SSD pre Macbook pro early 2008

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware SSD pre Macbook pro early 2008

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 42 )
  • Autor
    Príspevky
  • #90449
    tomankubik
    Účastník (Participant)

    zdravim vsetkych,
    uvazujem o upgrade svojho uz plne funkcneho (dakujem Stefan S.) Macbook pro early 2008 15′. Ako idelane riesenie an urychlenie vidim SSD. Mate nejake prakticke skusenosti s nejakou konkretnou znackou. Zvanzujem vlekost cca 120GB, Bud OCZ Vertex 3, Crucial M4 alebo Intel 330…priapde vlemi by som ocenil radu niekoho kto to ma a co konkretne. A este snad mozno dronost…na oopravy nie som ziaden odbornik na montaz a opravy, je to SSD vpohode namontovatelne? chcem to mat ako jediny disk…moze byt nejaky problem pri Mac OS 10.5.8 alebo mam radsej poziadat niekoho skusenejsie o mozntaz? velka vdaka vsetkym

    #337463
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Nuz takto:
    Mam MBP 17″ late 2008.

    Rada c. 1: Rozhodne chod aspon na 10.6.8 – na Tvojom stroji Leopard nema co robit. Lion moc nie, Mountain Lion je super, ale je to otazkou nazoru a toho, ci mas iOS zariadenia. Ono iCloud ma cosi do seba.

    K problemu ako takemu: urcite zvaz tieto 3: Samsung SSD 840, Crucial M4 alebo Intel 330. Mnozstvom recenzentov vyzera najlepsie Samsung, aj ked testovany v zasade na SATA 3 zbernici.

    Dalej, je skoda vyhadzovat pevny disk. Skus zvazit Fusion Drive. Ramcek s redukciou PATA>SATA kupis do 20 eur, namiesto optickej mechaniky tam das stary pevny disk (kto dnes potrebuje DVD?!!). Na SATA das SSD disk. Na Fusion Drive musis niekde mat moznost presunut data – treba reformat. Mas tak ale oboje a najlepsie z oboch svetov – vysoky vykon SSD a velku kapacitu HDD.

    Otazkou ostava, kolko mas RAM. DDR2 moduly su uz velmi drahe, ono je to tak, ze ked pridu vzdy novsie moduly, stare sa prestavaju vyrabat a stoja viac. Ak mas ale len 2 GB RAM, na SSD sa rovno vykasli – vykonnostny rozdiel bude zabity malou RAM.

    A este k vymene – nevyhnutne musis mat minimalne hodinarsky krizovy srobovak (najmensi mozny, znaceny aj ako Phillips #0) a torzny T6. Zaklady slaboprudu nie su na zahodenie, sikovne ruky, pevne nervy a zasada – klud, ticho, dostatok priestoru na stole, NIC ine na nom, krabicku na srobkovy manazment (posluzi davkovac liekov podla dni) a inziniersky pristup k demontazi/montazi (tzn. cast po casti).
    To znamena, ziadne deti, zvierata ci nasrana priatelka motajuca sa okolo ukazujuca novy uces :)

    Zvladnes to aj sam, ale ak si v zivote nemal rozobraty ani len blby vysavac, tak to radsej nerob :)

    #337464
    happy.hack3r
    Účastník (Participant)

    Vertex 3 je super ale skor do desktopu (kde ho mam aj ja). Je ovela rychlejsi ale ma aj ovela vacsiu spotrebu nez napr. Crucial m4. S Intel 330 skusenosti nemam ale ked som vyberal do svojho MBP (starucicky z 2007 ;)) SSD, vybral som M4 a maximalna spokojnost (aj podla ostatnych vo forach co som vtedy prehladal).
    Co sa tyka vymeny, nie je tazka ale vyzaduje trochu viac sikovnosti a opatrnosti ako montaz desktopu ;). Na ifixit.com najdes pekny popis s fotkami ale aj na youtube ked pohladas (taktiez aj demonstraciu ako to zrychli obstarozny macbook).

    #337480
    tomankubik
    Účastník (Participant)

    to Jozef Remen
    1. snad nebude vadit tykanie.

    2. velmi pekne dakujem za rady

    3. na 10.6. cakam…Jesus z Brna donesie ako symbolicky dar, kupil som macbook s 10.5. asi pred 3 mesiacmi z druhej ruky, v praci mam mini s Moutain Lionom, kolega imac s Lionom, a pouzivam starucky iphone 3g…cize planujem v praci zjednotit na mountain lion (pokial viem ak som kupil upgrade cez app store na jeden je to legalne pouzit na viacere macy?) kolega ma tusim este iphone 4 alebo 4S. plus “serverujeme” cez Timecapsule cize icloud by bol fajn…myslim ze ak po upgrade moj macbook pro znesie tu “pumu” tak by som bol rad…mam config C2D 2.5, 4GB ram a tusim 250GB disk

    4. dakujem za odporucanie znaciek…cenovo je to skoro prast jak uhod…akurat neviem ci ten samsung 7mm sa bude v pohode montovat… tak asi ten crucial…alebo intel 330…mam pocit ze intel bol dobre hodnoteny…len viem ze niekde sa riesilo kompaktibilita chipu nvidia na logicboarde s radicom SSDcka…ale je mozne ze som to v anglictine zle pochopil

