Apple začne vyrábať lacný 13″ MacBook koncom roka, tvrdí DigiTimes

Zmienky o novom lacnom 13″ MacBooku sa stupňujú a aj keď dnes nevieme, či pôjde skrátka o nový MacBook Air alebo o MacBook Retina, všetky úniky sa zhodujú v nízkej cene.

Tá by totiž mala byť ešte nižšia, než za koľko dnes predáva 13″ MacBook Air. Jeho cena začína na 999 dolároch, pričom sa jedná o ideálne zariadenie na prácu s dokumentami, internetom a nerobí mu problém ani Photoshop, ak je využívaný v rozumnej miere. K tomu disponuje klasickými konektormi ako sú MagSafe, USB 3.0 alebo čítačka pamäťových kariet. Zásadným nedostatkom v dnešnej dobe je ale absencia ostrého Retina displeja, keďže disponuje iba klasickým s rozlíšením 1440 x 900 bodov. To však bolo prekvapivo vyššie, než rozlíšenie klasického 13″ MacBooku Pro bez Retina displeja (1280 x 800).

Podľa doterajších správ by však Retina nemala obísť 13″ MacBook. Ak však vezmeme do úvahy fakt, že dnešný 12″ MacBook začína na 1 299 dolároch, môžeme rátať s kompromismi. Tie sa pravdepodobne premietnú do hardvéru, kde zrejme natrafíme na hardvér výrazne slabší, než v Airi. Server Digitimes v novej správe uviedol, že prístroj bude vyrábať Quanta Computer, firma vyrábajúca Apple Watch. Spoločnosť údajne očakáva, že len vo štvrtom štvrťroku vyrobí 10 miliónov počítačov, o čo sa postarajú aj “nové lacné notebooky od Applu”. Digitimes nezachádzal do detailov, ale môžeme sa domnievať, že vo svojej správe hovorí práve o chystanom 13″ MacBooku, ktorý by mohol doplniť terajší 12″ model.

Napriek zahraničným správam, ktoré uvádzajú cenu pod 1 000 dolárov, očakávame, že na tejto hranici bude začínať 12″ MacBook, zatiaľ čo jeho nový, väčší súrodenec bude stáť terajších 1 299 dolárov. Internetom však kolujú aj zmienky o tom, že Apple chce jednoducho stlačiť cenu Airu tak, že by ho mohol predávať možno už od 799 dolárov.

komentárov
 1. IMHO je možné, že nebudou na Intelech. To by mohl být způsob, jak výrazně snížit cenu, aniž by snižovali výkonnost.

  0
  0
 2. Ono i MacBook Pro s retinou ma pouzitelne rozliseni – best for retina, ci chcete-li realnou pracovni plochu, pouze ubohych 1280×800 (2560×1600 podeleno dvema). Skalovani vyssiho rozliseni si cuca vykonu (tj. pri stejnych cinnostech vetsi topeni, hlasitejsi vetraky) a rovnez pochopitelne ubira na ostrosti tolik oslavovaneho “retina” obrazu, protoze skalovani uz nesedi na cele fyzicke pixely. Nic to nemeni na tom, ze nove retinove MacBooky Pro 2016 a vyse maji scaled by default, protoze i tak je prokazano, ze to cuca vykon i baterku a Apple tak mel misto obezlicek davno zvysit fyzicke rozliseni osazovanych displeju. No ale v Applu si rekli ne, obraz tim prece netrpi zas tak moc, aby obycejnemu blbovi nestacilo siditko.

  0
  0
 3. Asi si nevidel to tvoje “necelociselne” skalovanie v praxi.. rozhodne je ovela lepsie ako akykolvek paskvil HiDPI od Microsoftu v paskvile Windows 10 – mam tu vedla Macbook Pro Lenovo T470s s “retina” displejom, kvalita skalovania v podani Windows je otrasna!

  0
  0
 4. @noone: MBP (2017) samozrejme vlastnim a Windows neresim, nezajimaji mne. A Apple by se prece nemel srovnavat s nejakymi woknackymi odrby ve stylu “vzdyt jinde je to horsi”. Apple mam rad, ale nejsem zaslepeny. Jde o to, ze Apple mohl vyresit skalovani lepe, jak vzhledem k obrazu, tak k vykonu, a neudelal to.

  0
  0
 5. Jazz, Meno a zajmeno – ďakujem za pripomienku. Mal som dávnejšie 15″ noťas s 1366 x 768, tak sa mi to pomýlilo a omylom som prilepšil Applu. Opravené ;)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť