iGenius: Život Steva Jobsa (6. časť)

V dnešnej časti našej minisérie sa pozrieme bližšie na osobný život Steva Jobsa. Žiadny Apple, žiadny marketing, nič obchodné. Môžeme to nazvať “pohľad do súkromia Steva Jobsa”. 

< Predchádzajúca časť seriálu

Laurene Powell, neskôr Laurene Jobs

Možno ostanete prekvapený. Jobsov život nebol nijak rapídny a plný extrémnych udalostí. Moc sa od ostatných nelíšil. V roku 1991 si za svoju právoplatnú ženu zobral Laurene Powell. Oddal ich zenový budhista, Kobun Chino Otogawa.

Z toho usudzujeme, že Jobsov výlet do Indie nebol len akýmsi výstrelkom mladého Jobsovho myslenia. Z tejto krajiny už odchádzal ako budhista a toto vierovyznanie ho sprevádzalo celý život.

Laurene a Steve Jobsovi
Laurene a Steve Jobsovci

Stevove vlastné aj nevlastné deti

Čo sa týka potomstva, Steve mal s Laurene tri deti. Jedného syna a dve dcéry. Okrem nich mal ale aj nemanželské dieťa s maliarkou Chrisann Brennan. Lisu Brennan-Jobs nepovažoval Steve za svoju dcéru niekoľko rokov. Odvolával sa na svoju neplodnosť. Divné, keď mal potom tri deti, že? Neskôr Steve tieto svoje názory zahodil za hlavu a uznal Lisu ako svoju dcéru, čomu svedčí aj jej priezvisko.

Veľkými obľúbencami Jobsa boli The Beatles a Bob Dylan. Mnohí tvrdia, že obchodný model Jobsa sa až veľmi podobá The Beatles. Na toto tvrdenie Jobs veľmi pekne reagoval. “Boli to iba štyria chalani, ktorí si navzájom ničili svoje negatívne tendencie v živote aj v tvorbe. Ako celok boli omnoho lepší ako každý samostatne. Veľké veci v biznise nie sú stvorené rukou jedného človeka, ale viacerých členov tímu.”

Lisa Brennan-Jobs a Steve
Lisa Brennan-Jobs a Steve

Domov sladký domov

V roku 1982 kúpil Jobs byt v New Yorku. Nebol to ale len nejaký byt. Jobsovi susedia boli známe hviezdy. Mohol si vypýtať cukor od susedov ako je Demi Moore, Steven Spielberg, Steve Martin alebo Yasmin Aga Khan (princezna). Paradoxom je, že Jobs tento byt neustále renovoval a zveľaďoval, ale nikdy sa do neho nenasťahoval. Niekedy v roku 2002 predal tento byt Bonovi zo skupiny U2. Zdá sa, že sa Jobsovi viac páčilo v slnečnej Kalifornii, než v rýchlo žijúcom New Yorku.

Jobs o svoje nehnuteľnosti nemal veľký záujem. Príkladom je dom Jackling House vo Woodside. Po rokoch sa z toho stala historická budova, ktorá bola zrelá na demolačnú guľu. V podstate Jobs plánoval túto budovu zrušiť a postaviť si nejakú “usadlosť” na tomto mieste. Trvalo dlhšie kým dostal povolenie k demolácií, nakoľko miestny ochránci pamiatok boli zásadne proti zbúraniu historickej budovy.

Mestská rada Woodside nakoniec povolenie udelila, nakoľko táto nehnuteľnosť bola dlhé roky na predaj, no nikto si ju za účelom opravy nechcel kúpiť. Komplikovaný dom. Pamiatkári hľadali možnosti ako zabrániť demolácií. Súd v roku 2007 demoláciu zakázal. V roku 2010 zase zákaz zrušil a tak rok na to, v 2011 prebehla demolácia budovy. V tomto roku už ale Jobsa trápili iné veci než nejaká budova.

Jobsov štýl

Obliekanie Steva Jobsa bolo pomerne konzervatívne. Väčšinou bol k videniu v čiernom roláku od St. Croix, modrých rifliach od Levi’s 501 a Nike teniskami. Čo mal ale luxusné, bolo auto. Jobs sa vyvážal v Mercedes SL55 AMG. Auto bolo veľmi špecifické, nakoľko nedisponovalo namontovanými poznávacími značkami (ŠPZ).

Nikto nevie prečo ich tam Jobs nemal, no asi mu podľa všetkého rušili jeho zmysel pre dizajn. Nikto ani nevie, ako riešil túto vec s políciou. Jobs si nikdy na extra luxus nepotrpel. Možno preto, že bol až po uši zahrabaný v práci.

Jobsov Mercedes tradične zaparkovaný na mieste pre invalidov – zvyk, z ktorého si uťahovali aj jeho zamestnanci.

Zlé zdravie

V roku 2004 sa Jobs rozhodol svojim zamestnancom oznámiť, že trpí rakovinou pankreasu. Vo všeobecnosti je percento úspechu liečenia tejto rakoviny veľmi nízke. Jobs mal ale šťastie, mal menej agresívnu variantu tejto choroby. Prvých 9 mesiacov odmietal rady svojho lekára a aj medikamentóznu liečbu. Riešil to alternatívnou medicínou a diétou. No neúspešne. Chemoterapia nepripadala do úvahy.

Nakoniec bola Jobsovi rakovina úspešne odstránená. Ako je už ale známe, bola to iba dočasná výhra. Za jeho neprítomnosti mal Apple na starosti aktuálny riaditeľ Tim Cook.

V roku 2006 šokoval Jobs svojou váhou na Apple Worldwide Developer Conference (WWDC). Oproti tomu, aký bol prišiel na javisko “akýsi Jobsov tieň”. Veľkú časť prezentácie prenechal svojím kolegom. Začali špekulácie o jeho zdraví. Tí, ktorí sa s nim stretli osobne, tvrdili, že vyzeral úplne v poriadku. Hovorca Apple oznámil, že Jobs je zdravý a nie je dôvod k obavám.

komentáre
 1. “miestny ochranci” – miestni ochrancovia (nominativ plural)
  “trvalo dlhsie, kym dostal” – ciarka a ciarky vseobecne
  “bol k videniu” – cechizmus, z originalu “byl k videni”

  Dakujem za zmenu “moc” na “velmi”.

  Co sa tyka Mercedesu – v Kalifornii plati zakon (alebo platil), ze majitel noveho auta mal cas 6 mesiacov, aby ho registroval a dostal pridelene znacky. Jobs to riesil tak, ze pred uplynutim 6 mesiacov siel do predajne Mercedes a kupil si novy, totozny model auta, v jeho pripade Mercedes SL. Roky sa tak mohol vozit bez znaciek, kedze auto bolo vzdy nove. :) How cool is that?

  0
  0
 2. “Nikto ani nevie, ako riešil túto vec s políciou.”

  ale vie. mal asi pol roka po kupe auta na vybavenie formalit.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
Apple GPT
pokračovanie článku

Apple chystá drastický upgrade Siri, za všetko môže nečakaný úspech ChatGPT

Najväčšiu vlnu ošiaľu už má GPT za sebou, neznamená to však, že sa na technológiu zabudlo. Hoci drvivá väčšina ľudí si technológiu len vyskúšala, pokročilí boti typu ChatGPT sú dnes využívaní profesionálmi, napríklad programátormi na vyhľadávanie chýb v kóde alebo analytikmi na pomoc pri vyhľadávaní informácií v mori internetu.