Aky SSD do MBP 13″ i7

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware Aky SSD do MBP 13″ i7

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 46 )
  • Autor
    Príspevky
  • #81269
    olo999
    Účastník (Participant)

    Cawte. Oplati sa mi kupit ssd hyper x od kingstone so SATAIII alebo mi staci 320 od intelu so SATAII. Podporuje posledna 13″ i7 SATAIII?
    Diki moc za pomoc.

    #285817
    Kompi
    Účastník (Participant)

    Koli BSOD by som kupoval len OCZ vertex 3 v pripade, ak by som vyslovene chcel sandforce a to len s najnovsim firmware spred tyzdna, co nechcipa kazde 2 tyzdne na BSOD a slape ako ma. Ziadne ine 2000kove sandforce disky by som nebral prave koli nedotiahnutemu firmware na MAC.

    Napriek tomu ze intel opravil 8MB bug v 320, zrejme by som ho nebral. Co sa tyka kompatibility tak urcite nieco ine. Vertex 2 nie napriek uz vyladenemu firmware prave koli prehrievaniu starych 1000 sandforce chipov. A 320 intel a 510 intel napriek sekvencnym rychlostiam su na bezne aplikacie nie az tak vhodne a vyhodne. Napriek ich cene to nie je dobra volba.

    Rada : ak budes vyberat, tak pre MAC a OS lion by som bral

    SATA II disk – Crucial M4 (mam ho v 13ke uz daky mesiac a rozdiel medzi vertex 2 sotva poznas)
    SATA III by som riskol a kupil Vertex 3 od OCZ (nie kongstony, adata alebo podobne nevylanene firmwary)

    A ked ho kupis
    – vypni v lion resp nechaj vypnutu TRIM funkciu – predchadzajuce 2 maju v sebe integrovanu
    – instaluj vzdy na cisty disk nie zo zalohy, disk formatuj na extended journalled
    – vypni sleep mode u vertex 3 ak budes mat problem so zamrzanim “beach balls.

    Uzivaj si rychlost. Pre mna to bol jednoznacne najlepsi upgrade na M4-ku. 13ka je ako blesk.
    – ja u M4 – povodne start systemu 49 sekund, t.č. 14 sekund
    – vsetky aplikacie vratane photoshopu aj MS wordu sa spustia na jedno podskocenie v docku (predtym 5 az 12 podskoceni nad 5400ke disku)

    #285819
    olo999
    Účastník (Participant)

    Diki moc za moc dobru radu

    Alepocuvaj nasiel som aj crucial m4 sata3 nebude to lepsiamvolba aspon co som kukal testy tak predbehla aj vertex 3 a podobne veci.

    #285826
    Kompi
    Účastník (Participant)

    Vertex 3 je ako ferrari, proste dostanes maximum z SATA III co sa tyka citania, zarovnen aj IOPS su slusne, s novym (malo vsak zatial testovanymi) firmware je to maximum co mozes dnes dostat. Ak ti mam ale pravdu povedat, neviem ci by si pri realnom zivote rozpoznal rozdiel medzi M4 a vertex 3. Testy diskov su dost klamlive, musis brat do uvahy kompletne testy – light workload, high workload, 4 testy nie len sekvencne citanie. Ked to das dokopy tak je vertex 3 o dake to percento vykonnejsi.

    Ja som dlhy cas chcel kupit vertex 3 ale nakoniec mam M4. Keby som si bol 100% isty s novym firmware co vtedy nebol, tak ale kupujem vertex 3. Na druhu stranu je tu aj cena, ktora moze rozhodnut. Teraz je to 190 ku 210, ked som kupoval ja bol M4 za 174 euro – akcia na alze a vertex vtedy 239 euro takze nebolo o com.

    http://www.alza.sk/crucial-m4-128gb-d238304.htm
    http://www.alza.sk/ocz-vertex-3-series-120gb-d229502.htm

    To si uz musis rozhodnut sam. V kazdom pripade si bud isty jednou vecou. Oba disky su fantasticke a maju uz aj firmware na velmi slusnej urovni, ani s jednym neurobis chybu, to rozhodne nie.

