iOS 12 má rozšíriť funkcionalitu NFC v iPhonoch

iPhone 6 NFC

Aj napriek tomu, že by sa mal iOS 12 sústrediť predovšetkým na optimalizáciu a opravy, užívatelia by sa mohli dočkať nových funkcií. Jedna z nich sa dotkne NFC modulu, ktorý slúžil dovedna len na platby cez Apple Pay.

V iOS 12 by však niektorí vývojári mohli získať plný prístup k NFC čipu, ktorý debutoval v iPhone 6. Jeho rozhranie, zvané CoreNFC, sa objavilo prvýkrát v systéme iOS 11 a dáva čipu možnosť slúžiť ako RFID čítačka. Má však len veľmi obmedzené funkcie. V prvom rade je to možnosť platiť cez Apple Pay tam, kde to je možné. Ďalej sme mohli vidieť využitie s hromadnou dopravou. Dostupná je však len v Japonsku a na funkcionalitu je v mobile ukrytý dedikovaný FeliCa čip, ktorý je vlastne tiež NFC čipom, ale plní jednu úlohu.

V budúcnosti však už iPhone môže obsahovať len jeden NFC čip na všetko. Spoločnosť totiž zvažuje, že by dala prístup k NFC čipu poskytovateľom hromadnej dopravy, čo by si mohlo nájsť využitie aj v Bratislave. Určite by ho ale využilo Londýnske metro, kde sa tiež stačí legitimovať priložením mobilu. Zatiaľ to však funguje len s Androidmi. Ďalšia zaujímavosť je, že sa čip môže využívať aj v hoteloch na odomykanie miestností. Nutno dodať, že niektoré hotely to podporujú už dnes, ale využívajú k tomu Bluetooth LE technológiu, ktorá nie je až taká bezpečná kvôli väčšiemu dosahu.

Odomykanie miestností poomcou NFC už ale údajne funguje teraz. Apple ho má využívať v novom campuse Apple Park, kde sa na zabezpečovacom systéme podieľal s firmou HID Global. Výsledkom toho je, že zamestnanci Applu využívajú iPhone na to, aby získali prístup tam, kam potrebujú.

UložiťUložiť

komentáre
  1. Platit apple pay je ine, myslim, ze ide skor o nejake platenie za listky priamo v doprave, ako napr v BA je karta, ktoru prilozim v bude na citacku a tym si kupim a zaraoven stiknem listk, ze by to islo robit s telefonom.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť