MacBook Pro v roku 2026 obdrží OLED displej

MacBook Pro M3 Pro M3 Max
Okrem Apple Watch, iPhone a nového iPadu Pro môžeme očakávať, že sa OLED displeje stanú súčasťou aj nového MacBooku Pro.

Reč je však v tomto prípade o modeli na rok 2026, aspoň podľa tvrdenia analytickej firmy Omdia. Tvrdí, že medzi rokmi 2023 a 2031 sa očakáva až 37% nárast dopytu po OLED displejoch. O nárast dopytu sa starajú firmy, ktoré vyrábajú alebo predávajú elektroniku rôzneho druhu, či už je to Samsung, LG alebo Apple. Práve tretí menovaný má mať údajne záujem o implentáciu tohto druhu displejov v segmente high-endových notebookov. Inak povedané, pre 14″ a 16″ MacBook Pro s čipmi Mx Pro a Mx Max.

Vedúci analytik firmy, Ricky Park, k tomu uviedol: “Apple vysoko pravdepodobne zahrnie OLED do svojich modelov MacBook Pro už v roku 2026. Tento krok môže podnietiť výrazný nárast dopytu po OLED displejoch na trhu s notebookmi, kde by výroba mohla potenciálne prekonať 60 miliónov kusov do roku 2031.”

Okrem toho sa predpokladá, že rozhodnutie ponúkať OLED displeje na iPade Pro môžu zvýšiť dopyt po tomto druhu tabletov v roku 2024 až na trojnásobok oproti predošlému roku. Aj to je dôvodom, prečo by Apple mohol mať záujem o zvýšenie predajov aj u ďalších modelov, ako sú iPad Air alebo iPad mini. Očakáva sa, že toto rozhodnutie by mohlo sôsobiť zvýšenie ročného dopytu po OLED displejoch v tabletoch nad 30 miliónov do roku 2029.

Analytická agentúra Omdia verí, že Apple mieni priniesť na trh iPad Air s OLED displejom vo dvoch veľkostiach takisto v roku 2026, s čím sa stotožňuje aj kórejský portál ET News, nevylučuje však odklad 13-palcovej verzie na rok 2027. Iný kórejský portál, tentoraz ZDNet Korea (Naver), očakáva, že Apple v roku 2026 prinesie na trh iPad mini s OLED displejom. O jeho výrobu sa postará Samsung, ktorý od apríla vyrába prototypy, kým v druhej polovici roku 2025 zaháji masovú výrobu. V súvislosti s prechodom na OLED technológiu sa tiež očakáva nárast uhlopriečky obrazovky z 8,3″ na 8,7″. Šlo by tak v histórii modelu o tretí nárast, keďže pôvodne začínal so 7,9″.

Displeje však budú lacnejšie na výrobu. Kým pri iPade Pro Apple využíva dva prekrývajúce sa LTPO panely, pri ostatných modeloch sa bude využívať jednoduchšia, lacnejšia LTPS verzia. Mohlo by to znamenať, že ani tieto modely nedostanú ProMotion, rozhodne však budú mať nižší maximálny jas.

Zdroj: Omdia (#2)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť