Mac mini dostáva prvé recenzie: Zaujme profesionálov, môže odradiť cenou

Mac mini

Apple po dlhých rokoch konečne oznámil a začne predávať nový Mac mini s dlho očakávanými vylepšeniami. Ako sa k nim postavili recenzenti?

Každý webový portál prináša vlastný názor na to, k akým zmenám došlo. Jednou z vecí, ktoré sa však vôbec nezmenili, je dizajn, ktorý sa dočkal len novej farby a tak sa nedostali na trh napriek vyššiemu výkonu a zameraniu na profesionálneho užívateľa žiadne futuristické tvary či termálne jadrá, ako mnohí očakávali po vydaní Mac Pro. Jedným z nich bol aj Jason Snell zo Six Color’s:

V posledných pár rokoch Intel presadzoval myšlienku extrémne malých desktopov, čo donútilo ľudí ako ja špekulovať o tom, že nový Mac mini môže byť ešte viac mini. To sa nestalo. Apple sa rozhodol naďalej používať súčasný dizajn, teda nízky schodík z opracovaného hliníku a so zaoblenými rohmi. Jediným skutočným rozdielom je, že je tmavší, keďže bol starý strieborný motív nahradený novým Space Gray vizuálom.

Mac mini

Mac mini napriek očakávaniam nezanevrel ani na dnešné porty a doplnil ich o porty budúcnosti, akými sú napríklad 10Gbit Ethernet či nové USB-C/Thunderbolt porty. Chváli si ich aj redaktor Brian Heater z TechCrunch:

Najväčším zvratom v I/O stránke je pôsobivé zahrnutie až štyroch Thunderbolt 3 portov. Je to rovnaký počet, aký nájdete na iMacu Pro a dvojnásobok oproti tomu, čo nájdete na štandardnom iMacu (late-2017). Otvára to dvere väčšej univerzálnosti práce s príslušenstvom. Pokiaľ ide o môj pracovný stôl, vítam možnosť poháňať 4K monitor od LG, ktorý Apple poslal na vyskúšanie spolu s Mac mini.

Vývojár Marco Arment:

Porty sú rôzne a univerzálne. Podobne ako iMac Pro, aj Mac mini chápe, že je užitočné ponúkať aj USB-C/Thunderbolt 3 aj USB-A porty. Sú tu štyri Thunderbolt 3 porty, dva klasické USB-A porty, HDMI, jack na slúchadlá a gigabitový Ethernet v základe, ale s možnosťou upgradovania na 10Gb Nbase-T Ethernet za 100 dolárov. Cez Thunderbolt 3 porty si môžete pripojiť dva 4K alebo jeden 5K displej. Môžete používať adaptéry na Thunderbolt 3, Thunderbolt 2 alebo si pridať viac USB-A portov alebo… skrátka čokoľvek, na čo si spomeniete. Je to veľa portov.

Mac mini

Azda najväčšou novinkou pri novom Mac mini sú obsiahle možnosti upgradu, ktoré sa však môžu odraziť neblaho aj na cene, ktorá môže byť poriadne vysoká. Stále však zaujme, že sa do tak malého zariadenia zmestí toľko výkonu. Novinka môže totiž ponúkať až 6-jadrové procesory, 64GB RAM a 2TB SSD. Komentuje redaktor Romon Loyola z Macworldu:

799-dolárový model prináša 128GB úložisko, ale ak to nestačí, Apple ponúka rôzne možnosti upgradu až do 2TB, ak ste ochotní si priplatiť. SSD sú PCIe karty a Apple nepočíta s možnosťou priebežného upgradovania zo strany užívateľov. Preto, ak preferujete viac miesta vovnútri namiesto externých diskov, mali by ste uvažovať o priplatení si za upgrade. 799-dolárový Mac mini v štandardnej výbave ponúka 8GB 2666MHz DDR4 pamäte v podobe dvoch 4GB SO-DIMM modulov. Mini podporuje maximálne 64GB a operačnú pamäť môžete upgradovať, ale Apple neráta s užívateľskými konfiguráciami a preto odporúča, aby upgrady vykonal autorizovaný servis.

