Apple v roku 2020 prejde na ARM, ráta s tým aj Intel

O čoskorom prechode Macov na vlastné procesory Applu sa hovorí už dlhšie, teraz sa dohady začínajú množiť.

Najnovšie správy od Bloombergu potvrdzuje server Axios. Apple začne s prechodom na vlastnú ARM architektúru už budúci rok, udávajú to viaceré zdroje, vrátane vývojárov a samotného Intelu.

Bude to tak presne 15 rokov po tom, ako Steve Jobs svetu oznámil, že Mac prejde z architektúry PowerPC na Intel. Vývojári a používatelia museli vtedy prejsť dočasnou prechodnou fázou trvajúcou niekoľko rokov a inak to nebude asi ani teraz.

Apple má však lepšiu a rozsiahlejšiu podporu tvorcov softvéru ako kedykoľvek predtým a tieto plány už dal do pohybu. Ako sme písali v stredu, spoločnosť chce už v lete predstaviť nástroje na prenos iPadových aplikácií na macOS. Do roku 2021 chce mať funkčný ekosystém iPhone, iPad a Mac aplikácií na rovnakej softvérovej báze.

Otázkou ostáva, či Apple začne zľahka, napríklad malým 12“ MacBookom, alebo sa vrhne priamo na svoje Pro laptopy a desktopy. Takisto bude zaujímavé sledovať výkonnostné rozdiely medzi čipmi od Intelu a novou architektúrou. Ak sa pozrieme na najnovší iPad Pro, budúcnosť vyzerá celkom sľubne. 

Najhoršou správou je to pre samotný Intel, ktorého by Apple touto migráciou pripravil o zhruba 5 % celkových ziskov.

komentárov
  1. Prechod z PowerPC na Intel byla nutnost dana okolnostmi. Prechod z Intelu na ARM by pak byla jen samoucelna hloupost.

    lvquo: Asi je to predcasna otazka, pokud ale dojde ke kompletnimu prechodu, nemyslim si, ze to nejak ovlivni dobu podpory jednotlivych stroju ze strany Applu. Proste posledni Intel Mac + 5-7 let novych systemu. Otazkou spise je, jak to bude s podporou abandoned platformy ze strany vyvojaru, velka snaha uz zde asi cekat nelze. A ARM Mac pak bude definitivni konec profi segmentu na Macu a postupne i Macu jako takoveho, protoze tem co na tom zustanou, budou vyhledove stacit iPady. Apple to tak konecne dopracuje tam, kam s Macem leta miri…

  2. No, ono to s tim prechodem od PPC zase az takova nutnost nebyla. Stýv se vymlouval na IBM, ze vazne vyvoj G procesoru. Ale pravda byla nekde mezi zejo. Dalsi procesory “G6” by strcili do kapsy i dnesni intel x. I dneska lidi pracujou na G5 strojich bez zadrhelu. To je realita, ale ne ta ktera by se eplu libila a Styvovi uz vubec.

    Nicmene prechod na vlastni arm bude uplne jinej level. Uzavrenost PPC stroju nakombinovana s dnesni politikou… Hmmmm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Inštalovať iOS 14 alebo nie?

Nový iOS prináša viacero zaujímavých zmien aj nových funkcií. Dôležitá je však aj otázka: aktualizovať už teraz alebo radšej ešte počkať?