Apple priškrtí zisky dodávateľov o 15%, tvrdí DigiTimes

Apple plánuje spraviť to, s čím by len málokto počítal. Spoločnosť sa chystá sprísniť kritériá na menej dôležité komponenty, ktoré sú používané na výrobu jeho produktov. Zahŕňa to napríklad skrutky alebo menšie plasty.

Jedná sa o drobné, masovo vyrábané mikrodielce, ktoré majú jedine konštrukčný účel a nemajú vplyv na hardvérové vlastnosti produktu. Práve preto Apple dával výrobcom komponentov, ku ktorým patrili procesory, panely, batérie alebo šasi, voľnú ruku v tom, odkiaľ tieto pomocné komponenty zoženú. Výrobcovia to však využívali vo svoj prospech – k zárobku z výroby pre Apple si totiž na komponentoch učtovali dodatočných 10-15% k dobru. To už ale nebude platiť.

Apple chce neskôr v tomto roku priškrtiť zisky dodávateľov komponentov, ku ktorým patrí aj Intel. Hodlá to učiniť tak, že firmy budú musieť využívať po novom len tie mikrokomponenty (skrutky, plastové úchyty, gumové tesnenia….) od výrobcov, ktorých dohodne Apple. Gigant z Cupertina navyše určí cenu, za ktorú sa budú komponenty kupovať a tiež sa postará o kontrolu kvality, čo tiež znamená dodatočný zisk pre Apple. Výsledkom má byť síce nižšia výrobná cena produktov. To ale ešte neznamená, že sa zníži predajná cena produktov a v neposlednom rade – ukrátenie o zisk môže mať dopad na výslednú kvalitu.

Torx T8 Hinge MacBook Pro Retina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť