Aktualizácie Adobe Flash Builder a Flex, vývoj multiplatformových flash aplikácií

Adobe na svojom oficiálnom blogu predstavilo aktualizácie Flash Builder 4.5 a Flex 4.5 s rozšírenou podporou pre vývoj multiplatformových mobilných aplikácií. Tento ťah je mierený na zjednotenie vývojárskych projektov pre Apple iOS, Google Android a RIM.

Vo videu predstavujúcom aktualizácie Serge Jespers z Adobe najprv ukazuje burzovú aplikáciu postupne na HTC Desire HD (Froyo), Motorola Xoom (Honeycomb), BlackBerry Playbook (BlackBerry Tablet OS), iPod touch (iOS) a iPad 2 (iOS). Na všetkých zariadeniach je tá istá aplikácia, z rovnakého zdrojového kódu. Pomocou Flash Builder 4.5 je tento kód „buildnutý“ na všetky tri architektúry a jeho rýchlosť (aspoň v spomínanom videu) je veľmi obstojná. Scrollovanie, otáčanie obrazovky a približovanie je rovnako plynulé na výkonných zariadeniach, ale aj na pomalšom iPode touch.

Ďalej Jespers predvádza distribúciu a kompiláciu jednoduchej „Hello World“ aplikácie. Vo Flash Builder 4.5 menu okrem iného pribudla nová možnosť vytvoriť Flex Mobile Project, ktorý po niekoľkých nastaveniach pripraví potrebné záležitosti pre všetky tri platformy. Okrem tohto navyše poskytuje viacero šablón. Flash Builder sa jedným kliknutím postará o kompiláciu pre iOS, Android aj BlackBerry Tablet OS. Pred ukončením je ešte potrebné zadať cestu k vývojárskym certifikátom s heslom od Apple aj od Google a aplikácia je pripravená na testovanie.

Flash Mobile Project

Vytvorenie Flash Mobile Project vo Flash Builder 4.5, Zdroj: blogs.adobe.com

Flash Builder Templates

Šablóny k Flash Mobile Project pre základné typy RIA aplikácií, Zdroj: blogs.adobe.com

Select Certificate

Priradenie Apple vývojarského cerifikátu k Flash Mobile Project, Zdroj: blogs.adobe.com

Flash Builder je dostupný v Standard verzii za 249 USD (195 EUR) a v Premium verzii za 699 USD (491 EUR). V Adobe Master Collection aj Adobe Web Premium balíčkoch je obsiahnutý Flash Builder Premium. Adobe Flex je voľne šíriteľná open-source platforma pre vývoj RIA aplikácií.

Steve Jobs počas úvodnej prezentácie Worldwide Developers Conference 2011 podotkol, že poďla prieskumov veľké množstvo vývojárov pre iOS zároveň píše aplikácie aj pre Android. Nový Flash Builder teda umožňuje písať jeden kód pre všetky tri najrozšírenejšie mobilné platformy. Ak by bol tento krok úspešný, výrazne by sa zjednodušila práca vývojárom a Adobe by sa čiastočne mohla vrátiť popularita, ktorú stratil vďaka chýbajúcemu Flashu v iOS.

Otázne je, či Flex aplikácie z Adobe Flash Builder 4.5 budú naozaj rýchle a nebudú padať. Bez ohľadu na toto sa však politika Apple môže postaviť proti. V minulosti by bolo v App Store prekážkou aj neakceptovanie aplikácií vyvýjaných v neapplovskom prostredí (napríklad Wallaby), no tento zákaz Apple zrušil v Septembri 2010. Otázne je, na aké účely bude stačiť Flex prostredie pre vývoj relevantných RIA aplikácií.

komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť