Práve myš a klávesnica sú preferovaným vstupným mechanizmom pre väčšinu počítačov a majú na to dva veľmi dobré dôvody: ergonómia a precíznosť.

Smartfónová revolúcia uplynulého desaťročia priniesla vstup ďalší, a to naše prsty. Tie sú síce ideálne na prácu so zariadeniami, ktoré držíme v rukách, no niektoré veci sú jednoducho lepšie práve s onou myšou a klávesnicou. Revolúcia tabletová vyfučala skôr ako začala a dnes už je jasné, že tradičné notebooky sa najbližšie roky nikam nechystajú.

Cupertino súhlasí a okrúhle narodeniny svojho tabletu oslavuje okrem (staro)nového hardvéru aj pridaním podpory pre tradičný trackpad s kurzorom. Niežeby nebolo načase. Pomalá premena iPadu na všestranný nástroj na produktivitu trvá už minimálne päť rokov, no efekt snehovej gule tentoraz nepustí.

Celá táto vízia sa kryštalizuje v podobe nového iPadu Pro, ktorý po prvýkrát ponúka rovnaké vstupné metódy ako jeho starší súrodenci vo forme MacBookov. Ako to teda celé dopadlo?

Staré po novom

Radikálny redizajn a kompletná premena zariadenia ako takého á la iPhone X sa pri desaťročnici tentoraz nekoná; túto príležitosť už Apple využil pred rokom a pol na predstavenie nového iPadu Pro s Face ID.

Najnovší iPad je dokonca takmer identický so svojim predchodcom. No samotný hardvér málokedy stál v ceste výslednému produktu a inak tomu nie je ani teraz. Bol to vždy iOS, ktorý bránil zotretiu onej pomyslenej hranice medzi iPadom a MacBookom.

Apple akoby prvé roky jeho života nevedel, na čo má vlastne iPad presne slúžiť a iniciatívu v tomto ohľade prenechal na vývojárov a samotných používateľov. A keď sa konečne po piatich rokoch rozhýbal a predstavil jasnú víziu v podobe Pro modelu určeného pre kreatívnych profesionálov, trvalo ďalších päť rokov, pokým sa dokázal iPad celkom odpútať od softvérových reťazí svojho predchodcu.

Sme však v roku 2020, presne desať rokov po predstavení platformy, iOS sa zmenil na iPadOS a čoraz väčšmi prehlbuje nielen rozdiely medzi dvoma mobilnými platformami Applu, ale taktiež postupne eliminuje rozdiely v súvislosti s klasickými prenosnými počítačmi.

Surface tu bol prvý

Aby sme boli féroví, tablet od Applu sa do svojej súčasnej podoby nedostal čisto vďaka svojej vlastnej zásluhe. Hybridné kombinácie tabletov a notebookov nie sú na trhu ničím novým a prvé pokusy sa objavili len pomerne krátko po predstavení prvého iPadu.

Je celkom zarážajúce, ako veľmi sa nový iPad Pro podobá na konkurenčný Surface od Microsoftu, obzvlášť pri pohľade na najnovšie oficiálne príslušenstvo v podobe Magic Keyboard so vstavaným trackpadom.

Tam kde však Microsoft nedokázal priniesť používateľský uspokojivú kombináciu mobilných a desktopovych systémov, Apple triumfuje bezkonkurenčnou implementáciou mobilne orientovaného softvéru. Áno, na iPade stále nespustíte “plnohodnotný” desktopový softvér, no ponuka iOS alternatív nikdy nebola bohatšia a funkčnejšia ako dnes.

Túto zmenu si už všimli aj giganti ako Adobe a aj samotný Microsoft, ktorí postupne prenášajú svoje vlajkové softvérové produkty na iPad. S predstavením pripravovaných ARM Macov na báze podobnej architektúry sa tento proces dozaista ešte urýchli.

A keď vidíme, s akou vervou sa Apple obul do podpory iPadOS, budúcnosť vyzerá celkom ružovo.

Stále výkonný

Aj keď od poslednej generácie prešiel presne rok a pol, samotný iPad toho sám o sebe skutočne veľa nového neprináša.

