Jony Ive je aj naďalej veľkou súčasťou dizajnového procesu v Appli

Za uplynulé dni sa na internete začali rozmáhať dohady o blížiacom sa odchode šéfdizajnéra Jonyho Ivea zo spoločnosti, o ktorej úspech sa vo veľkom zaslúžil.

Vodu nechtiac rozvíril sám John Gruber, asi najznámejší Apple bloger. Ten počas svojho podcastu spomenul, že počul, že Ive už údajne nie je tak úzko spätý so samotným vývojom produktov a miesto toho sa sústredí na prevažne na architektúru v podobe nového Apple Campusu a predajní.

V tomto kontexte si ľudia rýchlo spojili dve a dve. Iveho pozícia bola len minulý rok zmenená na vedúceho dizajnéra spoločnosti a už dávnejšie sa vyjadril, že plánuje tráviť viac času doma v Londýne. Apple túto zmenu označuje ako povýšenie, čo je najskôr pravda – Jony Ive je hneď po Timovi Cookovi nepochybne najvplyvnejším mužom Applu. To však neodradilo fanúšikovské špekulácie o jeho pomalom odchode. Skeptici dokonca tento titul označujú ako čistú formalitu.

Jony Ive hovorí o spomienkach na Jobsa a svojej novej úlohe ako dizajnový riaditeľ

Čerešničkou na torte bolo minulotýždňové vydanie knihy Designed by Apple in California, ktorá rekapituluje všetky dôležité Iveho dizajny. Mnohí jej vydanie označili ako Iveho rozlúčkové gesto.

Gruber však špekulácie rýchlo zostrelil a na blogu uverejnil dlhšiu úvahu na túto tému – vrátane nových informácií priamo zo zdroja. Podľa Applu sa Jony v dohľadnej dobe nikam nechystá. Aj napriek jeho nedávnej fascinácii architektúrou je aj naďalej pod jeho dohľadom každý aspekt nových produktov spoločnosti. Ive je aj na pomery Applu tajomným mužom a mnoho ľudí s ním v priamom kontakte nepracuje. To možno naštartovalo všetky špekulácie – informácie a domnienky z druhej a tretej ruky.

Ostatne, aj sám Gruber si myslí, že pokým sa Ive neplánuje nadobro vzdať dizajnu, z Applu neodíde. Na všetko sa dá pozerať z dvoch strán. Iveho povýšenie a luxusná 300 dolárova fotokniha jeho dizajnov môže byť naopak známkou jeho zvýšenej angažovanosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť