Aké novinky prináša macOS 10.15.4 Catalina?

Apple tento týždeň vydal nový operačný systém macOS 10.15.4 Catalina a už teraz môžete bez problémov aktualizovať svoj počítač na túto verziu operačného systému. Aktualizácia pritom prináša množstvo noviniek, ktoré potešia nielen bežných užívateľov, ale aj profesionálov, ktorí používajú svoj Mac na produktivitu.

Medzi najväčšie novinky istotne patrí možnosť zdieľania priečinkov cez iCloud Drive. Znamená to, že ak potrebujete s niekým zdieľať priečinok, napríklad s ostatnými členmi svojho tímu, teraz už na to nemusíte používať služby tretích strán ani zdieľať svoj profil. Po novom totiž môžete priamo vo Finderi nechať vygenerovať odkaz na zložku, ktorú chcete zdieľať. Máte pritom na výber, či chcete priečinok zdieľať so všetkými, ktorí obdržia odkaz na priečinok, alebo len s vybranými užívateľmi. Takisto môžete nastavovať, či hostia môžu upravovať súbory a zložky, alebo len prezerať a sťahovať do svojho počítača.

Aktualizáciou si prešla aj funkcia Čas pred obrazovkou, so zameraním hlavne na deti. Po novom môžu rodičia nastaviť, s kým a kedy môžu deti komunikovať s uloženými kontaktmi. Takisto je možné obmedziť, aké hudobné videá môžu deti sledovať, čo je užitočné keďže mnoho videoklipov nevyzerá zrovna najvhodnejšie pre maloletých. Keď už spomíname hudbu, Apple Music po novom podporuje zobrazovanie textov aj na Macu, užívatelia sa tiež môžu prekliknúť na konkrétne pasáže skladby podľa spievaného textu.

Safari po novom obdržalo možnosť importu hesiel z Chrome do iCloud Keychain, odkiaľ sa následne synchronizujú so Safari na všetkých vašich zariadeniach. Pribudli tiež nové ovládacie prvky na duplikovanie tabov alebo zatvorenie všetkých tabov napravo od aktuálne zobrazeného tabu. Napokon je tu vec, ktorá tu mala byť už dávno: podpora HDR na Netflixe na kompatibilných displejoch. Pri displejoch ešte ostaneme: Pro Display XDR po novom umožňuje užívateľom nastaviť si vlastné referenčné režimy. Používatelia si môžu prispôsobiť farebnú škálu, biely bod, svietivosť a prenosovú funkciu podľa svojich potrieb.

Špecialitou, ktorú si osobne pamätám ešte zo Samsung Galaxy S4, je možnosť ovládania kurzora hlavou. V rámci prístupnosti tak môžete hýbať myšou len s pomocou hýbania svojej hlavy. A aj keď túto funkciu nemusíte potrebovať, môžete si ňou aspoň rozcvičiť krk, pokiaľ sedíte 10 hodín za obrazovkou počítača a dokončujete svoju diplomovú prácu alebo prácu z home office :-).

Inou novinkou je funkcia Univerzálnych nákupov. Apple v podstate prevzal systém, s ktorým chcel Microsoft spraviť revolúciu v ekosystéme počítačov a telefónov s Windows 10 a Xbox One tak, že ak ste si kúpili aplikáciu na jednom zariadení, mali ste ju mať okamžite prístupnú na ostatných zariadeniach bez toho, aby ste si ju museli znovu kupovať. V prípade Microsoftu však k výraznej revolúcii v tomto smere nedošlo a teraz je na rade Apple. Univerzálne nákupy zjednocujú App Store na iPhone, iPade, Macu a Apple TV, takže ak je nejaká aplikácia dostupná pre mobilné zariadenia aj Mac, stačí si ju kúpiť len raz. Napríklad známy kalendár Fantastical.

Apple tiež veľmi zaujímavo rozšíril Apple Arcade. Po novom sa vám zobrazujú naposledy hrané hry, čím získate rýchly prístup k svojim posledne hraným titulom na hociktorom vašom zariadení, na ktorom je hra podporovaná. Samozrejme za predpokladu, že máte predplatenú službu Arcade.

No a nakoniec tu máme niekoľko zásadných opráv a vylepšení:

 • HDR výstup pre displeje a televízory tretích strán kompatibilné so štandardom HDR10, ktoré sú pripojené cez DisplayPort alebo HDMI.
 • Podpora autentifikácie OAuth v Outlook.com účtoch pre ich lepšie zabezpečenie.
 • Podpora migrácie CalDAV-u pri upgrade na pripomienky v iCloude na sekundárnom zariadení.
 • Riešenie problému, v dôsledku ktorého sa text kopírovaný medzi apkami mohol v tmavom režime javiť ako neviditeľný.
 • Oprava problému s nesprávnym zobrazovaním dlaždíc captcha v Safari.
 • Riešenie problému, v dôsledku ktorého ste mohli dostávať hlásenia pre pripomienky, ktoré už boli dokončené.
 • Oprava problému s jasom obrazovky na displeji LG UltraFine 5K po zobudení zo spánku.
komentárov
 1. Zdravim svoj imac 2015 som aktualizoval na Catalinu. Instalacku stiahlo nainstalovalo a nasledoval restart imacu a tam to zastalo. Po uvodnej zvucke ostala cierna obrazovka z logom apple a pol casova usecka znazornujuca priebeh nacitavania sa zasekla hned na zaciatku. V tejto pozicii to ostalo 5 hodin. Pc som vypol a znova zapol a opat sa stalo to iste. Prosim viete mi poradit? Som v bratislave ak by sa nasiel niekto co mi s tym vie aj osobne pomoct tak rad zaplatim. Moj email [email protected]

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.