Industriálne ladený dizajn je rovnako výborný ako predtým, Face ID funguje rýchlo a bezchybne v každej polohe (v horizontálnej orientácii je ľahké ho zakryť palcom, avšak ide o otázku zvyku, systém vás pritom vždy šikovne upozorní animovanou šípkou) a LCD displej s podporou P3 farebného spektra a 120 Hz obnovovacou frekvenciou je ako vždy na jednotku.

Výraznejšie zmeny sú v prípade displeja zrejme limitované použitou technológiou a počkať si na ne budeme musieť do ďalšej generácie, ktorá by mala prejsť na nový microLED štandard (hovorí sa o predstavení koncom tohto roka, prípadne začiatkom toho budúceho).

A čo vnútornosti? Nový iPad Pro neobsahuje najnovší polohový čip U1, ktorý prišiel s iPhonom 11, avšak ani ďalšie výrazné zmeny. Procesor A12Z je dokonca len prebalenou verziou čipu A12X z roku 2018, čo dokazujú ako vykonané benchmarky, tak aj teardowny.

Prečo teda nový názov? A12Z ponúka o jedno aktívne grafické jadro naviac (celkovo osem), vďaka čomu disponuje marginálne vyšším grafickým výkonom. Výkon samotného procesora je pritom podľa meraní prakticky identický ako u predošlého modelu.

Všetky modely iPadu Pro teraz navyše disponujú 6 GB pamäťou RAM. Na porovnanie, pri predošlej generácii mali 6 GB len vyššie modely, základom boli 4 GB.

A12X/Z čip je síce stále na míle rýchlejší ako ostatné mobilné platformy – a výkonovo sa dá porovnávať s väčšinou bežných notebookov – s prihliadnutím na dlhú pauzu medzi jednotlivými modelmi ide o celkom vlažný upgrade.

A aj keď väčšine používateľov bude výkon postačovať na niekoľko najbližších rokov, ak chcete zo svojej investície vyťažiť čo najviac, možno sa oplatí počkať na ďalšie modely s A13X či A14X procesorom. Alebo ušetriť a siahnuť po minulej generácii. Výkonu je dnes na rozdávanie, no rozdiely sa zvyknú prejaviť až po niekoľkých rokoch s podporou neskorších iOS verzií.

Ak však pokukujete po základnom modeli, no 64 GB úložisko vám príde málo, tohtoročný model sa oplatí. Apple totiž zdvojnásobil jeho kapacitu na 128 GB, čo rozhodne poteší. Vyššie kapacity ostali bez zmeny a k dispozícii sú 256 GB, 512 GB či dokonca masívny 1 TB model.

Čo sa taktiež nezmenilo, je neskutočne užitočný USB-C port, ktorý okrem iného podporuje pripojenie vybraných fotoaparátov, externého úložiska či dokonca displejov. Ak máte jeden z novších MacBookov, iPad si taktiež šikovne nabijete rovnakou nabíjačkou. Ťažko pochopiť, prečo Apple ešte nepoužíva USB-C na všetkých svojich produktoch, predovšetkým v prípade iPhonu.

Apropo, pribalená USB-C nabíjačka nabíja pomerne rýchlo aj v prípade nami testovaného 12,9-palcového modelu. Z približne 30 % sa iPad na plno nabil za okolo dve a pol hodiny; z nuly na sto tak zrejme pôjde o plus mínus tri hodinky.

Najväčším nedostatkom je však krátky, len metrový kábel, s ktorým sa iPad pri nabíjaní používa skutočne ťažko. USB-C káble sú dnes síce celkom dostupné, za Pro cenu by ale neurazil kábel dlhší a funkčnejší, rovnako ako v prípade starších generácií.

USB-C port podporuje pripájanie rôznych adaptérov, napríklad čítačku SD kariet.

Identická je aj voliteľná Apple Pencil, ktorá sa opäť veľmi šikovne pripája (a nabíja) cez magnet na strane iPadu. Stále obrovský pokrok oproti prvej generácii, ktorá pri nabíjaní trčí z Lightning portu a iPad s ňou tak vyzerá ako obrovský nanuk.

