Apple predstavil nový 13-palcový MacBook Pro

V predaji sú dve generácie MacBooku Pro.

Zdá sa, že to ticho pred búrkou malo naozaj čo dočinenia s ohlasovaním nových produktov. Apple totiž práve oznámil nový 13-palcový MacBook Pro.

Hneď na úvod tak prichádza sklamanie pre ľudí, ktorí očakávali, že aj tu dôjde po vzore väčšieho modelu k zväčšeniu uhlopriečky aspoň o jeden palec. Napriek tomu si ale 13-palcový MacBook Pro príde na viac než potešujúce zmeny.

Tou najvýraznejšou a najdôležitejšou zmenou je staro-nová klávesnica Magic Keyboard s nožnicovým mechanizmom. Apple tak od dnešného dňa nepredáva ani jeden počítač s kontroverznou Butterfly klávesnicou. Tá bola uvedená poprvýkrát v 12“ MacBooku a Apple ju prezentoval ako inovatívny mechanizmus, ktorý dodá klávesniciam tenkosť a tichosť. Žiaľ, spolu s tým prišli problémy so zasekávaním a precitlivenosťou na zrnká prachu a špiny, a tieto problémy sa aj napriek úsiliu a dvom refreshom nepodarilo opraviť. Nastal tak najvyšší čas s ňou skoncovať. Po vzore ostatných MacBookov aj tento má samostatné ESC tlačidlo.

13-palcovy MacBook Pro 2020 klavesnica
Nová Magic Keyboard klávesnica ponúka tradičný mechanizmus v novom kabáte, Touch Bar a samostatné Escape tlačidlo

Nový 13-palcový MacBook Pro je po dizajnovej stránke totožný s predošlým modelom. Počítač sa môže ale pochváliť výrazným navýšením výkonu. Totiž, všetky verzie sú vybavené 4-jadrovým procesorom Intel.

Lacnejší, no starší

Za zmienku stojí, že dvojica lacnejších modelov (1499€ a 1749€) ponúkne procesor Intel Core i5 8. generácie so základnou frekvenciou 1.4GHz, 128MB eDRAM a podporou Turbo Boost až do 3.9 GHz. K dispozícii je aj voliteľná konfigurácia s 1.7GHz Core i7, 128MB eDRAM a podporou Turbo Boost až do 4.5 GHz. Tieto modely ponúkajú 8GB LPDDR3 RAM s taktom 2133MHz a možnosťou 16GB konfigurácie, 256GB alebo 512GB SSD s možnosťou voliteľnej konfigurácie do 2TB a grafickým čipom Intel Iris Plus Graphics 645. Tieto modely aj naďalej disponujú dvomi Thunderbolt 3 portami.

13-palcovy MacBook Pro 2020 vyklapaci
Prvé, čo odklopení veka nového MacBooku Pro uvidíte, je nová klávesnica.

Drahší, ale nekompromisný

K dispozícii sú teda aj dva high-endové modely (2129€ a 2379€) osadené čerstvo predstaveným procesorom Intel Core i5 10. generácie a s frekvenciou 2GHz, Turbo Boost do 3.8GHz a 6MB L3 cache. Dostupná je však aj voliteľná konfigurácia s 2.3GHz Intel Core i7 s Turbo Boost do 4.1GHz a 8MB L3 cache. Procesory sľubujú až 2,8-násobný nárast výkonu oproti predošlej základnej verzii s dvomi jadrami.

13-palcovy MacBook Pro 2020 Final Cut Pro
Renderovanie 4K videa je pre nový 13-palcový MacBook Pro hračka

Počítače sú ďalej osadené rýchlejšou 16GB LPDDR4X RAM s frekvenciou 3733MHz a možnosťou konfigurácie až 32GB. Počítač napokon sľubuje novú Intel Iris Plus grafiku s až o 80% vyšším výkonoma podporou 6K rozlíšenia na Pro Display XDR.

Zariadenie tiež ponúka 512GB alebo 1TB SSD s možnosťou konfigurácie až do 4TB. Celkovo sa môžu užívatelia tešiť na dvojnásobné úložisko s rýchlosťou sekvenčného zápisu až do 3GB/s.

13-palcovy MacBook Pro 2020 Sidecar
A ak vám 13 palcov nestačí, pracovnú plochu si môžete rozšíriť s Pro Display XDR alebo iPadom Pro vďaka funkcii Sidecar.

Zabezpečenie zariadenia má na starosti Apple T2 Security Chip, s ktorým je úzko previazaná funkcia Touch ID a už pri zapínaní počítača kontroluje, či neobsahuje škodlivý kód. Čip obsahuje Secure Enclave koprocesor, ktorý predstavuje základ pre zabezpečené zapnutie macOS a rieši šifrovanie úložiska. Taktiež zahŕňa funkcionalitu SMC a radičov zvuku a SSD. Plus zabezpečuje podporu Hey Siri.

Samotný počítač je dostupný v striebornej alebo vesmírnej šedej.

13-palcovy MacBook Pro 2020 Affinity Photo
Fotím, fotíš, fotíme, retušujem, retušuješ, retušujeme.
komentáre
  1. Ja som presiel z mensieho macbooku na vacsi 15″. Spat by som uz nesiel. Aj ked som si nakonfiguroval vlastne parametre(32GB RAM, 1 TB SSD), tak 15″ za ten priplatok mi dava viac: vacsi display, vacsi vykon, ext. grafika 2399 vs 2999

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť