macOS 10.15 rozdelí iTunes na samostatné aplikácie – hudbu, podcasty a filmy

Zdá sa, že doba iTunes sa blíži ku koncu. Apple údajne pracuje na novom hudobnom prehrávači na báze iOS.

Podľa vývojára Steva Troughton-Smitha Apple plánuje v ďalšej verzii macOS rozdeliť iTunes na niekoľko samostatných aplikácií. O konkrétne dôkazy sa Smith na Twitteri nepodelil, je si však celkom istý, že nás čakajú nové apky pre Mac založené na rozhraní UIKit, na ktorom bežia aplikácie pre iOS.

Malo by tak ísť o tzv. Marzipan aplikácie s univerzálnym iOS/macOS kódom, ktoré Apple predstavil minulý rok s macOS Mojave. Tento systém obsahuje prvé lastovičky tohto API (Mac verzie apiek Domácnosť, Diktafón, Akcie…) a je pravdepodobné, že hudobný klient bude ďalšou z nich. Na júnovej WWDC by s novým macOS malo byť predstavené aj vývojárske rozhranie na portovanie vlastných iPad aplikácií.

Troughton-Smith spomína minimálne aplikácie pre hudbu, podcasty a knihy (zrejme prerobené Apple Books s podporou pre audioknihy). Filmy a seriály sa pravdepodobne udomácnia v nedávno oznámenej TV aplikácií, ktorá sa na jeseň prvýkrát dostane aj na Mac, spolu s novou streamovacou službou.

Ako sa Apple postaví k ostatným funkciám iTunes, ako je napríklad synchronizácia a zálohovanie iOS zariadení, ostáva záhadou. Možno samostatná aplikácia na manažment iOS zariadení? Alebo ostane iTunes najbližšie roky voliteľným legacy softvérom?

Dozvieme sa už o cca dva mesiace na tohtoročnej WWDC konferencii.

Apple Music by mohla po novom na všetkých platformách zdieľať ten istý kód.
komentáre
  1. Univerzalny iOS/macOS kod – mozeme cakat aplikacie, ktore budu na macOS vyzerat tak hnusne, a budu take neprehladne a neintuitivne ako na iOS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť