SSD pre Macbook pro early 2008

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware SSD pre Macbook pro early 2008

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 21 až 40 (z celkového počtu 42 )
  • Autor
    Príspevky
  • #337878
    tomankubik
    Účastník (Participant)

    no ja uz mam 4gb ram..2x2gb….podla activity monitor nie je plna an pri full load ktory robim…a instalaciu idem cistu…akosi to tak mam rad :-)…co sa tyka 10.6.8 napplno s vami suhlasim…bohuzial nim nedisponujem…cize bud pockam kym pride brat z CR kde sa da kupit z apple store…alebo neviem…najradsej by som to urobil hned…ale to asi nejde…je mozne prechod z 10.5. na 10.6 len upgrade? alebo sa odporuca cisty instal 10.6? dik

    PS dnes vecer si namontujem to ssd a uvidim…sam so zvedavy

    #337884
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    pri 10.6.8 ale nebudes mat Fusion Drive (co vlastne ale ani nechces)
    Ak ale nemas plny cely disk a ides do povedzme 256 GB SSD, tak skopcit cez Carbon Copy na SSD pripojene cez USB (alebo naopak, HDD hodit na USB suflik a SSD uz mat dnu) a nasledne urobit z 10.5 update na 10.6 a potom 10.6.8

    Cisty instal takto riesit nemusis. Mimochodom, kolko si predstavujes za tu 10.6tku? Vala sa mi tu originalka, chces, nechces? Hodil by som ti to zajtra/v pondelok postou. Novy stal myslim okolo 25 Eur tak nebudem z toho robit vedu, za 10ka to mas. Nie je to ale 10.6.8, takze potom si musis este sosnut Combo update cez software update.

    #337895
    tomankubik
    Účastník (Participant)

    ahoj, dik za rady…
    aktualne mam ssd vovnutri, popritom som este premazal vent vpravo, lebo ho bolo pocut (snad znackovy olej Braun na holiaci strojcek bude ok aspon docasne) a instalujem nacisto z dvd OS.

    info pre tych co to este nerobili…vymena hdd za ssd aj s precistenim vetilatora a premazanim…plus nejake cistenie cca 15 minut od otvorenia po zavretie mbp

    Ano mal by som zaujem o tu 10.6….jedine je otazka ci sa este bude dat ten soft update…mam pocit ze 10.6 uz nie je ofic podporovany….cize ak je tak ho beriem…kludne posli…teda na email kubik@toman.sk posli cislo uctu ja ti poslem peniaze a potom ty dvd

    btw. nevala sa ti tam nahodou niekde este jedna skrutka macbook pro 2008 z bocny casti? priplatim :-)

    uz som zvedavy ako to bude slapat s tym ssd
    toman

    kubik@kuma.sk alebo kubik@toman.sk

    #337900
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Updaty ale samozrejme stiahnut idu. Ak by si mal co i len 10.4, tak 10.4.10 ci kolkatka to bola stiahnut pojde.

    Kukni si mail.

    #337902
    tomankubik
    Účastník (Participant)

    tak a uz ficim na ssd, velmi prijemne…este trim enabler, urobim reset smca vram pram nahodit aplikacie co pouzivam a hura spat…a aj ten ventilator sa mi zda po premazani tichsi

    PS. myslite ze by bol zaujem tu urobit mozno taku kratku viedo/foto reportaz z vymeny? alebo je to uz tak preflaknuta tema ze neni o com?

    #337907
    marek.varga.mac
    Účastník (Participant)

    kubik, zatial dik, potom este referuj… budu to len tvoje subjektivne pocity, ale myslim, ze to bude stacit… v podstate cakam len na tvoj verdikt, ci sa to oplati pocitovo, alebo nie…

    #337915
    joer
    Účastník (Participant)

    Takto k tomu SSD. Mam asi ten isty stroj co Ty: Menil som tam Crucial 128 Gb M4 SSD. Do ramceku miesto DVD 500 Gb povodny disk. OSX ML, pamet 4 GB RAM/planujem kupit este jeden modul 4 GB takze bude 6 Gb, tieto stroje nepodporuju viac. ALE!!! Su problemy s uspavanim druheho disku-povodneho. Pri prenasani compu nestaci uspat zaklapnutim veka- komp pri zobudeni urcite vytuhne. Naspekuloval som sa cim to je. Cez terminal sa da nastavit vypinanie, uspanie na kolko minut chces- disku povodneho, SSD disk netreba uspavat, na nom mam system. Dalej treba SSD disk cez TRIM Enabler tiez nastavit. Rychlost je podstatne vyssiA, startuje to dost rychlo aj ked treba zvazit ze v tomto starom MB je len SATA zbernica a SSD disk je na SATA 3. Hodne o nastaveni, ladeni Maca s SSD diskom je tu.

