Nový MacBook Pro má problém, najdrahší model je pomalší, než minuloročný

Apple iba minulý týždeň updatoval svoju líniu notebookov MacBook Pro a vôbec poprvýkrát tak ponúkol svojim užívateľom také novinky ako True Tone displej alebo šesťjadrový procesor Core i9.

Procesor Core i9-8950HK operuje na frekvencii 2.9GHz, podporuje Turbo Boost až do 4.2GHz a disponuje 12MB L3 cache. Jedná sa však len o voliteľné prémium, za ktoré si užívatelia priplatia $300, respektíve 480€ v Európe. Vďaka tomu začínajú hardvérové konfigurácie s Core i9 až na 3 099 dolároch alebo 3 279€, čo nie je zrovna zanedbateľný peniaz. Vo výsledku ale užívatelia dostanú slabšie zariadenie.

Jedným z prvých majiteľov nového 15″ MacBooku Pro s Core i9 je aj youtuber Dave Lee. Už po chvíli si ale v záujme o benchmark všimol, že počítač je pomalší, než by sa dalo čakať. Dokonca je pomalší, než modely z roku 2017 s procesorom Core i7. Pri snahe vyrenderovať 4K video pomocou kodeku H.264 v Adobe Premiere Pro trvalo novému notebooku s Core i9 39 minút a 27 sekúnd, než sa renderovanie skončilo. Minulému ročníku so štvorjadrovým Core i7 to však trvalo len 35 minút a 22 sekúnd, čo je o 4 minúty menej.

Adobe Premiere Pro MacBook Pro Core i9

Na vine je pritom chladenie a spotreba 45 W, ktorej sa musí procesor prispôsobiť. V snahe prispôsobiť sa požiadavkom Applu tak procesor operuje v štandardných podmienkach pomalšie, než minulá generácia. Akonáhle sa ale so zariadením pracuj v chlade, i9 sa prejaví v plnej sile. Keď dal totiž youtuber znovu vyrenderovať video s MacBookom v mrazničke, proces trval len 27 minút a 18 sekúnd. Počítač si vie podľa potreby podtaktovať procesor a podľa youtubera to robí už krátko po zapnutí. Miesto 2,9GHz beží iba na 2,2GHz.

Momentálne nie je jasné, ako veľmi je problém rozšírený, najmä preto, že sa počítač začal predávať iba minulý týždeň. Spoločnosť tak má ešte dostatok času na to, aby zareagovala a nejakým spôsobom vyriešila problém. Medzi vhodnými riešeniami sa javí napr. permanentné podtaktovanie procesoru pomocou softvérového updatu alebo výmena teplovodivej pasty na účet podniku.

MacBook Pro Core i9 Slow

komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.