Facebook kritizuje Apple za anti-trackovanie, Apple oponuje transparentnosťou

Nové nastavenia súkromia, ktoré Apple plánuje v iOS, obmedzia sledovanie aktivity používateľov aplikácií, ktorú vedia využívať marketéri na cielenú reklamu. To sa nepáči Facebooku, podľa ktorého tento krok ohrozuje slobodný internet.

O čo ide?

Apple po novom zavádza upozornenia, ktoré sa na displeji zobrazia vždy, keď niektorá aplikácia bude chcieť sledovať vašu činnosť. Súčasťou notifikácie je možnosť povoliť alebo nepovoliť sledovanie. Vďaka sledovaniu môžu tvorcovia reklám presnejšie cieliť svoj obsah a sledovať aj efektivitu kampaní. Nová anti-trackovacia funkcionalita má byť povinnou súčasťou aplikácií už po novom roku.

Profit, nie ochrana súkromia

Facebook sa s Apple ťahá za prsty už dlho a priebežne na seba obe strany vzájomne reagujú ohľadom tejto kauzy. Sociálna sieť aktuálne hovorí o dopadoch na malé podniky, ktoré sa v súčasnosti snažia prežiť a na internet bez obmedzení ako komunikačný kanál sa spoliehajú viac ako kedykoľvek predtým.

Rozhodnutie Apple nie je podľa Facebooku motivované ochranou súkromia, ale ziskom. V aktuálnom nastavení vidí dvojity meter – sprísnenie pravidiel sa podľa Facebooku nebude týkať reklám Apple.

Facebook sa pasoval do role ochrancu malých podnikov v printovej reklame, ktorú uverejnil Wall Street Journal

Možnosť voľby

Cupertino samozrejme na vec reagovalo a jeho vyjadrenie kladie dôraz na používateľov. Tí majú podľa značky právo vedieť, kedy sú ich dáta zaznamenávané a zdieľané medzi aplikáciami a webstránkami. Zároveň by mali mať podľa Apple možnosť rozhodnúť sa, či takúto zdieľanie chcú alebo nie. Od Facebooku (a iných služieb) nežiada zmeniť svoj prístup k trackovaniu, ale to, aby skrátka dali ľuďom na výber.

Takisto spoločnosť bližšie informuje o možnostiach pre vývojárov pri nastavovaní spomínanej výzvy k sledovaniu činnosti používateľa. Text, ktorý sa človeku zobrazí, si budú môcť prispôsobiť, aby lepšie vysvetlili výhody toho, ak používateľ sledovanie povolí.

Spomínaná možnosť prispôsobenia textu notifikácie

zdroj: Bloomberg, Apple

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple chce do roku 2024 predstaviť vlastné auto!

Spoločnosť podľa čerstvých zákulisných informácií napreduje v oblasti technológie samoriadiacich automobilov a chce sa zamerať na výrobu osobných vozidiel, ktoré by mohli obsahovať vlastnú prelomovú technológiu batérií.
pokračovanie článku

Dostali ste pod stromček nový Mac? Tieto aplikácie sa vám môžu zísť!

Pod stromčekom ste možno objavili nový počítač. Keď ste si prezerali krabicu, zistili ste, že je od spoločnosti Apple. S radosťou ste krabicu otvorili, rozbalili váš nový Mac, spustili ho, chvíľu ste sa orientovali v operačnom systéme macOS (keď ste prešli z Windowsu, ostrieľaní "appláči" už vedia) a teraz rozmýšľate, aké aplikácie by sa pre vás na začiatok mohli hodiť. V tomto článku vám preto predstavíme pár TOP aplikácií pre nových užívateľov Mac.