Návod: Ako si na Macu overíte, ktoré apky sú kompatibilné s M1 čipom

Nedávno predstavený Apple Silicon procesor prináša neskutočný pomer výkonu a spotreby energie no zároveň aj novú situáciu pre vývojárov softvéru. Ak chcete vedieť, či konkrétna aplikácia pobeží na novom Macu, pozrite si náš návod.

Na úvod trochu rekapitulácie

Apple na nedávnom evente One More Thing predstavil trojicu počítačov s M1 čipom – MacBook Air a Pro a Mac mini. Paralelne s tým začali vývojári aplikácií riešiť kompatibilitu svojich produktov pre nový hardvér.

Kalifornské jablko spomenulo na evente aj tzv. univerzálne apky. Tie v praxi fungujú tak, že ich je možné spúšťať na oboch platformách – súčasných Intel verziách aj nových Apple Silicon M1. Dobrou správou je, že aj v prípade, ak konkrétne aplikácia ešte nový čip natívne nepodporuje, spustíte ju cez Rosettu 2 od Apple.

Ak však chcete vedieť, ktoré aplikácie sú už natívne podporované bez potreby emulácie cez Rosettu, treba postupovať nasledovne.

Ako si overíte, či je apka univerzálna?

 1. Kliknite na symbol  vľavo hore na vašom Macu. Z rolety si vyberte O tomto počítači Mac (About This Mac).
 2. Zobrazí sa vám okno, kde kliknite na Hlásenie o systéme… (System report…).
 3. V okne, ktoré sa otvorí si všimnite ľavý bočný panel, v ktorom zvoľte sekciu Aplikácie (Applications).
 4. Zobrazí sa vám zoznam aplikácií. Keď si na niektorú kliknete, pod zoznamom uvidíte podrobné info a v rámci neho aj položku Druh (Kind). Tu uvidíte buď Universal alebo 64-bit.

Obmedzená životnosť Rosetty?

Okrem toho môžete nájsť info aj v rámci Activity Monitor, kde v stĺpci Architecture uvidíte pri aplikáciách buď Apple alebo Intel.

Ďalším riešením je aj stránka isapplesiliconready.com, na ktorej nájdete aktualizovaný prehľad dostupných aplikácií pre M1.

Pokiaľ ide o emulátor Rosetta 2, pôjde pravdepodobne iba o dočasné riešenie. Pôvodnú Rosettu Apple prestal podporovať po troch rokoch od spustenia, kedy mala zjednodušiť prechod z PowerPC na Intel.

komentárov
  1. Používanie viac výrazov v rámci jedného článku nieje na škodu
   Autor môže napísať článok spisovne ale bežný človek to môže do vyhľadávača (Google, Bing…) napísať slangovo alebo tou zdrobneninou a ak nechce portál prísť o návštevníka tak skúša všetko ;-)

   a myslím si že každý kto ovláda spisovnú slovenčinu by to aj tak napísal do vyhľadávača po anglicky :D

   0
   1
 1. Ad 1: Nepoužívame ich stále, v článku sa striedajú so slovom aplikácia. Ad 2: Pretože sú používané aj v oficiálnej slovenskej komunikácii Apple a vychádzajú zo slova app. Ad 3: Má to aj praktický rozmer, slovo apka je výrazne kratšie a v určitých situáciách to nie je na škodu. Pekný deň prajeme Dusan :)

  1
  5
  1. Hm, na mňa tiež výraz “appka” pôsobí veľmi sedlácky až infantilne, ale prosím – slovným prejavom každý podáva základnú informáciu o sebe samom, rovnako ako vzhľadom. Aspoň druhá strana hneď vie, na čom je.

   3
   1
   1. Nehovor za vsetkych, mne je to uplne jedno ako to volaju lebo viem o com

    PS: keby ti to vadilo podla toho na co sa tu hras, tak uz necitas ani tento clanok

    1
    3
 2. Dik za tip. Aj ked nejak to neriesim. Zatial sa mi podarilo nainstalovat a spustit vsetko co som potreboval. A vykon je vyborny. Uvidime casom, ked sa naotvara vela okien, na starom MBA ma zacinał stvat ventilator, tu ziadny nie je :-)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aké hry podporujú Apple M1?

M1 Pro a M1 Max svojím výkonom určite ohúria. Ako sa ale správajú nové čipy z dielne Apple pri hrách? Tie sú, takisto ako iné komplexné programy náročné na hardvér, aj keď trocha iným spôsobom. Ako si nové čipy M1 dokážu poradiť s hrami a aké výkony dosahujú pri viacerých AAA herných tituloch?