Apple dostal v Brazílií pokutu 2 milióny dolárov

iPhone 9 18W Charger
Ďalšia smutná správa pre Apple. Za zníženie svojej “uhlíkovej stopy” dostal pokutu vo výške takmer 2 milióny dolárov.

Brazília klepla Applu po prstoch. Brazílsky štát São Paulo uložil Apple pokutu vo výške takmer 2 milióny amerických dolárov, kvôli porušeniu Zákonníka o spotrebiteľskom práve. Dôvodom je nedodanie nabíjacieho adaptéra k novým iPhonom.

Procon-SP, agentúra na ochranu spotrebiteľov v štáte Sao Paulo sa rozhodol uložiť Applu pokutu kvôli tomu, že Apple po novom nedodáva k novým iPhonom nabíjacie adaptéry. Ako mnohí vedia, Apple sa s príchodom iPhonu 12 rozhodol odstrániť z balenia nabíjacie adaptéry, aby tak šetril životné prostredie a znížil svoju uhlíkovú stopu na svete.

Procon-SP už v decembri minulého roku varoval Apple, že predaj iPhonu bez nabíjacieho adaptéra v ich krajine je porušenie spotrebiteľských práv. Apple ale agentúre odvetil, že mnohí zákazníci, ktorí si iPhone 12 kupujú, disponujú nabíjacími adaptérmi, prípadne majú zvyšné a teda je zbytočné im v balení dať ďalší.

Fernando Capez, riaditeľ Procon-SP zároveň s pokutou varoval Apple, že spoločnosť musí rešpektovať a chápať brazílske spotrebiteľské práva a inštitúcie s tým spojené. Okrem problémov s chýbajúcim nabíjacím adaptérom dostal Apple takú vysokú pokutu aj za to, že zavádzal zákazníkov ohľad vodeodolnosti iPhonu.

Od iPhonu 7 majú tieto zariadenia rôzne špecifikácie vodeodolnosti. Napríklad najnovšia rada iPhonu 12 je certifikovaná na podvodnú výdrž v hĺbke 6 metrov a po dobu 30 minút.

Procon-SP tvrdí, že Apple odmietal opravovať zariadenia v záruke, ktoré utrpeli poškodenie vodou aj keď boli označené ako “vodeodolné”. Ďalšie obvinenia sú smerované na zámerné spomaľovanie starších iPhonov, aby tak donútili zákazníkov, kúpiť si nové.

 

zdroj: MacRumors

komentárov
 1. Za to, že Apple nedáva nabíjačky k telefónom by mal dostať pokutu ešte oveľa vyššiu, a všade, nielen v Brazílii… A nejde tu o žiadne zníženie “uhlíkovej stopy”, pán redaktor – ide len a len o zisky, o nič iné. Oháňať sa ekológiou je len obyčajná výhovorka.

  11
  2
  1. Jasné parchanti + ešte pribalili kábel s koncovkou na druhej strane USB C, ktoý mi nepasuje do žiadnej nabíjačky čo mám k starším Apple zariadeniam.
   Tak som sa naštval a objednal som si “originál” Apple adaptér z Číny.

   4
   3
  2. Možno máš pravdu ale zároveň Apple neklame – proste znížia uhlíkovú stopu lebo rozdávajú menej produktov v balení. To že je to asi sekundárny efekt napríklad pri ziskoch je vedľajšie .. v akom zákone je definované, ktoré vlastnosti riešenia máš / nemáš promovať?

   3
   3
   1. Ak ste taký premúdrelý tak navrhnite spoločnosti Apple aby ešte viac znížila “uhlíkovú stopu” – do balenia nemusí dávať ani telefón.

    2
    1
 2. Kúpil som si benzínové auto a výrobca mi k nemu nedodal hadicu na nabitie z benzínovej nádrže. Musím chodiť po pumpách a spoliehať sa, že majú vlastné hadice, ktorými si naplním nádrž. Môže sa kľudne stať, že prídem niekde kde budú mať benzín a ja bez hadice tam budem stáť ako blbec. Už som výrobcu udal a dúfam, že tiež dostane pokutu, z ktorej ja síce nič nemám ale úradník si kúpi novú jachtu podobne ako ten brazílsky.

  2
  8
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.