Apple dostal v Brazílií pokutu 2 milióny dolárov

iPhone 9 18W Charger
Ďalšia smutná správa pre Apple. Za zníženie svojej “uhlíkovej stopy” dostal pokutu vo výške takmer 2 milióny dolárov.

Brazília klepla Applu po prstoch. Brazílsky štát São Paulo uložil Apple pokutu vo výške takmer 2 milióny amerických dolárov, kvôli porušeniu Zákonníka o spotrebiteľskom práve. Dôvodom je nedodanie nabíjacieho adaptéra k novým iPhonom.

Procon-SP, agentúra na ochranu spotrebiteľov v štáte Sao Paulo sa rozhodol uložiť Applu pokutu kvôli tomu, že Apple po novom nedodáva k novým iPhonom nabíjacie adaptéry. Ako mnohí vedia, Apple sa s príchodom iPhonu 12 rozhodol odstrániť z balenia nabíjacie adaptéry, aby tak šetril životné prostredie a znížil svoju uhlíkovú stopu na svete.

Procon-SP už v decembri minulého roku varoval Apple, že predaj iPhonu bez nabíjacieho adaptéra v ich krajine je porušenie spotrebiteľských práv. Apple ale agentúre odvetil, že mnohí zákazníci, ktorí si iPhone 12 kupujú, disponujú nabíjacími adaptérmi, prípadne majú zvyšné a teda je zbytočné im v balení dať ďalší.

Fernando Capez, riaditeľ Procon-SP zároveň s pokutou varoval Apple, že spoločnosť musí rešpektovať a chápať brazílske spotrebiteľské práva a inštitúcie s tým spojené. Okrem problémov s chýbajúcim nabíjacím adaptérom dostal Apple takú vysokú pokutu aj za to, že zavádzal zákazníkov ohľad vodeodolnosti iPhonu.

Od iPhonu 7 majú tieto zariadenia rôzne špecifikácie vodeodolnosti. Napríklad najnovšia rada iPhonu 12 je certifikovaná na podvodnú výdrž v hĺbke 6 metrov a po dobu 30 minút.

Procon-SP tvrdí, že Apple odmietal opravovať zariadenia v záruke, ktoré utrpeli poškodenie vodou aj keď boli označené ako “vodeodolné”. Ďalšie obvinenia sú smerované na zámerné spomaľovanie starších iPhonov, aby tak donútili zákazníkov, kúpiť si nové.

 

zdroj: MacRumors

komentárov
 1. Za to, že Apple nedáva nabíjačky k telefónom by mal dostať pokutu ešte oveľa vyššiu, a všade, nielen v Brazílii… A nejde tu o žiadne zníženie “uhlíkovej stopy”, pán redaktor – ide len a len o zisky, o nič iné. Oháňať sa ekológiou je len obyčajná výhovorka.

  11
  2
  1. Jasné parchanti + ešte pribalili kábel s koncovkou na druhej strane USB C, ktoý mi nepasuje do žiadnej nabíjačky čo mám k starším Apple zariadeniam.
   Tak som sa naštval a objednal som si “originál” Apple adaptér z Číny.

   4
   3
  2. Možno máš pravdu ale zároveň Apple neklame – proste znížia uhlíkovú stopu lebo rozdávajú menej produktov v balení. To že je to asi sekundárny efekt napríklad pri ziskoch je vedľajšie .. v akom zákone je definované, ktoré vlastnosti riešenia máš / nemáš promovať?

   3
   3
   1. Ak ste taký premúdrelý tak navrhnite spoločnosti Apple aby ešte viac znížila “uhlíkovú stopu” – do balenia nemusí dávať ani telefón.

    2
    1
 2. Kúpil som si benzínové auto a výrobca mi k nemu nedodal hadicu na nabitie z benzínovej nádrže. Musím chodiť po pumpách a spoliehať sa, že majú vlastné hadice, ktorými si naplním nádrž. Môže sa kľudne stať, že prídem niekde kde budú mať benzín a ja bez hadice tam budem stáť ako blbec. Už som výrobcu udal a dúfam, že tiež dostane pokutu, z ktorej ja síce nič nemám ale úradník si kúpi novú jachtu podobne ako ten brazílsky.

  2
  8
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.
pokračovanie článku

Zbohom Pro Max, vitaj iPhone 15 Ultra?

Slovník marketingového tímu Applu sa tento rok rozšíril o nové slovíčko "Ultra". Na začiatku roka spoločnosť odhalila svoj doteraz najvýkonnejší procesor M1 Ultra, a v uplynulých dňoch začala predávať robustné hodinky Apple Watch Ultra. Budúci rok sa k nim pridá zjavne ďalší produkt.