Výborná je naďalej aj štvorica reproduktorov na stranách, ktorá sa do správnej polohy sama aktivuje podľa orientácie zariadenia. Aj keď bezkonkurenčných kvalít reproduktorov nových 15-palcových MacBookov nedosahuje, vzhľadom na obmedzený priestor tabletu ide aj tak o lahôdku. Na Netflix v posteli priam ideálne.

Čo stále zamrzí je absencia slúchadlového jacku, možno aj viac ako v prípade iPhonu. USB-C adaptér totiž nie je v balení a aj keď vás vyjde len na 10 eur, zablokujete si tak prístup ku nabíjačke. Jediným uspokojivým riešením je tak USB hub alebo Bluetooth slúchadlá. Škoda.

Čo je nové

Aj keď noviniek je tentoraz poskromne, niečo sa nám predsa ušlo. Tá najväčšia a najvýraznejšia prichádza v podobe pripojiteľnej Magic Keyboard s podsvietením a trackpadom, tá sa však na trh dostane až budúci mesiac v najbližších dňoch. (O podpore trackpadu a Bluetooth myši nižšie.)

Čo nás necháva len s dvojicou objektívov na zadnej strane a novým systémom mikrofónov. Tie znejú fajn, aj keď producenti podcastov či iného audio obsahu budú asi naďalej chcieť použiť samostatný USB mikrofón.

Najväčšou hardvérovou zmenou je tak nový duálny systém fotoaparátov, aký poznáme z high-endových iPhonov. Širokouhlú 12-megapixelovú kameru však tentoraz nedopĺňa teleskopický, ale ultraširokouhlý objektív s rozlíšením 10 megapixelov.

Oba fotia celkom slušne a širokouhlý objektív dáva v kontexte iPadu väčší zmysel. No tu je ten problém. Kto dokelu fotí na iPade?

S výnimkou skenovania dokumentov nevidím čo sa týka fotografie a videa na iPade veľké využitie a zrejme so mnou bude súhlasiť aj väčšina čitateľov. Možno chce Apple zaujať štúdiových profíkov, no prečo by sa tí radšej nepoobhliadli po ešte lepšom iPhone 11 Pro?

Navyše, duálna kamera umiestnená do vystupujúceho štvorca zaberá miesto a zavadzia pri používaní, obzvlášť keď bude väčšine budúcich majiteľov iPadu ukradnutá.

Kamera je umiestnená na naozaj nešťastnom mieste hneď vedľa ovládania hlasitosti a Power buttonu, takže pri ich používaní vám zakaždým príde pod prsty a zbytočne ju tak zamažete odtlačkami. Okrem toho sa do dvojice objektívov, ktoré nie sú zapustené do povrchu, ľahko zachytávajú chlpy a vlasy, ktoré je potom umením vyberať.

Realita sa rozširuje

Nový fotoaparát však napokon má ešte jedno využitie a jednu špecialitku, ktorú som zatiaľ nespomenul. Ako prvé Apple zariadenie má totiž nový iPad Pro vstavaný LIDAR skener.

Ide v podstate o systém laserov, ktoré merajú dopad svetla a tým pádom vzdialenosť medzi jednotlivými objektami v priestore. LIDAR má široké uplatnenie vo vedeckej praxi a používa sa napríklad aj pri niektorých autonómnych vozidlách.

Jeho existencia na iPade má jasný cieľ: rozšírená realita. LIDAR skener značným spôsobom urýchľuje a upresňuje detekciu objektov, ktorá je teraz takmer okamžitá. Doterajšie iOS zariadenia si museli poradiť s kombináciou pohybových senzorov a jedným či dvoma fotoaparátmi, preto je treba pri aktivácii AR apiek chvíľu pohybovať zariadením v priestore, dokým si ho nezmapuje.

Na novom iPade Pro môžu aplikácie tento krok vo väčšine prípadov preskočiť a vzdialenosť objektov vyrátavať priamo za chodu pomocou LIDARu. Senzor teoreticky taktiež dokáže uľahčiť umiestnenie objektov za ostatné objekty a umožňuje detekciu osôb prechádzajúcich priestorom (tzv. occlusion efekt).

