenovo dostupnými až do konca roka 2018. Súviselo to najmä so zistením, že Apple potichu brzdil zariadenia, ak mali slabšie batérie. Apple ponúkal výmenu batérií iba za 29 dolárov.

Nakoniec to podľa Cooka súvisí aj s tým, že Apple na konci roka predstavil priveľa produktov, čo sa vo výsledku odrazilo na pomalšej výrobe ostatných zariadení – Apple Watch Series 4, iPadov Pro, AirPodov a nového MacBooku Air. Tržby z iPadu, Macu a ďalších produktov však vzrástli medziročne o 19%.

| Právnická firma vyšetruje Apple pre podvod s cennými papiermi

Na list Tima Cooka zareagovala aj právnická firma Bernstein Liebhard LLP, ktorá oznámila zahájenie vyšetrovania Applu pre možný podvod s cennými papiermi. Firma argumentuje, že Apple mohol tušiť o nenaplnení očakávaní a namiesto toho mohol poskytnúť investorom v novembri/listopadu 2018 nepravdivé informácie za účelom vymámenia peňazí investorov.

Firma sa chytila najmä výroku o Číne, kde sa Tim Cook najnovšie vyjadril, že došlo k obrovskému prepadu predajov iPhonu za uplynulý štvrťrok. Výrok je v prudkom kontraste s predošlým výrokom Tima Cooka o situácii v Číne zo štvrtého štvrťroka fiškálneho roku 2018. Počas hovoru s investormi v novembri sa Cook vyjadril, že predaje v Číne boli v onom kvartáli vysoké a Apple zaznamenal nárast o 16%, kým predaje iPhonu zaznamenali dvojciferný nárast.

Nutno ale dodať, že Apple vo svojich finančných správach upozorňuje, že očakávania sa nemusia stotožňovať s realitou, keďže na ne vplýva viacero faktorov, ktoré nemožno vopred predpovedať – mimo iného politické i ekonomické udalosti domáceho i globálneho charakteru.

| Tim Cook oznámil mimoriadne zasadnutie spoločnosti

Tim Cook krátko po liste oznámil celofiremné mimoriadne zasadnutie, v ktorom chce oboznámiť zamestnancov Applu s aktuálnou situáciou. Tvrdí to Mark Gruman s odvolaním na zdroj zvnútra spoločnosti, ktorý tiež uviedol, že stretnutie je naplánované na dnes. V rámci tohto stretnutia bude Cook odpovedať na otázky zamestnancov a potvrdil či vyvrátil obavy jednotlivých zamestnancov.

komentárov
 1. Nečudujem sa, predávajú kvalitné zariadenia, kt. vydržia dlho a sú drahé. Tak updateovať zariadenia každým rokom sa neoplatí.

  0
  0
 2. Nech daju normalne ceny za iPhony aj za dalsie zariadenia a ludia vsetko znova zacnu kupovat. V poslednych rokoch len zdrazuju. A nech daju aj normalne priplatky za vyssiu kapacitu zzd disku, RAM, … .

  0
  0
 3. Vo výsledku došlo v Číne medziročne k viac ako 100% poklesu predajov amerického telefónu. Trochu nestastne formulovanie vety. Viem co autor chce povedat ale z tejto vety je vysledok iny. Inak super clanok.

  0
  0
 4. Presne tak, ked som videl cenu za iPhone XR tak som radsej pozhanal nejaku skladovu zasobu iPhonu SE. Na tento cenovy segment sa uplne vysrali, nie kazdy potrebuje OLED, haptic display a 5 kamier…

  0
  0
 5. Boogie: A pritom XR nema ani 3D touch, ktory mal uz 6S. Dalsi problem pre vyvojarov a niektorych zakaznikov, ktori si XR kupia a potom davaju zle hodnotenia aplikaciam. Hlavne, ze Apple na iPhone za 849 eur usetril mozno tak 10 eur.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.