    5. urcite v macbooku nemam zaujem o Fusion, zatial. Syn si rad pozera v posteli DVD rozpravky a toto je jedina mobilna opt mechanika v dome, ja si tiez z casu na cas pozriem nejake to DVD v posteli :-), nie som typ cloveka ktory ma vela dat na disku…nemam to nejako rad, asi mindrak z 90. rokov kedy jeden MB disku stal tusim 1000SK…a vsetko sa zmestilo na 5,25″ disketu…takze akurat par fotiek rodiny…sotatne ide na server alebo opt. media…a pododbne

    6. v zasade mi skor ide o vydrz, eliminaciu mech pohyblivych casti a rychlost…macbook nemam na vaznu pracu skor na browse, dorobenie co som nestihol v praci, nejaky ten libreoffice a tak, ale mam rad je su veci svizne…

    7. jedine nad cim premyslam, ci je vhodne vrazat dalsich 100E do notebooku z 2008 (kupil za 350, oprava grafiky 100E, nova baterka 70E zatial sumarne 520E…a to ma caka este novy ventilator…) aj ked podla vedomosti macbook pro ma sancu mi sluzit este par rokov snad…

    8.mal som macbook uz parkrat otvoreny, nastroje mam…sice nie velmi profi, ale tie patricne su (akurat torx je v rucke od Ikea srobovaku a k tomu sada hodinarskych srobovakov), predtym som skladaval win workstations na CAD, ale zaklady slaboprudu nemam….a s nervami je to horsie….

    9. cize montaz pripada do uvahy:
    a. za 15 rokov ked syn pojde na vysoku
    b. zena ma uz vazne bavit nebude
    c. medzi 24.00/1.00 v noci kedy uz zena da pokoj…a syn spi a snad sa neprebudi s vlekou chutou mi pomoct

    a este raz velka vdaka

    to Happy: vdaka zatial u mna bol favorit OCZ vertex (neviem nejako mam rad OCZ ako firmu) ale dam na rady a asi teda M4 alebo ten Intel….este pozriem pana googla

    #337489
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Bacha na rozdiel medzi Crucial V4 a M4. Nepopliest. Rozdiel je snad 20 € v cene, ale az 3-5x vo vykone v neprospech V4.

    Ak teda si uz mal rozobraty MBP, tak chod do toho, zvladnes to sam. Len to fakt chce klud. Vyhodit zenu a syna na nedelnu prechadzku a pustit sa do toho :)

    Ktory z uvedenych diskov si vyberies, je na Tebe – vsetko su to obstojne kusky. A urcite sa to oplati aj do starej masiny – ak ale planujes komplet vyhodit HDD, kup si kombo SSD v bundle s USB-SATA prevodnikom, aby si mal moznost preniest data na SSD. V takom pripade je to fakt zalezitost par desiatok minut aj pre menej zrucneho.

    Nezabudnut, svadobnu obrucku pri montazi dole z prsta, nebehat po koberci v polyesterovych ponozkach (staticka elektrina je svina) a nechlastat pri tom, az PO tom :)

    #337500
    tomankubik
    Účastník (Participant)

    asi pojdem do m4…presiel som reviews a zda sa mi to ok..uvidime…tak este treba par balvnenych ponoziek a zenu poslat na vylet….velka vdaka za rady a vsetko…ked nahodou pojdem do DK mas u mna pivo…

    #337545
    Kompi
    Účastník (Participant)

    Jednoznacne m4 nie je o com. Koli zbernici, chpsetu etc. Tu by som iny ani nevolil. Btw ja som spokojny uz dva roky.

    #337574
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    no ja zvazujem: M4 alebo Samsung 840? Problem je, ze ten Samsung sa sice ukazuje v mnohych testoch ako top, ale len na SATA 3, o starej SATA 1 nikde ani prd, ako sa chova tam.

    Asi ale pojdem tiez do M4. Min Samsung, vice Apple :)

    #337575
    marek.varga.mac
    Účastník (Participant)

    tiez uvazujem nad zrychlenim MacBooku (2007), precital som si diskusiu a 2 veci mi udreli do oci, tak potrebujem potvrdit/ vyvratit

    1. odporucate mountain lion a fusion drive, ale… neviem, ako tato 2008ka, ale moj ma grafiku intel GMA 3100 a na takyto MacBook uz Mountain Lion nie je mozne upgradovat (cize ziadny Fusion Drive)

    2. SSD Crucial M4 vs V4. rozdiel v rychlosti je jasny, ale ma to vyznam na stroji, co myslim, ze nema ani SATA II? aj tak to pojde len na urovni okolo 100 M/s. V4 je SATA II, M4 SATA III.

    mozno sa mylim, vysvetlite ak viete,

    dakujem.

    #337615
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    marek, urcite M4 (mimochodom, pred par minutami som objednal).