    Kompletní návod jak optimalizovat Mac OS X pro SSD disk

    #337925
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Eh, no tak to budem mat narovnako, akurat ze 17″.

    Otic, ten ramcek na HDD je AKASA, tento?
    http://www.alza.sk/akasa-ak-oa2sde-bk-d330053.htm

    Crucial M4 tiez, no, uvidime. Vypinat sleep mode je blbost, vsak masinu uspavam vzdy ked ju nepouzivam.

    #337942
    joer
    Účastník (Participant)

    Bacha na ramceky s Alzy, a pod. tieto ramceky su o nieco vyssie-su 2 druhy. Hard do nich pasuje ale ked chcete zavriet horny dekel na MBp tak zistite ze su vyssie. dalej si treba odkontrolovat ci je DVD Pata alebo SATA. Ramceky sa daju kupit aj take aj take. Sam som sa odrbkal. musel som kupi duhy s Alzy a napokon som zistil ze ten s Alzy je sice PATA ale vysoky. Tak som s toho SATA vymontoval dosku dal tam dosku PATA s Alzy ramiku a bolo. Akurat ze om zaplatil za dva, este ze sa mi ten jeden podarilo predat. Takze bacha na taketo veci. Asi sa oplati kupit drahy ale presny ramik od myslim Optimus ci kto to predava. Viz viac na Superapple, alebo aj Maler ma kdesi na blogu aky ramik.
    napr tu: http://macbook-ssd.webnode.cz

    #337945
    joer
    Účastník (Participant)
    #337946
    joer
    Účastník (Participant)

    viac o rameku Optibay: http://www.mcetech.com/optibay/

    urcite to ktosi vozi aj do SR aj CR.

    #337999
    tomankubik
    Účastník (Participant)

    vdaka vsetkym za rady a nazory specialne Jozef R.

    1. montaz podobne je skutocne lahsia nez som myslel
    2. pocitovo je masina podstatne rychlesia…meranie cez terminal 129 MB/s write 240 MB/s read
    3. zatial spokojnost, okrem toho ze na 10.5.8 sa mi nepodarilo spustit TRIM ale ocakvam kazdu chvilu upgrade na irbisa (snezny leopard)

    4. kapacita 128GB resp 120 realne vyuzitelnych mi vhovuje, aj tak mam zvyk vsetko co realne potrebujem mat na zalohe

    #338748
    bawy
    Moderátor

    Nevie mi niekto povedať rozdiel medzi rýchslosť linky a rýchlosť vyjednávacej linky?

    Snímka obrazovky 2012-12-06 o 15.42.17.png

    Teraz neviem či je aktuálne to 3gbit alebo 1,5gbit..

    Vďaka

    #338757
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Bawy, to je presne to, co som pisal :)

    Rychle Flash zabite uplne shitoznym radicom. Negotiated Link speed je rychlost, na ktorej sa dohodol radic v macu s radicom v tom prapodivnom GoodRam SSD (mimochodom, o tejto „znacke“ nevedia nic ani renomovane sity ako Anandtech a Tom’s Hardware). Teda, je to maximalna prenosova rychlost daneho SSD napriek tomu, ze v Macu mas SATA II.

    Polsky smejd imported from china. Je mi luto, ale naletel si na udavanu rychlost cipov, nie na realne rychlosti zariadenia. A preto, pri kupe SSD 2x overit nielen udavanu rychlost cipov (to je ta, ktoru vidite), ale realne testy pri simulovanej zatazi – par tisic 4 kB suborov dokonale preveri rychlost celeho SSD.

    #338784
    bawy
    Moderátor

    Jozef: je to iba na test, takže ma to nejak netrápi, ale teraz otázka..ktoré SSD teda sú schopné sa “dohodnúť s macom na SATA2?