Ide ako o technológiu zo sci-fi filmu, obzvlášť pri pohľade na video vyššie, ktoré vizualizuje ako iPad Pro získava a pracuje s hĺbkovými dátami.

Využitie v praxi je však aspoň zatiaľ minimálne, nakoľko najprv musia podporu LIDARu do svojich AR apiek pridať jednotliví vývojári.

Rozšírenú realitu s novým iPadom sme vyskúšali so vstavanou apkou Meradlo, ktorá teraz vďaka senzoru meria o niečo presnejšie a rýchlejšie, po novom ponúka horizontálne a vertikálne vodiace čiary a taktiež dokáže okamžite odmerať výšku osôb. Viac detailov o jej možnostiach nájdete na webe Applu.

ipad-pro-meradlo
Vďaka LIDARu dokáže iPad automaticky merať výšku osôb. Zdroj: Apple

Ďalej je však už ponuka pomerne chudobná. Nový ARKit 3.5 by mala podporovať aj jedna z najobľúbenejších AR apiek, IKEA Place, v ktorej si ukladáte virtuálny nábytok do svojej domácnosti. V porovnaní so svojim iPhonom XS som si však (okrem veľkosti displeja) zásadnejšie rozdiely pri práci s ňou nevšimol.

LIDAR podporuje aj niekoľko ďalších apiek, napríklad Complete Anatomy Platform či hry z Apple Arcade ako Hot Lava.

Celkovo sa však rozšírená realita okrem vyššie spomínaných výnimiek u ľudí zatiaľ príliš neuchytila a je otázne, či sa to v blízkej budúcnosti zmení. LIDAR skener by mal na jeseň dostať aj nový iPhone, čo zrejme ďalej rozšíri jeho podporu medzi vývojármi.

Nateraz sú však nové AR možnosti na iPade skôr technologickou raritkou a pôsobivou ukážkou toho, čoho sú dnes (a v budúcnosti budú) naše zariadenia schopné.

Apple (znovu)objavil trackpad

Najvýraznejšia a zrejme aj najužitočnejšia novinka sa netýka len nového iPadu Pro, ale každého modelu s najnovšou verziou iPadOS. Prichádza totiž plnohodnotná podpora pre Bluetooth trackpad a myš.

Aj keď pôvodne sa mala nová Magic Keyboard objaviť až v máji, Apple ju do sveta vypustil skôr a do rúk prvých používateľov sa dostáva približne v čase zverejnenia tejto recenzie. Ak sa podarí, pozrieme sa na ňu v samostatnom teste.

Zatiaľ sme tak veci otestovali s rovnako funkčnou, no menej prenosnou kombináciou: s Magic Keyboard a Magic Trackpadom pre Mac.

Otázne párovanie a ďalšie problémy teraz bokom (popisujem ich nižšie), práca s trackpadom a klávesnicou je na iPade skvelá a veľmi plynulá. Apple do iPadOS nevtrepal klasický čierny kurzor myši z Macu, no prispôsobil ho dotykovému rozhraniu zariadenia.

Kurzor tak uvidíte len vtedy, keď je to potrebné a v ostatných prípadoch nahradí vaše prsty zvýraznením položiek v menu, ikon či iných prvkov rozhrania. Keď ho však je vidno, ide o priesvitný šedý kruh, ktorý mení svoju intenzitu podľa tmavosti pozadia.

Nebol by to Apple, keby nezakomponoval aj svoje tradičné gestá. Apky a dokumenty skrolujete klasicky dvoma prstami a potiahnutím troch prstov nahor sa vrátite na domovskú obrazovku. Ich miernym podržaním zas aktivujete multitasking. Trackpad tak priamo nasleduje systémové rozhranie známe z nových iPhonov a iPadov.

Na vysunutie docku stačí prejsť prstom ku spodku obrazovky. Ak potiahnete ďalej, vrátite sa na domovskú obrazovku podobne ako pri geste tromi prstami. Rovnako sa viete dostať aj k lište s notifikáciami a ovládaciemu centru. Funguje aj klasické ťahanie troma prstami doprava a doľava pre prepínanie medzi aktívnymi apkami. Ak ste už niekedy pracovali na MacBooku, po chvíli sa budete cítiť ako doma.