    #285837
    olo999
    Účastník (Participant)

    Oki idem asi do M4 ma to Sata 3 a co som nasiel test taky celkom obsirny tam bol naj

    http://pc.zoznam.sk/crucial-m4-128gb-apacer-as602-120gb-v-teste

    Kukni!!!

    #285859
    hatto
    Účastník (Participant)

    necital som vsetky komenty, ale aj ja som pred tyzdnom upgradol moj mbw na m4 a je to nieco skvele :)

    #285864
    Xfire
    Účastník (Participant)

    odporucam intel 510 Sata III .. som spokojky.. hlavne koli stabilite

    #285959
    Kompi
    Účastník (Participant)

    To olo

    – a nezabudni na tie veci co som pisal, format na journalled, cista instalacia a nove instalacie programov, nie timemachine s balastom (radsej proste skopiruj itunes a iphoto adresare plus dokumenty a iba tie prehraj, budu ti fungovat normalne aj s upratanymi fotkami a playlistami v itunes)
    – nezapinaj trim
    – vzdy nechaj aspon 30GB volneho miesta na garbage collection a ostatne ukony disku – pretrva ti tak dlhodobo max vykon.

    – a mozno drobnost na zaver, rovno si kup daky USB 2,5 suflik a interny disk mas razom externy na zalohy a vsetko.

    #285964
    iTuxx
    Moderátor

    ja som tiez rozmyslal nad SSD do MBP 13” mid 2009 ale ten nema SATA III. Neni to zbytocny luxus kupovat SATA III ked jeho rychlost nevyuzijem? Nema SATA III disk vyssiu spotrebu energie ak je pripojeny na doske s podporou SATA II?

    #285966
    dfx
    Účastník (Participant)

    Kompi: Zaujimalo by ma, ake problemy su s Intel 320 SSD diskami. Ja mam 120GB v 13” MBP z roku 2009 a nemam ziaden problem. V porovnani s tym starym 5400 otackovym diskom to ide brutalne rychlo. Podla testov, co som cital pred kupou, tak prave s Intel SSD diskami su najmensie problemy a najmensi pokles vykonu po case, narozdiel od SSD diskov so sandforce chipom.

    #286031
    Kompi
    Účastník (Participant)

    To DFX :

    http://www.techspot.com/news/44694-intel-confirms-8mb-bug-in-320-series-ssds-fix-available.html
    http://communities.intel.com/message/131623

    Na vysvetlenie. Intel disky su skvele, hlavne 510ky pre ich 34nm Intel NAND pamate. Problem bol ten ze cca 4 mesiace dozadu zacali vsetci pisat o 8MB bugu na 320kach , kedy tisice ludi ostalo nasranych, lebo im po chybe disku ostal disk ako 8MB disk a nesli uz obnovit data. Linky viz vyssie. Nehovorim, ze to mal kazdy, ved nakoniec boli tisice ludi co nikdy nemali BSOD na Vertex 2 a vertex 3 diskoch a pouzivali ich dennodenne rovnako ako 8MB bug.
    – Odhliadnuc od intelu 510 a ich 34 nanometrovych pamati, nemyslim si ze su lepsie ako ine disky. Maju 3rd party controller co nevyrobil intel, a ostatok je v podstate uz len o firmware. Co sa tyka rychlosti, da sa aj spytat , ze ktory SSD disk z dnesnej ponuky je pomaly. :)

    Ak mas navyse na svojom disku najnovsi firmware ci je to uz Vertex 3 s 2.15 firmware alebo intel 320 (http://communities.intel.com/thread/24205) tak s najvacsou pravdepodobnostou nebudes mat ziadne problem.
    A co sa tyka tvojej druhej otazky, celkovo zo vsetkych diskov su prave intel 510ky najmenej problemove disky pre MAC OS co sa tyka firmware, v tom mas pravdu. No a ako dlho vydrzia ? su na trhu len 2 roky, takze sa to este len dozvieme. No a co sa tyka ich rychlosti, podla techspot a anandtech to nie je okrem sekvencnych testov ziadna vyhra ako systemovy disk…

    To : iTuxx.
    Ak ides kupovat disk, tak aj tak kupis SATA III, napriek tomu ze mas sata II, preco ? Lebo koli cena/vykon sa oplatia daleko lepsie nove, maju nove technologie, integrovanu lepsiu garbage collection etc

