Už aj Chrome bude čoskoro blokovať Flash obsah

Google včera oznámil, že plánuje vo svojom prehliadači Chrome znížiť dôraz na plugin Adobe Flash.

Od verzie 53, ktorá vyjde v septembri, bude prehliadač automaticky blokovať Flash obsah načítavaný na pozadí a ak je k dispozícii, vyžiada si od stránky jeho šetrnejšiu HTML5 verziu. Zablokovať by tak mal napríklad zastaralé trackeri, ktoré spomaľujú načítavanie stránok a znižujú výdrž batérie.

Začínajúc od decembra bude Chrome vo verzii 55 blokovať už všetok Flash obsah na webe a defaultne sa prepne do HTML5. V prípade stránok, ktoré podporujú len Flash, však bude stále možné plugin pri prvej návšteve manuálne spustiť.

Život bez Adobe Flash Playera

Toto oznámenie je len ďalším klincom do rakve štandardu, ktorý kedysi poháňal veľkú väčšinu interaktívneho obsahu na webe. Prvú ranu mu uštedril ešte Steve Jobs, keď ho svojho času odmietol podporovať na iPhone a neskôr na iPade. Dôvodom boli faktory ako nedostatočný výkon a bezpečnostné diery, ktoré pretrvávajú dodnes.

Aj najnovšie Safari, ktoré príde so systémom macOS Sierra, bude Flash blokovať. Spolu s pluginmi ako Java, Silverlight a QuickTime bude v základnom nastavení vypnutý a jeho miesto by malo zaujať HTML5.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.
pokračovanie článku

Zbohom Pro Max, vitaj iPhone 15 Ultra?

Slovník marketingového tímu Applu sa tento rok rozšíril o nové slovíčko "Ultra". Na začiatku roka spoločnosť odhalila svoj doteraz najvýkonnejší procesor M1 Ultra, a v uplynulých dňoch začala predávať robustné hodinky Apple Watch Ultra. Budúci rok sa k nim pridá zjavne ďalší produkt.