Týždenný súhrn špekulácií: Hromada noviniek zo sveta iOS

iOS iBootX
Nadišiel čas na ďalší súhrn špekulácií za uplynulý týždeň.

Ďalší týždeň sa blíži ku koncu a nemohol som si nevšimnúť, že začal celkom pekne – začal v pondelok 1.6. a skončil 7.6. Už na samom začiatku týždňa sme sa však dočkali viacerých špekulácií a leakov o novinkách zo sveta Applu.

iPhone 12 Max prioritou? Nie tak celkom.

Z tvrdenia serveru DigiTimes by sa mohlo zdať, že Apple našiel vo svojom lineupe iPhonov 12 ten model, po ktorom bude najväčší dopyt. Server s odvolaním na svoje zdroje tvrdí, že Apple hodlá zahájiť výrobu iPhonu 12 Max už v júli. Lenže veci sa majú inak.

Dôvod, prečo Apple zaháji výrobu 6.1-palcového iPhonu 12, spočíva vo výrobnom procese. Jeho displeje nebude vyrábať Samsung, ale dvojica BOE a LG Display. Okrem toho majú výrobu dotykových panelov na starosti iní dodávatelia, než pri telefónoch od Samsungu (5.4″ iPhone 12, iPhone 12 Pro a Pro Max). Apple tak začína s výrobou telefónu skôr, aby vedel udržať krok s ostatnými modelmi. (DigiTimes)

Spoločnosť Broadcom vyrábajúca komunikačné čipy pre iPhone naznačila, že niektoré z tohtoročných pripravovaných modelov iPhonu čaká odklad. Spoločnosť to nenaznačila priamo, jej CEO Hock Tan ale naznačil, že dôjde k výraznému posunu vydania telefónov od veľkého amerického výrobcu. Slovo “Apple” nebolo priamo spomenuté, Hock Tan však práve takýmto spôsobom zvykne označovať Apple. Okrem toho dnes neexistuje veľa “veľkých” amerických výrobcov telefónov: giganti ako Huawei, LG, Xiaomi či Samsung pochádzajú z Ázie, a firmy ako BlackBerry alebo Motorola sú už dnes minulosťou. (Bloomberg).

Keď už je reč o iPhone 12, server Mac Otakara zverejnil fotografie 3D vytlačených makiet všetkých štyroch verzií telefónu. Na maketách nechýbajú fotoaparáty ani SIM slot, ktorý sa teraz nachádza na ľavej strane pod tlačidlami na zmenu hlasitosti. Server tiež tvrdí, že maketa iPhonu 12 Pro Max nemá 6,7″, ale 6,5″ displej.

Prvá maketa iPhonu 13

A pri serveri MacOtakara ešte chvíľu ostaneme. Okrem toho, že zverejnil video so štyrmi maketami štyroch pripravovaných verzií iPhonu 12, zverejnil tiež video s vôbec prvou maketou iPhonu 13. Vytlačená maketa vraj vychádza z už existujúceho prototypu a miesto Lightning portu obsahuje repliku USB-C, ktorý je taktiež obojstranný, no zároveň v mnohých ohľadoch užitočnejší, než Lightning. Jednak preto, že Lightning je na dnešné pomery naozaj starý port, ktorý sa za 8 rokov existencie nedočkal výraznej aktualizácie. A jednak preto, že Európska únia tlačí na výrobcov telefónov, aby zjednotili napájacie konektory a zhodli sa na jednom: USB-C.

Mac Otakara tiež uvádza na pravú mieru, že maketu s 5,5″ displejom našli na trhu Alibaba. Podľa makety by telefón okrem USB-C nemal disponovať ani výrezom vo vrchnej časti obrazovky, senzory ako Face ID by sa tak mohli nachádzať pod displejom. Nejde o nič prekvapivé, technológia na to existuje. Problém je, že je stále celkom nová a pri Appli sme si už tak nejak zvykli, že s adaptovaním nových technológií zvykne nejaký ten piatok počkať. Konieckoncov, ani Touch ID sa neukrýva pod displejom, kým ultrazvukový snímač odtlačkov prstov je už dva roky súčasťou high-endových modelov od Samsungu.

11″ iPad Air ako náhrada za malý iPad Pro

Apple sa minulý rok rozhodol celkom nečakane oživiť iPad Air. Na pohľad je totožný s klasickým iPadom 7. generácie, má ale mierne väčší displej, o dve generácie novší procesor a 7-megapixelovú FaceTime HD kameru miesto 1.2-megapixelovej. Takisto je dostupný v 64GB a 256GB verziách, kým iPad 7. generácie ponúka len 32GB alebo 128GB.