    Navyse ak to kupujes na MAC, tak SATA II disk jediny co sa hodi je Kingston Vplus. SATA II da max 300 MB citanie zapis, takze nove disky ti z toho vytazia maximum – to nie je luxus ale rozumne riesenie. A v spotrebe bude zanedbatelny rozdiel. Preto realna kupa mas Sandforce disky, M4, Kingston Vplus a intelacke disky. Ostatne maju zname na internete dobre popisane problemy na MAC OS. Navyse ak si kupis SATA III disk, je mozne ze ho este v buducnosti das do noveho MACU so sata III.

    Nakoniec – prebehni cenniky 120 GB diskov a uvidis ze si kupis sata III disk :), ved ak uz vysolim 200 euro, tak pridam tych 30 nech mam najnovsi a najrychlejsi co da max zo sata II.

    #286093
    iTuxx
    Moderátor

    dakujem ti Kompi za odbornu radu. Este sa chcem spytat aky je rozdiel medzi Vertex 3 a Agility 3 ak neratam ze Agility je lacnejsi o cca 50€. Je to nejaky extra rozdiel? Je moznost nejakych chyb FW? Este raz dakujem.

    #286108
    Kompi
    Účastník (Participant)

    To iTuxx :
    Rozdiel je v tom, ze ma asynchronne pamate – pomalsie a lacnejsie, preto nie vo vsetkych testoch vychadza tak dobre a je aj lacnejsi. Velku cast vykonu robi samotny chip – preto maju vysledky velmi podobne. Ten je rovnaky ako vo vertex 3 ale pamate su pomalsie. Sotva rozpoznas rozdiel pri boote systemu, pri beznom surfovani etc. Rozdiel je ak robis s vela fotkami a videami naraz (nekomprimovatelne data su citlive na druh pamate a nizsi pocet IOPS ), vtedy a asi len v tomtom pripade je rozdiel vo vykone polovicny. Samozrejme :), neviem ci v beznej praxi na beznom 13/15 MBP to niekto rozpozna.

    Co sa tyka firmware, tak je prakticky totozny s vertex 3 – resp. najnovsi firmware s BSOD fix bol vydany aj pre tento disk. Ci budu chyby neviem, v kazdom pripade sa OCZ snazi opravovat tieto chyby takze mas o starostlivosti postarane.

    #286114
    iTuxx
    Moderátor

    Keby si si mal medzi nimi vybrat, dal by si o 50€ navyse? :-)
    Btw nerobim ani s videom ani s fotkami. Len tak bezne.

    #286183
    Kompi
    Účastník (Participant)

    To iTuxx
    Nie, zrejme by som si kupil agility ak je to 50 euro. Aj ked sa mi to nezda ta cena (rozdiel je skorej tak 30):
    http://www.alza.sk/ocz-agility-3-series-120gb-d237876.htm
    http://www.alza.sk/ocz-vertex-3-series-120gb-d229502.htm

    #286193
    iTuxx
    Moderátor

    asi zvolim ten Agility aj ja. Pripadne, este je tam tento Corsair:
    http://www.alza.sk/corsair-force-3-series-120gb-d238817.htm
    tiez ma asynchronne cipy. Co nan hovoris?

    #286206
    Kompi
    Účastník (Participant)

    Corsair ma tiez BSOD problemy a Beachballing problemy a vydaju firmware mozno tak raz za rok. Neviem ci by som si ho vybral do macu, asi sotva. To je urcite lepsia volba ten agility 3.

    #286207
    Lukkas
    Účastník (Participant)

    Ja mam tieto disky http://www.alza.sk/intel-320-120gb-ssd-bulk-d238127.htm za 140e ak by niekto chcel… cisto nove.

    #286209
    iTuxx
    Moderátor

    ok Kompi, velmi ti dakujem, vybral som si Agility 3, tak ho niekde objednam :-)

    #286240
    olo999
    Účastník (Participant)

    Kompi :

    prosim ta ako skopirujem tie adresare aby sa mi nerozhadzali fotky v iphoto napr. alebo aby mi zostali playlisty v itunes a atd… dakujem pekne za pomoc

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 46 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.