    #338825
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    tie, ktore maju radic SATA II alebo III.

    Vzasade sa oplatia iba modely od Intelu, Samsungu a s par vynimkami tie od Crucial.

    Intel asi naj, lebo si robi aj cipy, aj radice. Samsung tiez.

    OCZ su vraj extra poruchove (par ludi mi to potvrdilo na svojich skusenostiach, na webe je toho dost), Kingston je cisty shit (od nich uz nikdy nic nekupim – a to boli kedysi TOP), Crucial ma zase u niektorych modelov problem s vykonom (ale neplati na 100 %) – pamatove moduly Micron su kvalita, ale radice nemaju svoje.

    #340113
    bawy
    Moderátor

    Jozef Remen: Teraz zaujimavá info, ten poľský goodram čo som mal predtým v MB miesto HDD čo mi ukazoval len 1,5gigabajty..kúpil som OCZ, fungoval na 3gigabajty a ten goodram som hodil do ramčeku super drive..a neverím..ukazuje mi taktiež 3giga. BTW s špecifikáciach píše SATA III. Neviem čo si o tom mám myslieť..prečo v “superdrive” ide sata 2 a v zbernici “hdd” ide SATA1

    Snímka obrazovky 2012-12-17 o 23.53.56.png

    #359191
    MoRFi
    Účastník (Participant)

    Jozef Remen: mozes mi prosim poradit? rozhodol som sa pre mensiu kapacitu a na system mi bude stacit 120GB. RAM 8GB. Mam MBP 13″ late 2011 2,4GHz i5.

    Vybral som tieto komponenty:

    Samsung SSD840 120GB SATAIII 2.5”, MLC, (530MB/s; 130MB/s), 7mm, Basic
    DDRAM3 2x4GB Corsair 1333 CL9 (CMV8GX3M2A1333C9)

    Alebo navrhujes nieco ine? Aky ramcek kupit? Planujem rozhebhnut Fusion Drive nakolko mechaniku nepouzivam ale pripravim si ju ako externu Super Drive.

    Ako potom postupovat s nastaveniami? Zvolil by som asi cistu instalaciu a zo zalohy v TC by som si vytiahol iba veci ktore potrebujem a chcem.

    Dakujem

    #359298
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    disk zmen. Henten Samsung (konkretne ten) ma VELMI pomaly zapis. Nie je tak lacny bez dovodu. Vyber si radsej 128 GB 840tku Samsung alebo daky Intel, Corsair, Crucial. Velmi si sleduj realny zapis a citanie cipov, nie zbernice (velmi radi udavaju rychlost zbernice, nie cipov, ale u takej Alzy sa dozvies aj realny vykon, ako v Tvojom pripade).

    Vhodne SSDcka:
    http://www.alza.sk/corsair-force-gs-series-128gb-d374732.htm
    http://www.alza.sk/corsair-force-gt-series-120gb-d248794.htm
    http://www.alza.sk/intel-520-120gb-ssd-d298662.htm

    Ramcek tak kriticky nepotrebujes, ssd tam mozes nalepit miesto superdrive rovno na hlinik.

    V pripade Fusion drive musis nasledovne:
    1.) Vytvorit Fusion Drive cez prikazovy riadok (ziadna disk utility RAID, to je nieco ine!!!)
    2.) Nainstalovat priamo OS X z App Store – ani priamo 10.8.3 stiahnutu z App Store na disk BEZ Fusion Drive neslo nainstalovat na Fusion, proste nepoznal Core Storage pool.

    3.) Pak uz urobit vsetko ako potrebujes, asi by som uprednostnil najprv instalaciu aplikacii z TC zalohy (alebo nacisto), az potom instalovat vlastne data – menej automatickeho presuvania appiek na SSD neskor.

    To je asi vsjo :)

    #359303
    MoRFi
    Účastník (Participant)

    Mozem SSD pripojit na port SuperDrive? Niekde som cital ze im to v tom pripade islo iba na SATA II, co robi o polovicu nizsiu rychlost. Myslel som ze ich musim prehodit.

    Instalaciu priamo z App Store myslis cez bootovacie menu(ci ako sa to vola)?

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 21 až 40 (z celkového počtu 42 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.