FBI sa nedokázalo dostať do značného počtu mobilných zariadení

Asociated Press informoval, že agentúra FBI nebola za posledných 11 mesiacov schopná nabúrať sa do 6,900 mobilných zariadení, ktoré boli spájané s trestnými činmi. 

Riaditeľ FBI, Christopher Wray, zdieľal tieto čísla na výročnej konferencii International Association of Chiefs of Police (Medzinárodná asociácia šéfov polície). Počas prvých 11 mesiacov aktuálneho fiškálneho roku Wray oznámil, že 6,900 zariadení (do ktorých sa nedokázali dostať) je iba polovica zariadení, ktorú FBI zaistilo a pokúsilo sa získať informácie z nich. Wray nazval neschopnosť FBI nabúrať sa do zariadení ako “veľmi, veľmi veľký problém.”

Wray nešpecifikoval koľko z 6,900 zariadení bolo od Apple s operačným systémom iOS. Práve šifrovanie údajov je kameň úrazu medzi Apple a FBI, ktorý sa tiahne už od decembra 2015, kedy Apple odmietol “hacknúť” Syedov Farookov iPhone 5c (strelec zo San Bernardina). FBI zatiahla Apple až na súd, kde chcela donútiť Apple, aby vytvoril verziu iOS, ktorá by odstránila heslo a iné bezpečnostné prvky a umožnila tak zadať heslo elektronicky. So špeciálnymi nástrojmi by bola FBI schopná “hacknúť” každé zariadenie.

Apple odmietol pristúpiť na požiadavku FBI a obraňoval sa, že táto požiadavka FBI by mohla vytvoriť “nebezpečie” s vážnymi následkami pre budúcu technológiu šifrovania smartfónov. Apple vydržal a tak si FBI musela najať izraelskú firmu Cellebrite, aby sa do zariadenia dostala. Po tomto incidente sa zatlačilo na novú šifrovaciu legislatívu, ktorá bola ale veľmi rýchlo zmietnutá zo stola po tom, čo bola technologickými spoločnosťami označená ako “absurdná” a “technicky nevhodná”. Avšak boj medzi Apple a FBI nie je zďaleka pri konci, nakoľko uznesenie po San Bernardinskom incidente nebolo finálne.

“Apple verí, že si obyvatelia po celom svete si zaslúžia ochranu dát, bezpečnosťsúkromie. Riskovanie ktoréhokoľvek z uvedených môže priviesť ľudí a krajiny do veľkého nebezpečenstva.” Uviedol Apple vo svojom prehlásení.

komentáre
  1. Ale prosím vás veď toto je úplne trápne, toto divadielko. Veď predsa od Snowdena už roky vieme, že NSA, CIA a ďalšie zločinecké organizácie USA sa do iPhonov dokážu dostať bez akýchkoľvek problémov. Snowden špecifikoval, to čo ho prinútilo, spraviť to čo spravil. Bolo to keď videl, že agenti dokážu nielen sledovať vaše odoslané správy a e-listy a pod, ale vidia váš display zrkadlovo. A teda vidia, čo robíte a ako. Najviac ho vydesilo, tme vida aj ako pilšete správu, potom na chvíľku zastavíte, vymažeme poslednú vetu (alebo slovo) a preformulujete ju. A tak vidia ako myslíte. To, že vás môžu kdekoľvek odpočúvať a vidieť cez obe kamery je snáď samozrejmé. Takže prosím, prestaneme s týmto “Apple si váži súkromie svojich zákazníkov”. To je akoby sme predstierali, že v San Bernadine naozaj došlo k streľbe naozaj tam zomreli malí školáčikovia. Alebo že dvojičky a WTC spadli kvoli nárazu lietadiel. Alebo že Khaddafi bol nemilosrdný diktátor. Atď atď…zobuďte sa ľudia.

    0
    0
  2. pokial viem, tak nedavno malo CIA ziskat udaje z iPhonu a ziadali o spolupracu Apple, ktory to odmietal a az napokon tie udaje ziskali za pomoci 3tej strany, nie Apple.. odvtedy je ziskat udaje z iPhonu pre tajne sluzby este tazsie, pokial zakaznik nepouziva na komunikaciu sluzby, ktore su lahsie odchytitelne alebo desifrovatelne.. cize iMessage su pomerne bezpecny sposob komunikacie, tiez aj FaceTime hovory, co sa tyka klasickych hovorov cez mobilnu siet a tiez SMS, tie su lahko zachytitelne/odpocutelne, ale to je uz problem technologie GSM, lahko dostupnych mobilnych BTS a tiez aj operatora ako takeho, ale s tym mi nic a ani operatori nenarobia. Nejaky posun vpred bude VoLTE, ale kto chce komunikovat bezpecne, mal by zvolit komunikaciu cez aplikacie, ktore poskytuju dalsiu vrstvu sifrovania a to napr. Signal alebo Threema a pisat si spravy a telefonovat vyhradne cez ne a nemat jednoduchy kod do telefonu a tiez mat zakodovany pristup zvlast do tych aplikacii. Myslim si, ze pre beznych ludi je sice toto zbytocne, ale ak niekto nechce riskovat unik informacii, tak potom by to mala byt jeho volba cislo jedna.

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť