Apple je dôvod, prečo Siri zaostáva za konkurenciou

Už pred dvomi alebo tromi rokmi vyplávali na povrch informácie, že Steve Jobs bol jediný, kto chcel mať Siri vo svojich zariadeniach. Zvyšok Applu bol proti tomu a keď Steve zomrel, spoločnosť začala dávať tvorcom Siri patrične najavo, že u nich nie sú vítaní.

Takéto chovanie sa, zdá sa, zachovalo dodnes a to aj po publikovaní spomínaných správ. Siri sa podľa slov zamestnancov zmenila zo sľubnej technológie na veľký problém, kvôli ktorému sa HomePodu nedarí tak, ako by malo.

Správa hovorí o tom, že pre mnohých zamestnancov bolo prekvapením, že sa Apple ponáhľa s vývojom Siri, aby ju stihol vydať po boku iPhone 4S. Predchádzalo tomu však veľa debát o tom, či je treba sa náhliť s nedokončeným produktom alebo začať od začiatku. Dôvodom je, že sa vo vedení vystriedalo veľmi veľa manažérov a každý mal inú predstavu o tom, čo by mal projekt byť zač, takže tím postupne stratil víziu aj fokus voči konkrétnym plánom.

Kvôli tomu ešte počas života Steva Jobsa došlo k odloženiu podpory aplikácií tretích strán. A keď sa Apple k tomuto plánu znovu vrátil, zistil, že zdrojový kód jednoducho nie je stavaný na takýto úkon. Tímy medzičasom riešili, či má byť Siri len rýchlym poskytovateľom informácií alebo má byť hovoriaci, intuitívny asistent s možnosťou robiť komplexné úlohy. Poteší aspoň fakt, že jeden zamestnanec Applu vyriešil problém s optimalizáciou. Kým pôvodne jeden komponent Siri vyžadoval 500 serverov, po novom mu stačilo už len 5.

Tím, ktorý na Siri pracoval, viedol pôvodne Scott Forstall, ten sa však musel sústrediť aj na iné veci vrátane Apple Maps. To isté platí o Richardovi Williamsonovi, ktorý prevzal vedenie Siri projektu. Pôvodne pracoval v tíme Apple Maps a keď prestúpil k tímu Siri a prezentoval svoje vízie, tím nesúhlasil. Platí to aj napríklad o nápade, že by Apple mohol ročne aktualizovať Siri a prinášať tak nové schopnosti.

Ani Siri neprišla bez pôrodných problémov.

Na to Williamson zareagoval slovami, že išlo o rozhodnutie ľudí pod ním, jeho zodpovednosťou bolo, aby dohliadal na vývoj služby. Priznáva ale, že Siri bola po vydaní zlyhaním. „Keď už fungovala, bola pomalá. Softvér mal kopu vážnych chýb. Tieto problémy majú na starosti ľudia z pôvodného tímu Siri, nie ja,“ uviedol v e-mailovej komunikácii Williamson.

Obaja boli po vydaní iOS 6 vyhodení z Applu. Bývalí zamestnanci Applu pritom hovoria, že strata Forstalla ich veľmi mrzela. Podľa ich slov totiž „veril, čo robia“. Ako sa už veci mali ďalej, poznáme: Dizajn systému si vzal na starosť Jony Ive, zatiaľ čo softvérovú stránku veci riešil Craig Federighi.

Za zmienku tiež určite stojí, že tím Siri nevedel o reproduktore HomePod až do roku 2015. Prvé prototypy reproduktoru však Apple vyvíjal už v roku 2012. Spoločnosť totiž udržovala projekt v tajnosti, ale nečakali, že Amazon predstaví vlastný Echo reproduktor koncom roka 2014. Plánom Applu dokonca bolo, že by vydali HomePod bez Siri. Nakoniec sa Apple rozhodol, že bude produktom konkurovať riešeniam Amazon Echo a Google Home, ale nedarí sa im – kvôli Siri.

Zlyhaním Siri je totiž to, že nemá ekosystém podporovaný treťou stranou. Práve to bol kľúčový prvok pôvodnej vízie, no hoci Siri vyšla v roku 2012, rozhranie SiriKit vyšlo až v roku 2016, za čo môže fakt, že Apple veľakrát investoval zdroje do iných vecí a odsúval Siri na vedľajšiu koľaj. No ani SiriKit, ktorý vydal po X rokoch, nie je vyspelý. Podporuje totiž len 10 vecí – platby, objednávku odvozu, pozeranie fotiek alebo nastavovanie zoznamov na dokončenie. Mnoho vrchných programátorov, ktorí stáli za SiriKit, už opustili projekt alebo samotný Apple.

Siri nakoniec museli opraviť zamestnanci firiem, ktoré Apple kúpil. Zamestnanci firmy Topsy, ktorú Apple kúpil v roku 2013, pracovali na prerobení infraštruktúry, ktorá bola dovtedy veľmi zlá, nespoľahlivá a miesto skutočných opráv v nej zamestnanci Applu iba zaplátali chyby.

V roku 2015 prichádza ďalšia pomoc, od VocalIQ – Britská firma, ktorú Apple kúpil koncom toho roka, sa špecializuje na pokročilú AI. Jeho technológie už Apple využil v oblasti správy kalendára Siri. Tým to však nekončí. Ďalšiu pomoc priniesli experti z Beats, ktorí zapracovali na technológii rozpoznávania reči na HomePode. V nasledujúcich rokoch by sa ale situácia mohla zlepšiť: Dohľad nad vývojom Siri prevzal priamo Craig Federighi.

Siri

komentárov
 1. Siri by mal byt ako v Star Treku.. poviem vytoc drahu, zavola frajerke, poviem napis spravu drahej: “ahoj, uz som na ceste”, napise sms a odosle.. poviem otvor safari, otvori, daj mi predpoved pocasia na zajtra, da mi, zapni/zhasni svetlo, vyhladaj mi cez google a duckduck zaroven to a to, najde a zobrazi, proste hlasove ovladanie.. diktovanie maju dobre zvladnute, mali by popracovat na AI, ktore by priradilo k nadiktovanym slovam funkcie a vykonalo a to by podla mojej predstavy mal byt Siri a malo by to byt “system wide”.

  0
  0
 2. A to znáte jak bezrukej má novou robotickou ruku ovládanou hlasem?
  Přijde na záchod a:

  Rozepnout!
  … škrt
  Vytáhnout
  … škub
  Au! Ty vole nechceš mi ho urvat?
  … trh
  Au! Do prdele!
  … flup

  0
  0
 3. A zasa sa potvrdzuje, ze apple stalo a padalo na Jobsovi. Jediny videl potencial inteligentneho hlasoveho ovladania, co sa potvrdilo uspechom alexy a google home, mali naskok 2 roky a teraz je siri najtupsia zo vsetkych systemov.
  Teply Tim na to proste nema…

  0
  0
 4. A este nam chybali duhove pochody. A Tim s Apple sa tesia aky su oni otvoreny. Nic proti LGBT komunite. Mam medzi nimi aj kamaratov. Ale naozaj to vidno ze Steve Jobs uz nieje v Apple. Kazdym rokom je to viac vidno. Gay Tim nema gule na to byt inovativny vizionar.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť