WWDC 2013 Keynote report #4: OS X Mavericks

Craigh Federighi predstavil budúcnosť systému OS X, ktorý po dvanástich rokoch neponesie názov žiadnej mačkovitej šelmy, ale populárnej surfovej lokalite v severnej Kalifornii — Mavericks. Od jesene by mal byť dostupný pre širokú verejnosť a prinesie niekoľko dlho očakávaných funkcií — záložky vo Finderi, zlepšenú prácu s viacerými monitormi, Keychain v iCloude, aplikácie iBooks a Maps. Pozrime sa na jednotlivé novinky bližšie.

Záložky vo Finderi

Podobne ako v Safari a ďalších prehliadačoch alebo v aplikácii Transmit, už aj Finder bude môcť nahradiť viacero okien za jedno s viacerými záložkami. Táto funkcionalita bola požadovaná už dlhší čas a mala by uspokojiť mnohých. Vďaka tomu už bude môcť byť Finder “roztiahnutý” na celú obrazovku.

Podpora viacerých displejov

Nový OS X by mal konečne zlepšiť aj prácu s viacerými displejmi. Nielenže chce vyriešiť prenášanie plôch a full-screen aplikácií medzi nimi, ale aj Dock bude dostupný na všetkých z nich. Presúvanie sa medzi jednotlivými plochami bude nezávislé na každom displeji a ak cez AirPlay pripojíte k Macu Apple TV, tak tá bude mať tiež možnosť správať sa ako plnohodnotný displej.

Safari

Vylepšovanie vnútra i vonkajšku aplikácie Safari nebude, dúfajme, nikdy na svojom konci. Ďalšia verzia určite mnohé enginy, ktoré poháňajú renderovanie stránok, JavaScript a scrollovanie. Podobne, ako má Chrome už nejaký čas, aj Safari bude mať pre každú záložku samostatný proces a prípadné zamŕzanie by nemalo ovplyvniť celý prehliadač. Okrem toho pribudne viacero noviniek do Reading Listu. Jednoduchšie pôjde sledovat a pridávať nielen články a stránky, ale aj zdielané odkazy zo sociálnych sietí.

Ostatné

Do nového systému pribudne aj niekoľko technológií, ktoré budú šetriť spotrebu energie. To znamená viaceré vylepšia v jadre systému, ktoré rozdeľuje čas procesoru pre jednotlivé úlohy, kompresia pamäte a nové služby ako App Nap alebo Timer Coalescing. Tieto, ale i ďalšie funkcie, pomôžu novému systému v rýchlosti nielen obsluhovania aplikácií, ale i v zrýchlenom “zobúdzaní”, obnove aplikácií na pozadí, ale i celkovému reagovaniu na používateľa.

Heslá, kľúče a certifikáty, ktoré sú na Macu ukladané do aplikácie Keychain Access (alebo Kľúčenka), už budú môcť byť použité na všetkých iOS zariadeniach i ďalších Macoch vďaka iCloudu.

Aplikácie Maps a iBooks si konečne nájdu cestu aj do OS X. Budeme teda môcť využiť obrovskú knižnicu interaktívnych a klasických kníh z obchodu iBookstore aj na stolových počítačoch, ako aj naplánovať cestu z OS X a v aute potom použiť verziu na iOS.

Do OS X pribudne možnosť označovať dokumenty a priečinky štítkami. Každý z nich bude môcť byť označený viacerými štítkami z rôznych miest (Finder, iWork a ďalšie aplikácie), vďaka ktorým sa potom medzi nimi bude ľahšie vyhľadávať a orientovať.

Novinky pribudnú aj do Notification Center, aplikácie Calendar a ďalších. Od dnes by mala byť dostupná verzia pre registrovaných vývojárov a svetlo sveta by mal nový systém uzrieť na jeseň. Podľa niektorých dohadov to malo byť už v lete, ale v Apple nestíhali práce na novom iOS 7, ktoré bolo uprednostnené pred OS X. Každopádne sa máme na čo tešiť a podrobnejšie informácie z vnútra OS X Mavericks vám prinesieme onedlho.

Ďalšie podrobnosti o novom OS X sa dozviete na apple.com.

komentárov
  1. no konecne spravili nieco s tymi viacerymi displaymi ked to hodim fullscreen a so scrollovanim, to ma vazne dokazalo vytocit co to robi teraz :)

  2. no podla mna je OS X furt najslabsi clanok jabka kde moc neinovuju co sa tyka dizajnu. je to system mozno rychly stabilny a ucelny ale ten dizajn sivych okien s malimi trojfarebnymi bublinkami ma uz stve. chce to tiez nejaku revoluciu ako spravili v iOS :(

  3. Podla Oxford Dictionary je maverics “a person who does not behave or think like everyone else, but who has independent, unusual opinions”, takze si myslim ze toto je dovod takeho nazvu, nie nejake surfarske pobrezie…

  4. lithium: myslim si ze tymto nastolili trend na dalsich par rokov a dalsia verzia osx (alebo mozno XI?) bude v dizajne ios7.. kedze vytahuju featury z ios do osx, imessage, launchpad a pod., tak mi to dava zmysel prave takto.. ale najprv vychytaju muchy na mobilnych a potom to prenesu do os..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Inštalovať iOS 14 alebo nie?

Nový iOS prináša viacero zaujímavých zmien aj nových funkcií. Dôležitá je však aj otázka: aktualizovať už teraz alebo radšej ešte počkať?