Podľa toho, čo tvrdí japonský portál Mac Otakara, zmŕtvychvstanie iPadu Air nebolo jednorázovou záležitosťou. Spoločnosť údajne pripravuje 11″ iPad Air ako nástupcu menšieho iPadu Pro. Mal by ponúknuť rovnako zaoblený displej, miesto OLED však zrejme využije Mini-LED technológiu. Rovnako tak má prístroj ponúknuť USB-C konektor miesto Lightningu.

Špekulácie hovoria aj o ultrazvukovom Touch ID pod displejom miesto Face ID, čo je technológia, akú ponúka napríklad Samsung Galaxy S10+. Takisto sa spomína nový iPad mini s väčším, 8.5″ až 9″ displejom. Toto zariadenie by malo vyjsť v roku 2021 a má naďalej ponúkať Lightning konektor miesto USB-C.

Nový iPad Pro

Leaker l0vetodream na svojom profile zverejnil aj to, že Apple plánuje porušiť svoj doterajší 18-mesačný cyklus pri iPade Pro a už v prvej polovici roka 2021 chystá uviesť na trh nový model. Ten by mal údajne ponúknuť čip A14Xpodporu 5GMini-LED displej, zrejme so zachovaným rozlíšením a veľkosťou.

Tento iPad má údajne vyjsť vo dvoch veľkostiach, s čím korešpondujú modelové označenia J517 a J522. Môže však pokojne ísť o kombináciu 11″ iPadu Air a 12.9″ iPadu Pro. Každopádne, o podporu 5G sa má starať čip Qualcomm X55, ktorý podporuje obe verzie 5G: mmWave aj sub-6GHz.

Apple Watch bez MicroLED

Apple Watch boli prvým Apple produktom s OLED displejom, odkiaľ sa tieto displeje dostali do ďalších produktov vrátane iPhonu X alebo Touch Baru na MacBooku Pro. Prechodom na OLED však Apple tak nejak stratil nezávislosť od Samsungu, z ktorej sa snaží už dlhé roky vymaniť. A tak nie je prekvapením, že spoločnosť chystá prechod na Micro-LED displeje, ktoré ponúkajú rovnaké benefity ako OLED a ešte viac.

Apple Watch FB

Apple Watch mali byť prvým produktom s Micro-LED displejom a mali sme ich vidieť v praxi už tento rok. Lenže premiéra sa nekoná. Leaker l0vetodream prehlásil, že tohtoročné Apple Watch Series 6 ponúknu OLED displeje. Ich výrobu má na starosti firma JDI Display a od Applu mala údajne obdržať investíciu vo výške 200 miliónov dolárov, aby dokázala zvýšiť produkciu OLED displejov použiteľných aj na iPhone.

S investíciami do MicroLED súvisí aj ďalšia správa. Apple mal údajne investovať 334 miliónov dolárov na výstavbu novej tajwanskej fabriky. Má ísť o spoločný projekt troch firiem: Applu, AU Optronics a Epistar. Dvojica firiem má na starosti produkciu LCD panelov a LED. Oproti OLED technológia podporuje vyšší jas, dynamický rozsah, farebný rozsah, obnovovaciu frekvenciu a väčší pozorovací uhol. Takisto má oproti LCD len desatinovú spotrebu. (MacRumors)

iOS 14: Kompatibilita aj nové funkcie

Tento rok sa leakerom podaril ozajstný kúsok: zmocniť sa prototypu pripravovaného systému iOS 14. Leakeri túto skutočnosť využili a na internet sa začali dostváať detaily o chystaných funkciách budúcej verzie operačného systému pre iPhone a iPod touch.

V priebehu tohto týždňa sa na internete však objavila iná celkom zaujímavá informácia. Nový operačný systém iOS 14 má byť totiž plne kompatibilný so všetkými zariadeniami, ktoré podporujú iOS 14. A to v praxi znamená, že systém pobeží aj na 5 rokov starom iPhone 6s / 6s Plus, ako aj na prvej generácii iPhonu SE z roku 2016. Čo sa iPodu touch týka, tam bude podporovaný len posledný model, 7. generácia.

iOS iBootX

Zároveň má ísť o úplne posledný update systému pre iPhone 6s, 6s Plus a prvý iPhone SE. Podrobnosti o tom, aké zariadenia dostanú podporu iPadOS 14, zatiaľ nie sú známe. (The Verifier)

Ďalšou špecialitou nového systému podľa serveru 9to5Mac má byť vstavaný prekladač v Safari a to ako v iOS, tak iPadOS. Táto funkcia zjednoduší čítanie zahraničných stránok, keďže na to nebude treba používať dedikované aplikácie, ako je napríklad Google Translate. Užívatelia si tiež budú môcť aktivovať automatické preklady webstránok. Preklady má mať na starosti Neural Engine priamo v zariadení, služba teda prekvapivo nebude využívať vzdialený server.

