Apple leakol video z macOS 10.14: Xcode 10, Apple News a rozšírený tmavý mód

Apple si zase pokazil prekvapenie a na web nechal uniknúť video ukazujúce nový macOS 10.14. Čo nové prinesie?

Od macOS 10.14 sme toho po doterajších správach ohľadom nových funkcií príliš veľa nečakali, zopár drobností sa však nájde. A teraz, len dva dni pred keynote, vieme čo to bude.

Vývojár Steve Troughton-Smith sa totiž dostal ku 30-sekundovému videu, ktoré bolo schované priamo v backende Mac App Storu. Video ukazuje nový Xcode 10, ktorý beží pravdepodobne na pripravovanej verzii macOS. Čo teda odhaľuje?

macOS 10.14 Xcode leak

Nový Mac App Store

Už len samotná existencia videa naznačuje na to, že App Store na Macu dostane redizajn po vzore iOS, mimo iného aj s video náhľadmi aplikácií. Už podľa predošlých informácií by mal Mac App Store dostať editoriálny obsah, čerstvý vzhľad v štýle iOS 11 a webového rozhrania a ďalšie vylepšenia. Apple sa totiž snaží zatraktívniť platformu pre vývojárov, ktorí o jej distribučný model nemajú záujem.

Xcode 10 a tmavý mód

Utilita Xcode na tvorbu iOS a macOS aplikácií dostane update na okrúhlu verziu a s ňou aj nový čierny vzhľad. Je však možné, že čiernym rozhraním nebude disponovať sama. 10.14 by mohol priniesť celosystémový tmavý mód, ktorý by sa vzťahoval na všetky aplikácie. Túto teóriu okrem iného podporuje aj ikonka koša v pravom dolnom rohu, ktorá bola prefarbená z bielej na tmavošedú.

Súčasný macOS síce obsahuje tmavý mód, týka sa však len docku a menu baru.

https://www.youtube.com/watch?v=AMjAozgeyuk

Apple News

Na uniknutých screenshotoch si môžeme všimnúť aj novú ikonu v docku. Ide o Apple News, ktorá zdá sa dostane svoju premiéru aj na Macu. Bolo skôr otázkou času, kedy sa služba ocitne aj na ďalšej platforme. Bez rozšírenia dostupnosti aj mimo Anglicko a Spojené štáty však novinka miestnych používateľov príliš nepoteší. Aktivovať by sa však mala dať zmenou lokácie aj pre nás.

macOS Mojave?

A v neposlednom rade, pomedzi okná otvoreného Xcodu si pozorné oko všimne aj kúsky nového pozadia pre macOS. To pripomína piesočné duny počas noci, alebo za skorého úsvitu, čo naznačuje na jedno z nedávno patentovaných názvov. Bude sa nový macOS volať Mojave?

macOS 10.14 bude predstavený už v pondelok večer nášho času a spoľahnúť sa môžete aj na súhrn noviniek na MacBlog.sk. Okrem toho očakávame iOS 12 s ostatnými systémami, hardvéru sa však tento rok asi nedočkáme.

Prečítajte si zatiaľ zhrnutie noviniek, s ktorým prišiel server Bloomberg.

Bloomberg zhrnul čo môžeme čakať od WWDC 2018

UložiťUložiť

UložiťUložiť

komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.