Potiahnutím kurzora na pravý okraj obrazovky sa vysunie posledná použitá apka v režime Slide Over, s ktorou už môžete následne pracovať rovnako ako prstami podržaním šedého pásika na hornej a spodnej časti jej okna. Môžete ju tak pretiahnuť do rozdelenej obrazovky s ďalšou apkou či listovať nedávno otvorenými aplikáciami.

Pri práci s textom a na vyvolanie kontextuálnej ponuky (napríklad na ikonách aplikácií) funguje aj pravý klik – na trackpade kliknutie dvoma prstami – treba ho však najprv aktivovať v nastaveniach.

iPad po novom funguje aj s akoukoľvek Bluetooth myšou, absenciu gest je však cítiť. Dokonca aj s appláckou Magic Mouse, ktorá tu nevyužíva svoj plný potenciál. Trojprstové gestá totiž na myši nefungujú a tak musíte na multitasking/návrat domov potiahnuť kurzorom úplne dole. To je vzhľadom na obvykle menšiu pracovnú plochu na stole (v situáciách, v ktorých budete zrejme iPad využívať) menej praktické.

Podpora tu však je a zásadným spôsobom sa vďaka nej rozširuje využitie iPadu ako náhrady kompaktného notebooku. Sme zvedaví, ako dopadne po vydaní oficiálna Magic Keyboard a rovnako bude zaujímavé sledovať situáciu s príslušenstvom od tretích strán. Logitech už napríklad stihol predstaviť svoju klávesnicu s trackpadom pre lacnejšie verzie iPadov.

K podpore trackpadu

Prvý bod: Párovanie Bluetooth príslušenstva je na iOS/iPadOS príšerné, obzvlášť keď hovoríme o spoločnosti, ktorá stojí za geniálnymi bezdrôtovými produktami ako AirPods. Po pripojení síce ide všetko bez problémov, no pre prvotné nastavenie sa musíte pohrabať v položke Bluetooth v systémových nastaveniach.

Keďže som mal trackpad aj klávesnicu pôvodne pripojenú k svojmu MacBooku, nestačilo ich z neho jednoducho odpojiť v menubare. Po niekoľkých neúspešných pokusoch sa mi proces podarilo dokončiť vypnutím Bluetooth na Macu a reštartovaním oboch periférií pomocou hardvérového tlačidla.

Apple ku svojej klávesnici a trackpadu dodáva Lightning kábel na jednoduché párovanie, no čo z toho, keď je zakončený starou USB-A koncovkou. Či by vôbec pomohlo pripojiť klávesnicu pomocou kábla a redukcie, som už popravde nemal trpezlivosť testovať. Nezaškodilo by trocha popracovať na otrasnom systéme Bluetooth menu, alebo rovno implementovať vizuálne párovanie po vzore AirPods, podobne ako na tomto krásnom koncepte.

ipados-magic-mouse-koncept
Podarený koncept, podľa ktorého by bolo pripájanie Bluetooth periférií hračkou. Zdroj: Leó Vallet

Druhý bod: iPadOS neobsahuje intuitívny videonávod, ako s myšou a trackpadom pracovať, podobne ako sa napríklad môžu noví používatelia zoznámiť s MultiTouch trackpadom na MacBooku.

Ak si dobre pamätám, privíta vás krátky popis ako pracovať s plochou, no tieto gestá som neskôr nenašiel ani vo vstavanej apke Tipy. Podobne je to aj s klávesnicou, kde si môžete dostupné klávesové skratky pre danú apku zobraziť podržaním klávesy Command. Systém však na to vôbec neupozorňuje a treba tak trochu Googliť.

Tretí bod: Aj keď je funkcia určená primárne pre trackpady, na Magic Trackpade som si všimol mierny lag pri pohybe kurzorom, ktorý pri Magic Mouse nebol tak výrazný. Možno len otázka softvérového patchu.

Trackpad mi taktiež miestami na pár sekúnd strácal spojenie, no podobný problém zažívam od istej verzie macOS aj na MacBooku. V tomto prípade však môže ísť aj o závadu samotného trackpadu.

