iPhone X3 ponúkne trojitý fotoaparát

iPhone X

Zatiaľ čo pred 15 rokmi sa výrobcovia telefónov predbiehali v počte megapixelov, v súčasnosti sa mobilné značky predbiehajú v tom, kto ponúkne koľko fotoaparátov.

Mobily s duálnym fotoaparátom existovali už skôr, no Apple s iPhonom 7 Plus tak nejak odštartoval súťaž o tom, kto bude mať na zadnej strane viac objektívov. Rekordmanom súčasnosti je Huawei P20 Pro, ktorý disponuje až tromi objektívmi. Primárny objektív má 40 megapixelov a clonu f/1.8, sekunduje mu 20-megapixelový monochromatický objektív s f/1.6 a dopĺňa to 8-megapixelový f/2.4 telephoto objektív s 3x optickým zoomom. Všetky objektívy sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu.

Podobné riešenie by mala tento rok priniesť aj Nokia 9, ktorá chce podľa uniknutých informácií ponúknuť sústavu 41+20+9,7. Hlavný, širokouhlý objektív má rozlíšenie 41 megapixelov, adaptívnu clonu f/1.5 + f/2.4 po vzore Galaxy S9, optickú stabilizáciu obrazu (OIS) a xenón+LED blesk. Sekunduje mu 20-megapixelový telephoto objektív so 4x optickým zoomom, clonou f/2.4 a OIS, a završuje to 9,7-megapixelový monochromatický objektív.

Huawei P20 Pro

Do tretice sa má pridať iPhone. Podľa tajwanského portálu Economic Daily News by mal Apple v roku 2019 predstaviť mobil s trojitým fotoaparátom na zadnej strane, kde primárny objektív bude mať rozlíšenie 12 megapixelov. Fotoaparát má ponúknuť 5x zoom a bude vychádzať z dizajnu 6P. Nie je však jasné, aký zoom má portál na mysli. Už dnešný iPhone 8 totiž ponúka 5x digitálny zoom, zatiaľ čo iPhone 8 Plus a iPhone X ponúkajú 2x optický zoom a 10x digitálny zoom.

Jednou zo zásadných výhod troj-fotoaparátu na zadnej strane má byť vrcholná kvalita fotiek pri slabom osvetlení. Dokazujú to mimoriadne pozitívne recenzie a testy fotoaparátu Huawei P20 Pro, ktorý kvalitou predčí aj takých konkurentov ako je iPhone X alebo Galaxy S9. Celkovo tak môžeme čakať, že iPhone X3 ponúkne kvalitnejší fotoaparát, než jeho dvaja predchodcovia. X2, ako sa zvykne nástupca dnešného high-endového iPhonu označovať, má vyjsť poprvýkrát vo dvoch veľkostiach ešte tento rok.

komentár
  1. 40 Mpix u foťáku v mobilu? To vypadá jako ztráta soudnosti. Nejenže si neumím představit konstrukci optické soustavy, která by se při dané velikosti byla schopna alespoň za zcela optimálních podmínek byť jen trochu přiblížit takovému rozlišení. Co je ale vpodstatě neřešitelný problém je příliš velká hloubka ostrosti, která je důsledkem nevyhnutelně malého rozměru snímacího
    čipu (hádám, že 33×44 mm tam opravdu nebude), takže to pořád bude mít vizáž fotky z mobilu, byť velkého rozměru. Navíc chci vidět uživatele, který opravdu potřebuje pro běžné cvakání mobilem 40 Mpix a stím spojené gigantické obrazové soubory. Na hi-res fotografii je potřeba přece jen poněkud serióznější konstrukce.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.
Gemini
pokračovanie článku

Kto prinesie vyspelú AI na iOS 18? Apple to nebude

Koncom minulého roka sa objavila správa, podľa ktorej Apple plánuje priniesť rozšírenú AI funkcionalitu na iPhone a ďalšie zariadenia. Výraznou premenou by si mala prejsť Siri, digitálna asistentka, ktorá už skôr zaostávala za konkurentmi, vo svete GPT je však ešte archaickejšia.