    Ide o to, ze reakcne casy a rychlost pri citani/zapise malych suborov je u M4 SKOKOVO vyssia nez u V4, ktory ma problem dosiahnut sotva 17 MB/s – to prosim pekne, aj tie najhorsie HDD maju lepsi vykon v danom pripade.

    V4 totiz vo vacsine pripadov ani nedosahuje rychlosti interneho HDD v starych Macbookoch. A to je dost priekak :)

    Let’s take a look:
    http://www.anandtech.com/show/6325/crucial-v4-256gb-review/

    #337623
    marek.varga.mac
    Účastník (Participant)

    vdaka za info, celkom vycerpavajuci clanok a aj diskusia pod nim :) ja som sa riadil len max. rychlostami citania/ zapisu tych diskov…

    #337625
    tomankubik
    Účastník (Participant)

    M4 s transfer kit objednane…zajtra rano alza a hura na to…uvidime ako s aopreacia podari…snad 113E s DPH neni zla cena za 128GB

    #337628
    marek.varga.mac
    Účastník (Participant)

    tomankubik, napis potom, ake mas pocity, ci to stalo za to…

    lebo skor ci neskor, ako sa poznam do toho pojdem. a strcit 100E do MacBooku, co ma hodnotu 300E… asi blbost. ale kedze vykon nepotrebujem (mam iMac), tak na web, iphoto a hudbu s tymto upgradom vydrzi este velmi dlho… (to len taka uvaha)

    #337770
    tomankubik
    Účastník (Participant)

    este snad otazku na spravny postup:
    1.zaloha disku
    2.montaz ssd
    3. cisty instal systemu z dvd

    chyba mi tam nieco? treba si dat na nieco v procese pozor? je vhodne pouzit trim enabler? ked ano tak kedy?

    dik moc toman

    zajtra sa do toho pustam, tak dam postrehy

    #337844
    palo s.
    Účastník (Participant)

    ak ti mozem poradit, pouzi carbon pocy, spravis tak klon interneho disku na externe SSD a potom len disky vymenis a pokracujes kde si skoncil pred swapom. cista instalacia je fajn, ale zbytocne zdlhava.

    takze: stiahni carbon copy cloner ci ako sa to vola (30 dni trial), SSD vloz do externeho boxu, zapoj do booku, spusti carbon copy, za hodinu mas “bit to bit” klon HDD na SSD, potom vyber HDD z booku, vyber SSD z externeho boxu, vloz SSD do booku a bootni.

    #337845
    palo s.
    Účastník (Participant)

    s tym carbon copy cloner som robil iba raz, ale islo to ako po masle

    #337846
    palo s.
    Účastník (Participant)

    ten trim enabler asi ano, ale to by som robil az ako posledne. a nakoniec mozes povodne HDD vlozit do externeho boxu a naformatovat.

    #337848
    palo s.
    Účastník (Participant)

    pri 2 Gb RAM je najlepsi osx 10.6.8, Lion je pomaly z dovodu nedostatku ramky. poznamky na iphone, kontaky aj pripomienky a kalendar plus maily si predsa mozes administrovat na http://www.icloud.com, nepotrebujes k tomu Liona.

    Mimochodom, na rozdiel od kohosi vyssie som presvedeny, ze SSD vyrazne pomoze aj pri 2Gb RAM, swapovanie pamate bude znacne rychlejsie s SSD ako HDD. 200pinove DDR2 odporucam kupovat len v Alze, co som pozeral, su lacnejsi ako mnohe velkosklady vratane Agemu a roznych pokutnych predajcov na bazosi, kde si niektori odvazlivci vedia za 2Gbyte DDR2 667mhz do notebookov pytat do 30 eur :)

    #337866
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Palo, prave pri tom divokom swapovani by som sa obaval zahltenia SSD a rapidneho poklesu vykonu pri mazani po tom, ako budu swapy virtualnej pamate oznacene TRIMom na zmazanie.

    Co sa tyka Carbon Copy, je to fajn vec, ale to iste sa da urobit aj s Disk Utility.
    Problem vidim ale v totalnej nevhodnosti takehoto postupu pri Fusion Drive. Totiz, co pojde na zaciatok na ktory disk? Pri cistej instalacii mas istotu, ze system a aplikacie budu na SSD a zvysok pojde tam, kde bude miesto. Az NASLEDNE si Fusion Drive bude optimalizovat umiestnenie dat medzi diskami. Takto sa to cele uswapuje k smrti nez sa docieli optimalny vykon.

    A co sa cien DDR2 tyka – 2 GB modul si snad uz nikto do starej masiny nekupi. Aky to ma zmysel. 2x4GB na 8 GB, to uz zmysel ma. Ale 4 GB su nehorazne drahe voci DDR3

    #337873
    palo s.
    Účastník (Participant)

    jozef, suhlas, to co pises plati pri snahe rozchodit fusion drive. ak by mal samostatne ssd a povedzem namiesto dvd si dal do ramceka stare HDD, tak nech to len skopiruje, cista iknstalacia je vopruz. co sa ram tyka, ak sa do toho modelu da dat 8gbyte, tak samozrejme, treba ist na 8gbyte. ak tam ide max 4, tak 2×2.

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 42 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.