WWDC 2023: Apple predstavil tvOS 17

Predstavenie operačných systémov by nebolo kompletné bez predstavenia noviniek pre platformu Apple TV, poháňanú systémom tvOS 17.

Prvou kľúčovou novinkou je príchod FaceTime hovorov na TV. Tieto umožňujú užívateľom Apple TV 4K (2. generácia, 2021; a novšie) využiť iPhone alebo iPad ako kameru na videohovory, ktoré inak prebiehajú na veľkej obrazovke. Okrem toho je však možné na televízor presunúť hovor, ktorý pôvodne začal na iPhone. Podporuje to tiež funkciu Center Stage pre centrovanie kamery na účastníka alebo účastníkov hovoru.

Súčasťou toho je aj podpora pre nové animované reakcie v rámci videohovorov. Funkcia však vyžaduje iPhone 12 alebo novšie. Čo sa tabletov týka, tam spodnú hranicu tvorí iPad (10.gen., 2022), iPad Air (4.gen., 2020), iPad mini (6.gen., 2021) a iPad Pro s M1 čipom.

Navyše, pokiaľ chcete s niekým aj telefonovať aj sledovať video obsah, pribúda zobrazenie Split View pre rozdelenie obrazovky medzi FaceTime hovor a prehrávaný film či seriál. Funguje to však len, ak sa takto rozhodnete sledovať nejaké seriály spoločne na diaľku cez SharePlay. Prípadne je možné vďaka ovládaniu na iPhone či iPade hovory kedykoľvek presunúť z veľkej obrazovky naspäť na mobil či tablet. A pokiaľ vám náhodou niekto počas takejto seansy zatelefonuje, upozornenie o prichádzajúcom hovore sa zobrazí priamo na TV. Kvôli zachovaniu súkromia sa zobrazí len informácia o hovore, nie však o tom, kto vám telefonuje.

Apple tiež teasuje príchod videokonferenčných aplikácií Zoom a Webex od Cisco na Apple TV. Vývojári tiež budú mať možnosť integrovať podporu iPhonu/iPadu ako webkamery pre Apple TV pomocou nového Continuity Camera API. Toto rozhranie využije aj vylepšená karaoke funkcia Apple Music Sing, kde sa vďaka tomu budete vidieť so sprievodnými filtrami na obrazovke. Vyžaduje to Apple TV 4K (3. generácie) a novšie.

Apple TV sa však nedočká len podpory pre FaceTime hovory. Pribudlo Control Center, užívatelia tak môžu ľahko pristupovať k rýchlym nastaveniam svojej TV ako je čas, aktívny profil alebo prístup k Smart Home nastaveniam vpravo hore.

Keďže kryptonitom celej Apple TV je ultra-tenký ovládač, tvOS 17 prináša monosť lokalizovania Siri Remote ovládača. Funguje to však len s ovládačom 2. generácie, pričom užívatelia si môžu nájsť ovládač cez Apple TV Remote mini-widget v Control Center na svojom iPhone. Prepojenie s iPhonom je vylepšené aj v tom ohľade, že ak zapnete TV cez telefón, automaticky vás prihlási ku korešpondujúcemu profilu. Novinkou je tiež uloženie nastavení systémového jazyka či spárovaných AirPodov pre jednotlivé profily.

Apple napokon hovorí aj o možnosti nových šetričov obrazovky vrátane Spomienok z fotogalérie alebo nových videí z lokalít ako sú Kalifornské lesy alebo Monument Valley v Arizone. Medzi menšími novinkami tiež nájdeme rmožnosť Enhance Dialogue, kde sa využíva machine learning na zvýraznenie dialógov pred okolitým ruchom vo filme či seriáli. Je však treba mať spárovanú Apple TV 4K s HomePod 2. generácie. Prichádza podpora pre Dolby Vision 8.1 ako aj podpora VPN aplikácií tretích strán.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.