Apple má zaplatiť 5 miliónov dolárov kvôli sporu týkajúceho sa iOS 9

V poslednej dobe to vyzerá tak, že sa roztrhalo vrece so žalobami. Tentokrát bola žaloba podaná na Apple. Spoločnosť bola obvinená z klamlivých obchodných praktík a klamlivej reklamy kvôli iOS 9 a kvôli tvrdeniam, že nový operačný systém je kompatibilný aj so staršími zariadeniami, predovšetkým s iPhonom 4s. Súdny spor má viac ako 100 podporovateľov.

Podľa žaloby podanej na Apple, iOS 9 významne zasahuje do výkonu iPhonu 4s a Apple užívateľom nepovoľuje vrátiť sa po aktualizácii k staršej verzii operačného systému, čím ich núti kúpiť si nové zariadenia.

Žalobcovia tvrdia, že iPhone 4s je po prechode na operačný systém iOS 9 nepoužiteľný. Podľa poškodených, bol výkon Apple aplikácií ako aj aplikácií tretích strán po aktualizácii OS, rovnako ako aj všeobecný výkon telefónu a reakcia dotykového displeja, značne obmedzený. Niektorí hovoria aj o “zamrznutí” telefónu alebo pádoch systému.

Žaloba sa okrem toho týka aj obvinenia z klamlivých praktík, pretože podľa žalobcov si bola spoločnosť Apple vedomá účinkov, ktoré má prechod na nový operačný systém na iPhone 4s. No napriek tomu, že spoločnosť Apple interne testovala a iným spôsobom overovala tieto účinky a bola si vedomá ich negatívneho vplyvu, aktualizáciu inzerovala. Takisto zavádzala tvrdením, že prechod na nový operačný systém zabezpečí užívateľom zvýšenie výkonu a životnosti batérie. Žalobcovia tvrdia, že Apple mal pri inzercii aspoň varovať majiteľom iPhonov 4s o potenciálnych problémoch.

Posledné obvinenie sa týka toho, že Apple o možných problémoch neinformoval zámerne a to z dôvodu, že predpokladal, že poškodení užívatelia, ktorí po prechode na iOS 9 zistia problémy s iPhonom 4s, uprednostnia kúpu nového iPhonu, akoby prešli ku konkurencii. Žalobcovia argumentujú tým, že užívatelia nechcú znovu vynakladať prostriedky na nákup rovnakých aplikácií pre platformu Android a chcú naďalej využívať už kúpené aplikácie a tak pri kúpe nového zariadenia opäť uprednostnia Apple. Apple tak chcel vraj zámerne naviesť na kúpu svojich zariadení.

Žalobcovia od Apple za všetky tieto obvinenia žiadajú cez 5 miliónov dolárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?
pokračovanie článku

Inštalovať iOS 14 alebo nie?

Nový iOS prináša viacero zaujímavých zmien aj nových funkcií. Dôležitá je však aj otázka: aktualizovať už teraz alebo radšej ešte počkať?