Zmysel upgradu MacBook Pro mid-2010

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware Zmysel upgradu MacBook Pro mid-2010

Zobrazuje sa 16 príspevkov - 21 až 36 (z celkového počtu 36 )
  • Autor
    Príspevky
  • #358396
    Dreamer
    Účastník (Participant)

    Akurat pozeram,ze RAM podrazela, teda aspon DDR3. Ked som kupoval pred pol rokom 2x4GB ma vysla na 35 eur. Dnes tolko stoji 1x4GB :(

    #358397
    driver123
    Účastník (Participant)

    súhlas s Jozefom. 8 GB ram pri trochu serióznejšej práci je už minimum. V kombinácii s SSD diskom možno beží svižne aj s 4GB, ale kombinácia 8GB a SSD je parádička. V práci mám 16 GB a pri náročnejšom dni to už ledva stíha…

    takto vyzerá štatistika mojej pamäte počas nenáročného dňa: http://cl.ly/image/1R3X0Q3M2M18 . To nemám ani spustený inDesign alebo Illustrator.

    Tiež sa prikláňam k tomu, že ten upgrade za tie peniaze rozhodne stojí. Oživí to starší stroj na úroveň novej mašiny (samozrejme v činnostiach, kde netreba vysoký výkon cpu).

    #358405
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Inak dodam: nema skutocne zmysel setrit na RAM, ak mate novsi stroj.

    Treba okamzite po kupe naladovat tam, kolko sa zmesti. Viete, po 3 rokoch vam ta RAM bude ZARUCENE chybat (Mountain Lion je voci 10.6 vyrazne narocnejsi na RAM) a budete lutovat, ze ste ju nekupili, ked bola LACNA.

    Ono totiz starsie moduly stoja vyrazne viac (aj 3x tolko) nez nove, vid cenovy rozdiel DDR2 voci DDR3.

    Ruku na srdce – to je fakt tak velky problem vrazit do masiny 100-200 Eur navyse, ak ste za novy stroj prave vyklopili minimalne 1000-1500 Eur?

    Argumentacia, ze netreba nic v tomto pripade mi pride uplne, ale uplne nepochopitelna.

    Budem si za tym stat a stojim si za tym. 4 GB je dnes zufale malo. S viac RAM mozem mat viac otvorenych programov, viac tabov v prehliadaci, mam rychlejsie prepinanie medzi aplikaciami, ak treba virtualizaciu, tu uz vobec nie je o com.

    Ak pouzivate Adobe Creative Suite, virtualizaciu alebo co i len iPhoto alebo nedaj boze Aperture, tak tu je 8 GB totalne minimum.

    Ja proste tu argumentaciu „zda sa mi to zbytocne“ pri 4 GB NEPOCHOPIM, ked je RAM taka lacna. Chapal by som to, keby slo o investiciu vo viacerych stovkach Eur, ci nebodaj tisickach Eur.

    Ale ak 8 GB kit (2×4 GB) DDR3 204 pin (Macbooky, iMac, Mac mini) stoji okolo 70 Eur s danou, tak sa proste NEMAM O COM BAVIT.

    Bodka :)

    #358413
    dfx
    Účastník (Participant)

    Jozef Remen ma pravdu. Treba vzdy kupit maximum RAM, pokial je lacna. Ja mam MBP z roku 2009 a mam v nom 8GB, co je maximum pre ten MBP a vyuziva sa takmer cela RAM. Stala asi 44 EUR, co povazujem za bezvyznamnu cenu pri cene MBP. Pri spusteni Mailu, Safari, Chrome a Total Findera je aktivnej 3.5GB RAM a neaktivnej vyse 3GB RAM. Takze pri serioznej praci bude aktivnej cez 4GB a aj 8GB bude malo. Pridavam obrazok z Monitora aktivity:

    https://dl.dropboxusercontent.com/u/33378434/Sn%C3%ADmka%20obrazovky%202013-06-27%20o%201.17.42%20PM.png

    #358419
    Benne
    Účastník (Participant)

    mam tento Macbook a v nom 8GB pamat a kludne by som prijal aj 16, takze suhlasim s Jozefom… A to niesom grafik ani nic podobne, proste bezne pouzivanie a swapuje aj 8GB. Takze min 8GB ram + SSD 256GB ak ti staci a si vysmiaty na dalsie dva roky minimalne.

    #358436
    MoRFi
    Účastník (Participant)

    Suhlasim s Jozefom. Ja mam 4gb a pri beznej praci citim ze moja masina potrebuje pomoc. Hlavne ked otvaram a zatvaram viac aplikacii casti. Nedavno som zacal pracovat s photoshopom a tiez mastrovanim videa a je to pomale. Na dlzku ukonu prace si to odnasa procak ktory vtedy ide aj na 95stupnov. Rozhodne planujem upgrade ram coskoro. Asi aj SSD. A to mam MBP 13″ late 2011.

    Jozef, mne pise ze podporuje max 8gb, na nete som sa docital co pisu ludia ze vezme aj 16gb. Nemas to overene? Dik.

    #358449
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    MoRFi: 8 GB je hodnota udavana Applom, tuto velkost oni davaju fixne a orientacne podla toho, ake moduly (s akou max kapacitou) boli dostupne v dobe uvedenia masiny na trh.

    Zvysok je len otazka aktualne dostupnych pamatovych modulov a architektury dosky, ci to podporuje. To s modernymi doskami nie je problem, takze 16 GB (2x 8 GB modul) tam ide v pohode.

