Vývojárovi sa podarilo spustiť virtualizáciu Windowsu na Macu s M1

Alexander Graf úspešnou virtualizáciou ukázal, že na M1 dokáže pracovať aj systém Microsoftu.

Je to zaujímavé zistenie, pretože M1 čip nedpodporuje Windows a v súčasnosti neexistuje ani riešenie vo forme Boot Campu ako pre Intel Macy. Veľa používateľov by pritom možnosť spúšťať na Macu aj Windows uvítalo.

Alexanderovi sa to podarilo s využitím open-source virtualizéru QEMU a bez emulácie. Pomocou nástroja vytvoril ARM verziu Windowsu vhodnú pre M1 Mac. Ako uviedol, Windows ARM64 dokáže spúšťať x86 aplikácie veľmi dobre, aj keď nie je tak rýchly ako emulátor Rosetta 2 od Apple.

Vývojár virtualizoval Windows ARM64 Insider Prieview pomocou Hypervisor.framework. Podľa Apple umožňuje proces interakciu medzi virtualizačnými technológiami bez nutnosti kernelových rozšírení.

Graf verí, že sa mu podarí svoj pokus zopakovať a ďalej na virtualizácii pracovať, aj keď jasne hovorí, že zatiaľ sa o plne funkčnom a stabilnom systéme hovoriť nedá. Dôležité však je, že je Windows na nových Macoch s M1 procesormi možné spustiť.

Celý proces virtualizácie a doplnkové info si môžete pozrieť tu.

Za Apple sa na túto tému vyjadril šéf vývojárov Craig Federighi, ktorý loptičku hodil Microsoftu. Príchod Windowsu na Apple Silicon Macy podľa neho závisí práve od autorov operačného systému. Čip M1 obsahuje technológie potrebné pre chod Windowsu a je na rozhodnutí Microsoftu, či vydá ARM verziu svojho systému pre platformu Mac.

zdroj: MacRumors

komentáre
  1. Spustil sice ARM Windows, ale bez akejkolvek hw akceleracie (v podstate v safe mode), kedze nema drivery pre Apple hypervisor (a ani ich mat nebude, pokial ich Apple nenapise), cize tie Windows bezia asi tak “rychlo” ako na Raspberry Pi.
    Parallels aj VMWare musia pouzivat Apple hypervisor na M1 (na Intel verzii sa dalo este v Cataline zvolit, ci pouziju Apple hypervisor alebo vlastny), takze su vlastne uz len GUI a frontend, nic viac..

    0
    1
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť