Apple predstavil nový 13-palcový MacBook Pro

V predaji sú dve generácie MacBooku Pro.

Zdá sa, že to ticho pred búrkou malo naozaj čo dočinenia s ohlasovaním nových produktov. Apple totiž práve oznámil nový 13-palcový MacBook Pro.

Hneď na úvod tak prichádza sklamanie pre ľudí, ktorí očakávali, že aj tu dôjde po vzore väčšieho modelu k zväčšeniu uhlopriečky aspoň o jeden palec. Napriek tomu si ale 13-palcový MacBook Pro príde na viac než potešujúce zmeny.

Tou najvýraznejšou a najdôležitejšou zmenou je staro-nová klávesnica Magic Keyboard s nožnicovým mechanizmom. Apple tak od dnešného dňa nepredáva ani jeden počítač s kontroverznou Butterfly klávesnicou. Tá bola uvedená poprvýkrát v 12“ MacBooku a Apple ju prezentoval ako inovatívny mechanizmus, ktorý dodá klávesniciam tenkosť a tichosť. Žiaľ, spolu s tým prišli problémy so zasekávaním a precitlivenosťou na zrnká prachu a špiny, a tieto problémy sa aj napriek úsiliu a dvom refreshom nepodarilo opraviť. Nastal tak najvyšší čas s ňou skoncovať. Po vzore ostatných MacBookov aj tento má samostatné ESC tlačidlo.

13-palcovy MacBook Pro 2020 klavesnica
Nová Magic Keyboard klávesnica ponúka tradičný mechanizmus v novom kabáte, Touch Bar a samostatné Escape tlačidlo

Nový 13-palcový MacBook Pro je po dizajnovej stránke totožný s predošlým modelom. Počítač sa môže ale pochváliť výrazným navýšením výkonu. Totiž, všetky verzie sú vybavené 4-jadrovým procesorom Intel.

Lacnejší, no starší

Za zmienku stojí, že dvojica lacnejších modelov (1499€ a 1749€) ponúkne procesor Intel Core i5 8. generácie so základnou frekvenciou 1.4GHz, 128MB eDRAM a podporou Turbo Boost až do 3.9 GHz. K dispozícii je aj voliteľná konfigurácia s 1.7GHz Core i7, 128MB eDRAM a podporou Turbo Boost až do 4.5 GHz. Tieto modely ponúkajú 8GB LPDDR3 RAM s taktom 2133MHz a možnosťou 16GB konfigurácie, 256GB alebo 512GB SSD s možnosťou voliteľnej konfigurácie do 2TB a grafickým čipom Intel Iris Plus Graphics 645. Tieto modely aj naďalej disponujú dvomi Thunderbolt 3 portami.

13-palcovy MacBook Pro 2020 vyklapaci
Prvé, čo odklopení veka nového MacBooku Pro uvidíte, je nová klávesnica.

Drahší, ale nekompromisný

K dispozícii sú teda aj dva high-endové modely (2129€ a 2379€) osadené čerstvo predstaveným procesorom Intel Core i5 10. generácie a s frekvenciou 2GHz, Turbo Boost do 3.8GHz a 6MB L3 cache. Dostupná je však aj voliteľná konfigurácia s 2.3GHz Intel Core i7 s Turbo Boost do 4.1GHz a 8MB L3 cache. Procesory sľubujú až 2,8-násobný nárast výkonu oproti predošlej základnej verzii s dvomi jadrami.

13-palcovy MacBook Pro 2020 Final Cut Pro
Renderovanie 4K videa je pre nový 13-palcový MacBook Pro hračka

Počítače sú ďalej osadené rýchlejšou 16GB LPDDR4X RAM s frekvenciou 3733MHz a možnosťou konfigurácie až 32GB. Počítač napokon sľubuje novú Intel Iris Plus grafiku s až o 80% vyšším výkonoma podporou 6K rozlíšenia na Pro Display XDR.

Zariadenie tiež ponúka 512GB alebo 1TB SSD s možnosťou konfigurácie až do 4TB. Celkovo sa môžu užívatelia tešiť na dvojnásobné úložisko s rýchlosťou sekvenčného zápisu až do 3GB/s.

13-palcovy MacBook Pro 2020 Sidecar
A ak vám 13 palcov nestačí, pracovnú plochu si môžete rozšíriť s Pro Display XDR alebo iPadom Pro vďaka funkcii Sidecar.

Zabezpečenie zariadenia má na starosti Apple T2 Security Chip, s ktorým je úzko previazaná funkcia Touch ID a už pri zapínaní počítača kontroluje, či neobsahuje škodlivý kód. Čip obsahuje Secure Enclave koprocesor, ktorý predstavuje základ pre zabezpečené zapnutie macOS a rieši šifrovanie úložiska. Taktiež zahŕňa funkcionalitu SMC a radičov zvuku a SSD. Plus zabezpečuje podporu Hey Siri.

Samotný počítač je dostupný v striebornej alebo vesmírnej šedej.

13-palcovy MacBook Pro 2020 Affinity Photo
Fotím, fotíš, fotíme, retušujem, retušuješ, retušujeme.
komentáre
  1. Ja som presiel z mensieho macbooku na vacsi 15″. Spat by som uz nesiel. Aj ked som si nakonfiguroval vlastne parametre(32GB RAM, 1 TB SSD), tak 15″ za ten priplatok mi dava viac: vacsi display, vacsi vykon, ext. grafika 2399 vs 2999

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple chce do roku 2024 predstaviť vlastné auto!

Spoločnosť podľa čerstvých zákulisných informácií napreduje v oblasti technológie samoriadiacich automobilov a chce sa zamerať na výrobu osobných vozidiel, ktoré by mohli obsahovať vlastnú prelomovú technológiu batérií.
pokračovanie článku

Dostali ste pod stromček nový Mac? Tieto aplikácie sa vám môžu zísť!

Pod stromčekom ste možno objavili nový počítač. Keď ste si prezerali krabicu, zistili ste, že je od spoločnosti Apple. S radosťou ste krabicu otvorili, rozbalili váš nový Mac, spustili ho, chvíľu ste sa orientovali v operačnom systéme macOS (keď ste prešli z Windowsu, ostrieľaní "appláči" už vedia) a teraz rozmýšľate, aké aplikácie by sa pre vás na začiatok mohli hodiť. V tomto článku vám preto predstavíme pár TOP aplikácií pre nových užívateľov Mac.