Mac mini

Nový a výkonný hardvér sa odrazil samozrejme aj na výkonnosti zariadenia ako takého. Pozitívne sa o ňom vyjadrili viacerí redaktori aj odborníci zo sféry, ako napríklad vývojár Marco Lament:

Pre mňa je veľkou vecou to, ako neuveriteľne rýchla je táto vec. Samozrejme využívam najvýkonnejšie CPU v ponuke, ale aj tak. Výsledky Geekbenchu sú veľmi silné. Mac mini s i7 získal v single-core teste vyššie skóre, než ktorýkoľvek dnešný Mac, s 5912 bodmi! V multi-core teste získal skóre takmer 24 740, čím prekonal každý dnešný Mac okrem iMacu Pro a starého 12-jadrového Mac Pro z 2013. Konkurencieschopnosť s profesionálnymi Macmi nebola nikde na vrchole môjho zoznamu predpovedí pri Mac mini, ale je tu.

Optimistický je Brian Heater z TechCrunch:

Aj tá najzákladnejšia verzia by mala stačiť na väčšinu úloh. V uplynulých pár dňoch som svoju štandardnú tech-bloggerskú prácu presunul na toto zariadenie a s výsledkami som spokojný. Na druhú stranu, ak vaša práca potrebuje čokoľvek náročné na procesor alebo griafkcú kartu, zrejme si budete musieť túto vec upraviť – alebo seriózne premýšľať nad desktopom so slovíčkom “Pro” v názve.

Mac mini

Kritickejší pohľad má Lori Grunin z CNET-u:

Mnohých profesionálov môže zamrzieť integrovaná grafika od Intelu. Nehovorím, že potrebuje výkonnú hernú alebo pracovnú GPU. Aj napríklad Kaby Lake G procesor by mohol byť peknou alternatívou k i3, ktorá by mohla pripraviť systém aspoň pre low-endové VR, na zníženie bremena v podobe dekódovania videa alebo na zníženie režijných nákladov pri hudobnej produkcii. Zdá sa, že Apple naozaj stavil na externé GPU ako na riešenie pre grafikov. Jednou z výhod mini je však to, že je mini. Nutnosť vytvoriť priestor pre veľkú eGPU, aby ste mali lepšiu grafiku tak nejak zabíja význam drobného zariadenia, najmä ak k nemu budete mať pripojenú hromadu externých diskov a príslušenstva.

A čo cena? Máme tu hneď dva názory. Prvý je Marco Arment:

Apple mi na recenziu zapožičal high-endovú konfiguráciu – 6-jadrový i7, 32GB RAM, 1TB SSD – čo stojí 2 499 dolárov (väčšinu ceny však tvorí SSD). Pred pár rokmi by takáto cena vyznela pri Mac mini šialene, ale ak sa bavíme o takýchto parametroch, je evidentné, že Mac mini mieri na oveľa high-endovejší trh, než predošlý model. Ak si ho porovnáme s iMacmi a MacBookmi Pro s ekvivalentným hardvérom, cena je rozumná.

Brian Heater z TechCrunch:

Tých, ktorí sú obmedzovaní rozpočtom, môže 300-dolárový nárast ceny základného modelu odradiť. Aj keď sa tentoraz využívajú drahšie komponenty, je ťažké sa zbaviť pocitu, že Apple vyradil svoj skutočne entry-level model v prospech produktu, ktorý je vstupnou bránou do Pro ekosystému.

Mac mini Server Rack

komentárov
 1. “Pred pár rokmi by takáto cena vyznela pri Mac mini šialene, ale ak sa bavíme o takýchto parametroch, je evidentné, že Mac mini mieri na oveľa high-endovejší trh”

  Presne tak, low-end komponenty za high-end cenu. No nekup to.

  0
  0
 2. 6-jadrový i7 8700, 32GB RAM, 1TB SSD maju za 2949, ale Customac vychadza podla cien komponentov okolo 1500, tak neviem teraz…

  0
  0
 3. Cena SW (macOS) cez 1500€ ?
  To nie je pravda, kedze najlacnejsi macmini je za cca 919eur? Kolko stoji macOS? Preco je tam za menej ako pri 2949€ modeli, ked je rovnaky? Nie je to nafukovanie cien?
  Nehovoriac o nemoznosti vymeny CPU, ci doplnenia GPU ci dalsieho SSD do vnutra macmini, takze treba kupit externe zariadenie za 800€ a viac, kde to zdieranie konci?

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť