iOS 18 bude zrejme podporovať tieto zariadenia

Tak ako každý rok, aj v 2024 nás čaká nová verzia operačného systému iOS. A ako tomu už býva, s rastúcimi nárokmi sa čas od času stane, že Apple ukončí podporu niektorých starších zariadení.

Operačný systém iOS 17 si tak na rozdiel od predošlej verzie už nenainštalujete na iPhone 8 ani iPhone X. Kvôli tomu je iOS 17 prvým systémom, ktorý ukončil podporu zariadenia s Face ID a displejom cez celú prednú stranu zariadenia. Našťastie, operačný systém iOS 18 bude voči starším zariadeniam o niečo zhovievavejší. Teda, ak máme veriť informáciám, ktoré sa objavili na sociálnej sieti X. Príspevok bol medzičasom skrytý a účet pozastavený, v minulosti však priniesol viacero legitímnych informácií o pripravovaných produktoch.

V už nedostupnom príspevku bolo uvedené, že iOS 18 bude podporovať zariadenia s čipom A12 Bionic a novšími. Znamená to, že si ho nainštalujete aj na telefóny iPhone XR, iPhone XS a iPhone XS Max. Ak sa to potvrdí, nový operačný systém bude možné nainštalovať aj na šesť rokov staré zariadenia. Môžeme sa však domnievať, že viacero nových funkcií nebude na starších zariadeniach podporovaných. Tou najhlavnejšou zmenou v iOS 18 má byť totiž hlbšia integrácia AI a úplne prekopaná Siri postavená na modeli GPT. Keďže viacero vecí má fungovať lokálne, platí, že čím viac výkonu má prístroj k dispozícii, tým viac AI funkcií vie ponúknuť. Preto by mohol iPhone 16 ponúknuť výrazne vylepšený Neural Engine.

Užívateľ na sieti X však povedal aj, že iPadOS 18 ukončí podporu viacerých starších tabletov. Dôjde tak k opačnej situácii aká sa udiala v roku 2022. Vtedy totiž iOS 16 ukončil podporu iPhonu 7, hoci iPadOS 16 naďalej podporoval ešte slabší iPad 5. generácie. Informácie teraz hovoria o ukončení podpory zariadení s čipmi A10 Fusion alebo A10X Fusion. Ak sa správa preukáže ako pravdivá, potom si iPadOS 18 nenainštalujete na tieto zariadenia.

  • 10,5-palcový iPad Pro (1. gen.)
  • 12,9-palcový iPad Pro (2. gen.)
  • 9,7-palcový iPad (6. gen.)
  • 10,2-palcový iPad (7. gen.)

Potenciálne tak môže dôjsť aj k ukončeniu distribúcie aktualizácií pre Apple TV 4K 1. generácie z roku 2017, ktorá takisto ponúka čip A10X Fusion.

Nové operačné systémy by mohli priniesť viacero výrazných zmien. Hovorí sa napríklad o možnom redesigne systému po vzore visionOS. Novinár Mark Gurman neočakáva, že by došlo k úplnému redesignu, ale začnú sa objavovať prvé zmeny inšpirované najnovším produktom. Neskôr by sa tieto zmeny mohli objaviť aj v systéme macOS. Zásadnou novinkou má však byť príchod umelej inteligencie, ktorá by mohla okrem iného pomôcť k zvýšeniu predajov iPhonu v Číne. Práve tam totiž integrácia AI a ohybné displeje zažívajú najväčší boom.

Zdroj: MacRumors (#2); Bloomberg; DigiTimes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.
Gemini
pokračovanie článku

Kto prinesie vyspelú AI na iOS 18? Apple to nebude

Koncom minulého roka sa objavila správa, podľa ktorej Apple plánuje priniesť rozšírenú AI funkcionalitu na iPhone a ďalšie zariadenia. Výraznou premenou by si mala prejsť Siri, digitálna asistentka, ktorá už skôr zaostávala za konkurentmi, vo svete GPT je však ešte archaickejšia.