Štvrtý bod: Čo je ale zaujímavejšie je fakt, že iPadOS zatiaľ nepodporuje hlboké stlačenie pomocou Force Touch, aj keď by také uplatnenie v systéme nebolo celkom od veci.

Apple síce funkciu z nových iPhonov už odobral (nahradzuje ju dlhé podržanie prsta) a na iPad sa ani nikdy nedostala, podobne ako na Macu by sa zišla pri získavaní slovníkových definícií pri zvýraznení textu alebo na rýchle rozkliknutie položky v Ovládacom centre.

Vo veľkom

Teraz keď sa dá k iPadu pripojiť klávesnica aj myš, dokáže si poradiť aj s externým displejom? Odpoveď je áno aj nie. iPad Pro s USB-C portom už istý čas podporuje pripojenie externého displeja, tá je však v súčasnej podobe pomerne obmedzená.

Vyskúšali sme si to s USB-C 4K displejom od LG, konkrétne s modelom 27UK850. V prvom rade, iPad dokáže momentálne len zrkadliť svoju obrazovku. To znamená, že uvidíte to isté ako na displeji vstavanom, navyše v rovnakom pomere strán (podobný, ak nie presne 4:3).

Výnimku tvorí prehrávanie video obsahu, či už vlastného vo Fotkách alebo v podobe Netflixu a ďalších služieb. Vtedy sa iPad chová akoby streamoval na AirPlay zariadenie a na vstavanom displeji uvidíte ovládacie prvky. Ak to aplikácia podporuje, dá sa počas toho vysunúť druhá apka v Slide Over.

Tu však práca s viacerými oknami na displeji končí. Veľká škoda, pretože s pripojenou myšou by sa z iPadu mohlo stať ultraprenosné zariadenie s možnosťou prepnúť sa do „domáceho“ režimu a pracovať na veľkom displeji s viacerými aplikáciami či dokonca plochami súčasne.

Hardvér by to určite utiahol, dúfajme teda len, že sa takáto možnosť v budúcnosti objaví prostredníctvom softvérovej aktualizácie. Nebol by som vôbec prekvapený.

Niekoľko postrehov

iPad podporuje HDR zobrazenie na externom displeji, dokonca je aj defaultne zapnuté. Nevyzeralo však dobre ani prirodzene. Neviem či je to všeobecný problém, alebo problém konkrétneho displeja, ktorý v tomto prípade ponúka len akési „polovičné“ HDR zobrazenie (po technickej stránke v podstate nedosahuje dostatočný jas ako u bežných HDR televízorov).

Ak máte displej s USB-C napájaním, iPad sa rovnako ako MacBook dokáže cez monitor aj nabíjať. Čo je dôležité, nakoľko k dispozícii je len jediný port. V takom prípade sa prenáša okrem obrazu aj zvuk, či už do reproduktorov displeja alebo cez jeho 3,5 mm audio výstup.

Na druhý pokus sa mi dokonca podarilo rozbehať aj USB DAC interface pripojený cez vstavaný USB hub monitora a cez rovnaký hub sa dostať aj k súborom na USB-A kľúči. Ak teda máte vhodný displej a zariadenia na pripojenie k nemu, možnosti rozšírenia sú naozaj skvelé.

Teoreticky by takto bolo možné napríklad nahrávať a pracovať s hudbou cez GarageBand či pohodlne upravovať fotky v Lightroome z SD karty cez pripojený adpatér. Opäť narážame na limitácie softvéru, no dajme tomu ešte zopár rokov a z iPadu sa môže stať skutočne všestranné zariadenie.

Nie je práca ako práca

S iPadom som osobne skúšal pracovať už niekoľkokrát, no naposledy som nad ním zlomil palicu pri vydaní prvého Pro modelu. Problémom vtedy nebol ani tak samotný hardvér, skôr operačný systém a šialené obchádzky, akými prinútiť iOS a jeho aplikácie navzájom komunikovať, pracovať so súbormi a zostať pritom všetkom rovnako produktívny ako na klasickom notebooku.