    Ked budu 16 GB moduly 204 pin DDR3, mali by tam ist tiez.

    #358455
    Drevoplech
    Účastník (Participant)

    Jozef, s tou maximalnou ramkou to nie je az take jednoznacne… Mam windowsacky laptop s procesorom core i5, kde vyrobca udava max 8GB ram. Myslel som, ze je to iba info ktore sedelo k datumu uvedenia laptopu na trh. Zial, 16GB uz vazne nezoberie. Bios ramku vidi a pise 16GB, windows s tym ale nenakopnem. Proste to crashne este pred spustanim OS.

    Mam tiez MB white mid 2010 (posledny model), ktory ma vpodstate rovnaky HW ako MB Pro mid 2010 s procesorom C2D. Tam mozem potvrdit, ze zozerie aj viac ramky ako 8GB, ale minimalne jeden RAM modul musi byt 1067 MHz. Momentalne tam mam 1x 8GB 1333 MHz a 1x 2GB 1067 MHz. MB teda slape uplne krasne s 10 GB RAM, nakolko ten rychlejsi modul sa prisposobil a podtaktoval na uroven toho pomalsieho modulu. Ked som tam dal 2x 8GB 1333 MHz, tak sa laptop ani nezapol.

    Co z toho vypliva? Do MB Pro/White mid 2010 mozes dat 16 GB Ram, ale aspon jeden modul musi byt o frekvencii 1067 MHz. Je to sice riesenie, ale nie az take jednoduche. Zohnat totizto 8GB modul s touto frekvenciou nie je ani lacne ani jednoduche. Preto bude mozno lepsie uspokojit sa s ramkou 8GB + 4 GB (resp +2GB).

    Morfi: Do MB Pro late 2011 mozes dat 16GB uplne v pohode. Je to overene.

    #358485
    MoRFi
    Účastník (Participant)

    Dik za rady. Tiez planujem SSD a zvazujem do akej kapacity ist a taktiez aky model. Do SSD diskov sa velmi nerozumiem takze v tom by som tiez potreboval poradit. Urcite vyhodim superdrive a necham si povodny 500GB HDD + SSD na system. Ale aky vybrat to netusim :)

    #358493
    MoRFi
    Účastník (Participant)

    Ked budem objedmavat RAM tak aku fekvenciu? resp moze mi niekto odporucit?

    #358507
    NapheX
    Účastník (Participant)

    @Drevoplech Mam macbook pro mid 2010 13″ teraz tam mam 2x 4GB 1067Mhz DDR3, takze ked by som si tam nechal jednu tu 4GB 1067 MHz a dokupil jednu 8GB 1333MHz ramku malo by to ficat na 100%?:) A nevadi ze by neboli rovnakej znacky, bude to stabilne?

    #358510
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    MoRFi: chod do menu Apple – about this mac – more info a tam si to v casti Memory najdes. Aj ta prepne na Apple stranku s popisom udajov o RAM.

    Alebo si nainstaluj MacTracker.

    Kazdopadne, late 2011 bude mat na 100% moduly DDR3, 1333 MHz, 204 pin. Nekupuj neznackove sracky, Crucial, Corsair su dobre, Kingston je predrazeny.

    #358526
    Drevoplech
    Účastník (Participant)

    Naphex: presne tak, malo by to vsetko fungovat. Aspon mne to teda funguje bez problemov a to aj napriek tomu, ze kazdy modul je inej znacky a ma ine casovanie.

    #358539
    AtTack3r
    Účastník (Participant)

    Jozef ma asi pravdu. Hmm, asi to bolo instalaciou mountain lion, ale predtym som problemy nejako extra nemal, teraz mi swapuje , aj ked malo, pritom robim to iste co na Lione.

    v sharku maju akciu a mne 120 gb staci:
    http://www.shark.sk/komponenty-0/disky/kingston-120gb-ssdnow-v300-series-sata3-2-5-quot-7-mm-0/

    a ramky asi kupim len z Alzy:
    http://www.alza.sk/kingston-8gb-kit-so-dimm-ddr3-1066mhz-apple-d133666.htm

    mate nejake lacnejsie riesenie?

    #362247
    janpavlik
    Účastník (Participant)

    Ten Kingston by som hlavne asi ani netituloval ako SSD, je to fajn tazitko na stol akurat tak.

    #362271
    ????
    Účastník (Participant)

    mam early 2011 a mam tam 2x8GB 1333MHz DDR3 Kingston, kupovane v iStores. funguje na 100%.

    k tomu vyuzitiu RAM, co niekto hore pisal, ze 8GB je zbytocnych .. neni zbytocnych. OS X ma nejaku logiku, ktora sa prejavi tak, ze po nastartovani OSX som mal pri 4GB RAM obsadeny 1GB. Ked som osadil 16GB, obsadena pamat po starte toho isteho systemu na tom istom macbooku bola 3GB a so systemom sa robi lepsie, je rychlejsi.

    takze argument, ze 8GB nevyuzije, je, sorry, ale blbost.

    co sa tyka znaciek, vzdy sa odporuca identicke pamate, to zaruci najvyssiu pravdepodobnost, ze bude stroj bezat stabilne. Neni ale vynimkou, ze dokazu spolu bezat pamate ktore maju na sebe napisane 1333MHz a 1066 a dokonca aj to, ked su inej znacky. realny problem by som videl, ak by boli vyrobene pre rozdielne napatia

Zobrazuje sa 16 príspevkov - 21 až 36 (z celkového počtu 36 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.