Takisto sa chystá plná podpora Apple Pencil v prehliadači Safari, čo môže znamenať, že užívatelia budú môcť zrejme kresliť či zapisovať obsah na weboch s pomocou tohto stylusu. Funkciu má podporovať len iPadOS 14 a to z dôvodu, že Apple Pencil podporujú len tablety. Spolu s tým by sa mala chystať API sada PencilKit. V súvislosti s iPadom sa objavila aj ďalšia informácia. Podľa toho, čo sa ukrýva v bete operačného systému iPadOS 13.5.5 (9to5Mac), Apple chystá podporu klávesových skratiek na zmenu jasu. Tieto sú na Macu bežné, jas si zmeníte pomocou F1 a F2. Klávesnice pre iPad však tieto tlačidlá neobsahujú a užívatelia sa tak musia spoliehať na Control Center priamo na dotykovej obrazovke svojho tabletu.

A pri Apple Pencil ešte chvíľu ostaneme. Leaker na Twitteri vystupujúci pod prezývkou Mr. White zverejnil informáciu, že Apple pripravuje novú verziu Apple Pencil v čiernej farbe. Doterajšie dve generácie ceruzky boli vydané len v bielej farbe.

Niečo o predplatných službách

Už skôr sa objavila správa, že Apple chce rozšíriť službu News+ o čítané správy a články. Práce už zrejme prebiehajú v plnom prúde, keďže iOS 13.5.5 beta ukrýva ikonu služby News+ Audio, ale aj symbol dostupnosti ozvučenej verzie správ (Audio) a ikonku, ktorá sa má zobrazovať po prečítaní správy. (MacRumors)

V kóde operačného systému iOS 13.5.5 sa takisto ukrývajú zmienky o možnej ponuke bundlov, vďaka ktorým by si užívatelia mohli predplatiť viacero služieb Applu naraz za zvýhodnenú cenu. Tvrdí to server 9to5Mac, odvolávajúc sa na detaily v testovanej verzii operačného systému.

komentáre
 1. Dobry den,
  uz dva tyzdne pozorujem, ze vznikla nova rubrika “spekulacie a novinky….” co je sice v poriadku, je to super poucne citanie aj vynikajuce spracovanie clankov ale…..mam pocit ze tato rubrika plne nahradila pravidelnu tazdennu rubriku ” Aplikacie a hry zdarma alebo v zlave” co je velka skoda.
  Neviem preco sa tak stalo, ale myslim si, ze bude chybat viacerym ludom. Je mozne, ze by ste sa k tejto teme mohli vratit? Ak nie, kde – teda na akej adrese, alebo pod akym nazvom sa da v AppStore najst obsah so zlavnenym alebo docasne zdarmo softwarom?
  Dakujem za skoru odpoved a zelam pekny den, Radka.

  0
  0
   1. Zdravim a dakujem za odpoved, ktora potesila, prajem Vam vela zdaru a uspechov do dalsej prace.
    S pozdravom Radka

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

iOS 17 má vypočuť priania užívateľov

iOS 17 sa pomaly ale isto blíži, a hoci o novej verzii systému zatiaľ nie je jasné, čo prinesie, špekulácie nám naznačujú, že Apple s novou verziou systému vypočuje priania užívateľov.
pokračovanie článku

Sygic opäť chystá novinky, ktoré posunú navigačný biznis ďalej

Developeri, dizajnéri a marketéri zo Sygicu už po 17. krát vystúpili z kolotoča bežnej operatívy, aby sa pozreli na svoje produkty inak. Aj o tom je agilita, ktorá je kultúre Sygicu vlastná od samého začiatku. Na ďalšom Innovation Day opäť dostala šancu zmena, nový pohľad na cieľ v meniacich sa podmienkach. Novinky z dielne populárnej GPS navigácie prídu na trh ešte v prvom polroku.