Vývojári síce už roky s obmedzeniami vynaliezavo narábajú a často práve vďaka tomu prichádzajú s inovatívnymi softvérovými riešeniami, ktoré nemajú konkurenciu na žiadnej inej platforme (často ani na Macu). No prečo tráviť hodiny nad tvorbou workflowu a hľadaní vhodných aplikácií, keď môžete to isté spraviť za zlomok času na svojom MacBooku?

Dnešný stav neznamená, že všetky prekážky sú prekonané. No každým rokom je iPad bližšie k plnohodnotnej náhrade laptopu; Apple akoby si spravil odškrtávací zoznam neduhov, ktoré treba odstrániť a pomaly ale isto z neho ubúda. Dáva si pri tom načas, no lepšia je tomto prípade kvalita než kvantita, nemám pravdu?

Pridanie podpory pre myš a trackpad je zatiaľ tým najvýraznejším skokom vpred. Nebol by však o ničom, keby predošlé verzie iOS nepriniesli desiatky či stovky malých vylepšení – vrátane multitaskingu, gest na prácu s textom, prehliadania súborov či podpory pre rôzne periférie.

Vďaka tomu som prvý raz dokázal s iPadom pracovať bez toho, aby som sa pozastavoval prečo to a ono nefunguje tak ako chcem. Každý však na prácu potrebuje niečo iné. V mojom prípade išlo o písanie textu, jeho nahrávanie a úpravu vo WordPresse, prácu s Excelovými súbormi uloženými v Dropboxe, vyhľadávanie informácií v Safari či úpravu fotiek v Lightroome.

Všetko vyššie spomínané sa dá v pohode zvládnuť aj na iPade Pro a vďaka trackpadu tak už nejde výhradne o cvičenie v sebaovládaní. Väčšina tejto recenzie bola napríklad napísaná a editovaná na testovanom iPade, vrátane produktových fotografií. A nebyť časovo obmedzený, dokázal by som ju na iPade aj celú dokončiť a doručiť vo výslednej podobe až na web.

iPad Pro Magic Keyboard 2020

iPad alebo MacBook?

Pálčivou otázkou pri kúpe tohto zariadenia však zostáva cena. Za komplet s klávesnicou a trackpadom totiž zaplatíte momentálne viac, než za vstupný MacBook Air s väčším displejom a úložiskom. Za svoje peniaze ale dostanete o niečo širšie využitie: veci ako dotykový displej, Pencil, extrémnu prenosnosť či mobilný internet.

Pre koho je iPad vhodný na prácu, ten to asi už aj tuší. Ak sa spoliehate na klasické desktopové aplikácie a neviete/nechcete si za ne hľadať mobilnú náhradu, ostaňte radšej pri svojom Macu či PC.

Pre tých menej „náročných“ a tých dobrodružnejší tu vždy bol iPad. Dobrou správou však je, že kedysi nepreskúmaná džungľa sa za tie roky zmenila na menšie mestečko s vlastnou infraštruktúrou. Áno, život na vidieku či v malom meste nie je pre každého, no má svoje nesporné výhody. A možnosť výberu je vždy dobrá.

Dokáže však iPad nahradiť klasický počítač? Pre definitívnu odpoveď si musíme počkať na vydanie novej klávesnice, no podľa mojej doterajšej skúsenosti má k cieli veľmi dobre našliapnuté.

iPad Pro sa tento rok stal švajčiarskym nožíkom prenosných počítačov. Teraz je to už na vás. Máte radi švajčiarske nožíky?

Táto recenzia bola napísaná a editovaná na iPade Pro.

komentár
  1. tento ipad sa mi dostal do ruk, predtym som mal skusenosrti len s prvou generiaciou a je to dost rozdiel, radost pouzivat, je fakt ze ho nedokazem pouzivat na vsetku pracu (adobe) ale na vela dalsich veci sa da pouzit

    moje pripojenie klavesnice a mysi prebehlo nasupu, len som odpojil z pocitaca, vypol zapol zariadenia, myslim ze bez toho mi ich nechcelo pripojit, a nasledne pripojil a vsetko ide ako ma

    zatial si neviem zvyknut na odomykanie cez kameru, hlavne ked je ipad na lezato a rukou si zakryvam kameru, asi to bude ine ked pride klavesnica a bude stat na nej

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.