Apple spolupracuje s BMW na futuristickom CarKey

Cupertino podľa najnovších informácií pripravuje riešenie, ktoré umožní nosiť kľúč od auta v iPhone s bavorskou automobilkou. Tá by sa mohla stať prvou, ktorá túto možnosť ponúkne svojim zákazníkom.

Líder na ceste za inováciami

Ako si všimol 9to5Mac v kóde iOS 14, práve BMW sa podieľa na vývoji futuristického riešenia pre automobily. Značka pre portál nič nepotvrdila, ale ani nepoprela:

“Prosím pochopte, že v tejto chvíli nemôžeme reagovať na vašu otázku ani poskytnúť bližšie detaily. Odporúčame vám našu tlačovú správu.”

Decembrová správa, na ktorú automobilka odkazuje, hovorí o zavádzaní nového štandardu digitálnych kľúčov pre smartfóny a hodinky. Spomína sa v nej možnosť “poskytnúť zákazníkom jednoduchý prístup k vozidlu bez kľúča, ktorý je kľúčovou oblasťou inovácie”. V súčasnosti je už možné odomykať, štartovať či dokonca zdieľať kľúč s ostatnými pomocou BMW Digital Key, ktorý je súčasťou platformy BMW Connected. Značka to však považuje iba za úvodné kroky na ceste za inováciami, ktorú chce celosvetovo viesť.

To, že Apple sa rozhodol spolupracovať práve s bavorskou spoločnosťou nie je veľkým prekvapením. BMW bolo prvou automobilkou, ktorá implementovala Apple infotainment systém CarPlay.

Väčší komfort aj bezpečie

Súčasný Digital Key 2.0 umožňuje krátkovlnné bezdrôtové spojenie NFC (Near Field Communication), vďaka ktorému je možné bezkontaktne komunikovať so zariadeniami ako smartfón či tablet. A to aj vo chvíli, keď sa zariadenie vybije.  To umožňuje vzájomné prepájanie vozidiel a širokej škály zariadení. Nová generácia 3.0 má priniesť pasívny bezkľúčový prístup, ktorý bude reagovať na základe polohy s využitím ultra širokopásmového pripojenia UWB. To znamená možnosť interagovať s vozidlom bez nutnosti vyťahovať zariadenie z vrecka. Riešenie navyše ponúkne maximálnu ochranu pred odcudzením a umožní precíznu lokalizáciu medzi zariadením a vozidlom.

Pre zabezpečenie tejto novej funkcionality, ktorá má nielen priniesť väčší komfort ale aj nové možnosti na základe lokácie, Car Connectivity Consortium (ktorého súčasťou je aj Apple) akuálne vývija novú špecifikáciu. Tá je založená na Bluetooth Low Energy v spojení s Ultra-Wideband. Má umožniť bezkľúčový prístup aj bezpečné a presné polohovanie.

O krok menej – prikladanie zariadenie ku kľučke má byť minulosťou

Digital Key 3.0 bude teda ťažiť z ultra širokopásmového čipu, ktorým sú vybavené jedenástkové modely Apple smartfónu. Ultra-wideband zatiaľ Apple využil najmä na lepší prenos dát cez AirDrop. Zo širokopásmového čipu by mal ťažiť aj očakávaný AirTag pre sledovanie zariadení. A treťou vecou bude práve vyvíjaný CarKey.

Aké funkcie CarKey ponúkne

Ako sme už spomenuli, bude možné odomykať, zamykať či štartovať vozidlá cez iPhone či Apple Watch spôsobom ako sme zvyknutí pri tradičných autokľúčoch. Virtuálne kľúče sa budú nachádzať v Peňaženke s možnosťou expresnej autentifikácie bez kódu či Face ID pre rýchlejšiu interakciu. Kľúče bude takisto možné zdieľať cez Správy.

Najnovšie sa objavili na Twitteri používateľa DongleBookPro aj screenshoty CarKey, kde vidno ako by jeho rozhranie mohlo vyzerať. Ťuknutím na obrázok auta sa zobrazia podrobnosti ako model či značka, ktorá kľúč vydala. Bude takisto možné vybrať si úroveň prístupnosti pre CarKey – prístup iba ku kufru, prístup k odomykaniu a plný prístup (odomykanie a riadenie vozidla).

Náhľady pripravovaného CarKey

zdroj: 9to5Mac, DongleBookPro

komentár
 1. otazka bude bezpecnost, kedze fabriky si moc nedavaju zalezat na bezpecnosti svojich aktualnych rieseni otvarania aut

  inak myslim ze takuto ficuru uz auta mavaju cez apky, teda ak zrovna nemas smolu lebo:
  1. ty mas auto model 2017, ale je to funkcne az od modelu 2018
  2. pripadne mas spravny model, ale smola v tom ze v zahranici je podporovane, u nas nie

  skratka vsetko veci ktore ti zlepsia naladu :)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Takto budú vyzerať novinky v iOS 17

Apple už o pár týždňov predstaví operačný systém iOS 17 pre iPhone a preto niet divu, že v poslednej dobe čítame veľa o tom, aké zmeny by mala táto verzia OS priniesť.