Hra Rust je už dostupná aj pre Mac

MMO survival hra Rust od vývojára Facepunch Studios opustila 8.2.2018 Steam Early Access a stala sa tak plnohodnotnou hrou. 

Opúšťanie Early Access je vždy veľký krok pre všetkých vývojárov. Rust sa tak týmto krokom pripája k hre Ark: Survival Evolved ako jedna z mála cross-platform survival masívne multiplayerových hier. Tak ako pri väčšine MMO survival hier, začínate takmer “nahý” a sám (ak si do hry nepozvete priateľov).

Objavujete, zbierate zdroje, budujete základňu, útočíte a ste napádaný a vytvárate si ako priateľov tak aj nepriateľov. V podstate sa jedná o Ark: Survival Evloved bez dinosaurov ale s tankami.

Nádherná hra s viac ako 160,000 pozitívnymi Steam User recenziami (75% nedávne, 80% celkovo). Najväčšou slabinou hry je podľa mnohých komentárov k hre nepríjemný prístup “starších” hráčov na nováčikov, ktorí do hry ešte len prišli.

“Zelenáči” ešte ani nevedia kde sú a ako poriadne funguje hra, teda jej mechanizmy a ostrieľaní hráči im v tom rozhodne moc nepomáhajú. Pobehujete po mape v spodnom prádle a objavujete princípy hry, keď tu zrazu na vás vybehne plne ozbrojený hráč (možno aj viacerí). Nepýta sa a rovno strieľa.

Neponúkne vám možnosť pridať sa k nemu, alebo vás niečo naučiť alebo vám niečo dať. Maximálne tak prebije zásobník. Hra potom po chvíli nového hráča omrzí. No bohužiaľ, vo svete MMO survival hier to nie je žiadna novinka. Z toho vyplýva odporúčanie, začať hru s priateľmi aby ste mali väčšiu šancu na prežitie. V jednote je sila, nie?

Hra sa vyvíja od decembra 2013. No nenechajte sa oklamať. Developeri tejto hry dávajú jasne na známosť, že opustenie Steam Early Access neznamená, že hra je dokončená, ale to, že sa jedná o samostatnú hru so stabilným hracím klientom, ktorá sa bude naďalej vyvíjať. To je dobrá správa, pretože hra zatiaľ nie je úplne optimalizovaná pre Mac a mnohí hráči hlásia, že musia hrať na nízkych grafických detailoch aby mali ako tak stabilné FPS (snímky za sekundu) a vôbec si zahrali.

Dostávame sa k podstatnej časti článku, teda k minimálnym požiadavkám hry, ktoré sú vcelku prijateľné (až na 2GB grafickú kartu):

 • (64-bit procesor) 2GHz alebo 3GHz (odporúčané)
 • OS X 10.7 Lion alebo novší
 • 8GB RAM alebo 16GB RAM (odporúčané)
 • NVIDIA GTX 670 / AMD Radeon HD 7870 alebo lepšie
 • 10GB úložného priestoru na pevnom disku
 • Internetové pripojenie
 • Cena: 31,99€ (Humble Bundle)

Ako pri väčšine MMO (už sa opakujeme, že?), je rýchlosť a stabilita pripojenia veľmi dôležitá. Nakoľko aj ten najmenší “lag” v hre môže znamenať rozdiel medzi prežitím a smrťou.

komentáre
 1. to je co za dementny titulok? to akoze doteraz RUST nebol dostupny na MAC, ale az teraz po EA? tazky matros musi autor clanku davat..

  0
  0
 2. doteraz bol dostupny ako EA aj pre OSX, a ten nadpis hovori o tom, ze az teraz si ho majitelia MACov mozu zahrat.. co je dost zavadzajuce a nepravda, kedze hra RUST je dostupna na MAC od sameho zaciatku vyvoja uz niekolko rokov..

  cize nadpis “Hra Rust je už dostupná aj pre Mac” je uplny nezmysel

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť